Konum

Birkaç ay önce Beykoz Saip Molla Caddesi’nde açılan Yalı 77, daha önce keşfetmediğiniz için üzüleceğiniz bir yer. Sonuçta İstanbul’da kaç yerin önünde bir kumsal, kumsal bitiminde de geniş bir bahçesi var ki?

Bir süre önce, İstanbul’da bir plan yaptığımda aklıma ilk Moda, Karaköy, Beyoğlu gibi belirli merkezlerin geldiğini fark ettim. Gittiğim bu yerler beni çok mutlu etse de, İstanbul gibi büyük bir şehirde farklı semtleri deneyimlemenin özlemini çekerek, nispeten ilk akla gelmeyen semtlerde zaman geçirecek yerler bulmanın arayışına düştüm.

Özellikle çıkış noktanız Avrupa Yakası ise, Anadolu Yakası’nda tamamen trafikte geçmeyen bir gün için tek atış hakkınız olduğunu düşünenlerdenim. Benim için bu hak genellikle Kadıköy oldu. Beykoz ise konfor alanımdan çıkarak yeni bir semte heyecanlanmamı, İstanbul içinde iken İstanbul dışında gibi hissetmemi sağladı.

Kırmızı sevimli bir bina ve harika bir bahçesi olan Yalı 77’nin duvarında yazan “Journey starts here“, burada yaşayacağınız deneyimi önden haber vererek sizi karşılıyor. Çubuklu Hayal Kahvesi’nin kurucularından Ebru Köktürk Koralı tarafından açılan ve Şef Saim Eser’e emanet edilen mekanda yalnız görsel açıdan değil, gastronomik açıdan da beklentinizin karşılandığını söyleyebilirim. Yerel üreticilere ve yerel ürünlere destek vermek için sebze ve meyveler Beykooz’daki pazar ve köylerden alınıyor, kahvaltıda kullanılan ürünler ise Türkiye’nin dört bir yanındaki emek yoğun yerlerden geliyor. Kars Boğatepe peynirleri, Muğla reçelleri, Toros balı servis edilen kahvaltıyı üçer saatlik iki oturumdan birini seçerek rezerve edebiliyorsunuz.

Gün batımı zamanı giderseniz karşıda Tarabya sahili manzarası ve kumlara vuran dalga sesini dinleyerek günün yorgunluğunu atabilir, isterseniz bahçedeki ağaçlardan birinin gölgesindeki yastıklara oturarak kitabınızı okuyabilirsiniz. Vejetaryen ve veganlar için de seçenekler sunan Yalı 77’nin yaz menüsünde Akdenizli meze tabağı, çilekli semizotu salatası, asma yaprağında çipura gibi size eşlik edebilecek keyifli lezzetler mevcut. Tatlı olarak da panna cotta, glutensiz bademli çikolatalı ıslak kek, coconut sütlaç gibi güzel seçenekler var.

Benim bir sonraki ziyaret planım, dolunayın olduğu bir gün seçerek gün batımından başlayıp uzun saatler bahçenin, denize vuran ay ışığının keyfini çıkartmak. Sonuçta hayat hep evinizin, işinizin çevresinde zaman geçirmek için çok kısa!  

Kapak Fotoğrafı: Yalı 77

İlginizi çekebilir: Muharrem Gürbüz’den Beykoz Cam ve Billur Müzesi