Geçtiğimiz yılki “Çimentepe” hayal kırıklığımdan dolayı, bu yıl Yalıkavak’taki “Sait” Balık Restoranına giderken hiçbir beklentim yoktu. Sıradan bir balık yemeği olacağını düşündüm, yanılmışım.

Muhteşem bir “Balık Restoran” deneyimi yaşadım!

Merak etmeyin, size tekrar uzun uzun balık nasıl hazırlanmalı gibi detayları anlatmayacağım. Ama merak ediyorsanız daha önceki “Balık Yeme Kültürü ve Çimentepe Restoran Üzerine..” başlıklı yazım merakınızı giderecektir.

saitYalıkavak’taki Sait’te, birbirinden leziz mezeler arasından seçmek gerçekten çok zor oldu. Hepsi taze ve restoranda hazırlanmış. Dolabın vitrininden hepsi “Beni seç! Beni seç!” diye bağırıyordu sanki.

Neler seçtim?

Enginar Kalbi | Atom | Kabak Çiçeği Dolması | Dil Balığı | Közlenmiş Patlıcan | Deniz Börülcesi

Processed with Moldiv

Hepsi birbirinden güzeldi. “Enginar Kalbi”, “Kabak çiçeği dolması”, “Deniz Börülcesi hem ürün olarak lezzetli olup, dokularını ve lezzetlerini kaybetmeyecek şekilde pişirilmiş ve soslanmış. Patlıcan kıvamında közlenmiş. Dil balığının lezzetini nasıl anlatacağımı bilmiyorum! Hepsi birbirinden güzeldi ama asıl “Atom”… Hayatımda ben bu kadar lezzetlisini yememiştim. Biberlerin lezzeti, yakıcılığı, çeşitliliği, mükemmel oranda kızartılmaları, süzme yoğurdun ve bütün bu mezelerin muhteşem olmasını sağlayan gizli kahraman zeytinyağının lezzeti inanılmazdı.

Ara sıcaklar…

Izgara ahtapot | Izgara kalamar dolma

Ahtapotu dolapta gördüğüm anda istedim. Mükemmel dinlendirilmiş, doğru zamanlamayla pişirilmiş. Selanik’te yediklerim gibi lezizdi. Izgara kalamar dolması ne kadar güzel dinlendirilmiş ve pişirilmiş olsa da içindeki peynir dolgusunun lezzeti keskin olduğu için, kalamarın tadı arka planda kalıyordu. Aslında içinde rendelenmiş domates, lor peyniri ve Ege’nin muhteşem otları ile hazırlanmış bir karışım olsa çok daha güzel olurdu.

Processed with Moldiv

Ana yemek…

Birbirinden güzel balıkları seçenekleri içerisinden tercihimi levrekten yana kullandım. Nasıl hazırlyacaklarını sorduğumda “Bize bırakın.” dediler. Levrekler parça et halinde ızgara yapılmış olarak servis edildi. Görüntüsünden, ustaca eller tarafından, özenle ve tutkuyla hazırlandığı belliydi. İlk lokmamı aldım ve direkt mutfağa gidip, bütün ustaların ellerini sıktım.

Bu muhteşem yemekler dışında, servis ekibinin profesyonelliğinden bahsetmezsem haksızlık etmiş olurum. Konuşmaları, sohbeti, önerileri, çalışmaları, zamanlamaları, menüye hakim olmaları hakikaten birinci sınıf.

Mekanın sunduğu bir başka güzellik ise…

IMG_7117

Güzel Yalıkavak’a yolunuz düşerse mutlaka Sait Balık restoranını deneyin. Pişman olmayacaksınız!

Sait Restoran Adres: Geriş Altı Mevki, No:54, Yalıkavak/Muğla – 0252 385 5386

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?