Gelecek hiç de sandığımız kadar uzak değil, gelecek gerçek demiştik. Güncel modellerinde bulunan yarı otonom teknolojilerle Ford, geleceği bugüne taşımaya devam ediyor. En dar alanlara park etmenizi kolaylaştıran Aktif Park Asistanı ve trafikteki diğer araçları, yayaları algılayıp gerektiğinde müdahale eden Yaya Ve Bisikletli Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı bu teknolojilerden bazıları. Kuga, Puma, Tourneo Custom ve Transit gibi modellerde bulunan yarı otonom özellikler kontrolü tamamen sizden almıyor, hayatınızı çok daha kolaylaştırmak için size yardımcı oluyor.

Yapay zeka ile araç teknolojisini buluşturan otonom sürüş teknolojileri, yarı otonom teknolojilerle otomobillerimizin birer parçası hâline geldi bile. Yarı otonom sürüş teknolojilerinin temelinde, sürücüye ihtiyaç duymadan, yazılım donanımları sayesinde rota üzerindeki trafik ve yol durumunu tespit etmek ve buna göre hareket etmek yatıyor.  Araçtaki asistan pilot, kamerayı ve insan kulağının algılayamayacağı ses dalgalarını temel alan sensörleri kullanarak, karşılaştığı canlı ve cansız tüm nesneleri algılayabiliyor. Henüz tam otonom otomobiller trafikte karşımıza çıkmasa da, bu teknolojiden faydalanan birçok özellik, şu an kullandığımız araçların donanımının vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı. Güncel Ford modellerinden Kuga, Puma, Tourneo Custom ve Transit’te olduğu gibi…

Yayaları ve bisikletlileri korumaya yönelik geliştirilen Yaya Ve Bisikletli Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı, önünüzdeki yolu tarıyor ve çarpışma tehlikesi algılanırsa sizi uyarıyor. Bu uyarıya zamanında yanıt veremezseniz ise yarı otonom teknoloji devreye giriyor ve sistem otomatik fren uyguluyor. Çarpışmaların etkilerini önlemek için geliştirilen bu teknoloji, 80 km/saate kadar hızlarda çalışıyor. Adaptif Hız Kontrol Sistemi, seyir hızınızı ve mesafenizi önünüzdeki araca göre otomatik ayarlıyor ve Akıllı Hız Sınırlandırıcı, Trafik Levha Tanıma Sistemi kamerası tarafından algılanan hız sınırına göre maksimum hızınızı belirliyor.

Yarı otonom teknolojiler sizi park etme zahmetinden de kurtarıyor. Aktif Park Asistanı, ultrasonik sensörler ile park yerini ölçerek aracınızın sığıp sığamayacağını belirliyor. Ardından, direksiyonu yapay zeka devralıyor ve siz fren, gaz ve vitesi yönetirken aracınızı park ediyor. Sonrasında da aynı şekilde park yerinden çıkışınıza da yardımcı oluyor.

Hayatınızı kolaylaştırmayı hedefleyen ve Kuga, Puma, Tourneo Custom ve Transit gibi modellerde bulunan bu yarı otonom özelliklerin ötesinde Ford, tam otonom teknolojiler geliştirmeye, sürücüsüz otomobilleri gelecekten alıp bir an önce gerçek kılmak için çalışmaya devam ediyor.  2019 yılında teknoloji ortağı Argo AI ile küresel bir iş birliği gerçekleştiren Ford, ABD’nin Pittsburgh, Palo Alto, Miami, Washington, D.C. ve Detroit gibi kentlerinde sürücüsüz otomobilleri test etmeye başladı. Çok yakında, sürücüsüz otomobilleri yollarda görmeye başlayacak, bunu garipsemeyecek, buna şaşırmayacak ve geleceğin bir parçası olduğumuzu daha iyi anlayacağız.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.