Tüm dünyada sene ocak, şubat, mart şeklinde ilerliyor olsa da her alanda bağımsızlık mücadelesi vermiş Türkiye’de takvim, halkın bağımsızlık mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri ile ilerler. İstanbul’un kurtuluşu, Ankara’nın başkent ilan edilmesi, Türkiye İş Bankası’nın kurulması… Her gün farklı bir kurtuluşu ve devrimi kutladığımız ülkemizde Türkiye İş Bankası, cumhuriyetin yüzüncü yılına özel dallarını İstanbul ve Ankara’ya doğru uzatıyor. “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” sergisi ile cumhuriyetin ilk dönemini ve ekonomik bağımsızlık mücadelesini o dönemden geriye kalan aile yadigârlarımız ve belgeler ile keşfediyoruz. 31 Aralık’a kadar devam edecek “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” sergisini mutlaka ajandanıza yazın!

Ekonomik kalkınmayı bağımsız bir Türkiye’nin bel kemiği olarak gören Mustafa Kemal Atatürk, “Siyasî, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsun ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa payidar olamaz.” der. Temelleri 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde atılan ve Atatürk tarafından ülkenin ilk milli bankası olarak 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin geçmişi ve geleceği arasında güvenli bir köprü kurmaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Türkiye İş Bankası’nın Ankara ve İstanbul’da bulunan müzeleri ise sene boyunca Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığının İlk Adımları başlıklı sergiyi ağırlıyor. Cumhuriyetin yüzüncü yılında kaçırılmaması gereken bu serginin detayları aşağıda.

Yaşasın Cumhuriyet! başlıklı sergi, Türkiye’nin bağımsız tarihinde retrospektif bir yolculuğa çıkıyor ve bizi erken Cumhuriyet dönemine götürüyor. İstanbul Eminönü’nde Türkiye İş Bankası Müzesi’nde ve Ankara Ulus’ta Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde sene boyunca devam edecek sergi, bağımsızlık kazanıldıktan sonra Türkiye’nin iktisadi alanda attığı adımlara ışık tutmayı amaçlıyor. Serginin küratörlüğünü 19. ve 20. yüzyıl Türkiye iktisadi ve sosyal tarihi üzerine çalışmaları ile tanınan Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk, serginin tasarımını ise Pattu Mimarlık üstleniyor.

2007 yılından beri düzenlediği sergilerde Türkiye’nin farklı dönemlerine ışık tutarken bizim de kendi geçmişimizle sergilerinin bir parçası olmamızı sağlayan Türkiye İş Bankası Müzeleri , Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları isimli sergisinde de beraberlik ruhundan ilham alan bu geleneği bozmuyor. Kişisel ve kurumsal arşivlerin bir araya gelmesiyle oluşan koleksiyona cumhuriyetin kuruluş döneminden kalan aile yadigârlarımız eşlik ediyor. Dr. Murat Koraltürk’ün başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere güçlü bir ülke için yorulmadan emek verenleri saygıyla anmak adına küratörlüğünü üstlendiği Yaşasın Cumhuriyet!, Atatürk döneminin üretim ve sosyal hayatını yansıtmak amacıyla bir araya getirilen iki bin beş yüzden fazla objeden oluşuyor. Sergide dönemi yansıtan fotoğraflar, kartpostallar, belge ve nesneler, madalyonlar ve rozetler yer alıyor.

Cumhuriyetin yüzüncü yılına özel hazırlanan ve bağımsız bir Türkiye’nin inşasında atılan adımları gözler önüne seren Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları başlıklı sergi hakkında bütün detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Sergiyi ziyaret etmeyi unutmayın.