Covid-19 ile hızlanarak yeni bir seyahat trendi, İngilizce karşılığı “slow travel” olan yavaş seyahat kavramı, yerel insanlarla, yerel kültürlerle, yerel yemek ve müzikle bağlantıyı kuran çevre dostu, sürdürülebilir bir seyahat yaklaşımı olarak adlandırılıyor. Her şeyden bir önce bir yaşam felsefesi olan bu seyahatte gezginler her seyahatte yerel halk gibi yaşıyorlar.

Yavaş Seyahat
Yavaş Seyahat | Fotoğraf: Dino Reichmuth (unsplash.com)

Slow food (yavaş yemek) hareketine bağlı olan ve 1986 yılında İtalya’da ortaya çıkan yavaş yolculuk hareketinin amacı; turistlerin ve yerel halkın eğitimi yoluyla bölgesel mutfağı, yerel çiftçiliği ve geleneksel pişirme yöntemlerini, yerel işletmeleri desteklemek ve korumak. Yerel halkın her gün yaptığı ve onlara heyecan veren, neşe katan aktivitelere odaklanmayı sağlayan yavaş yolculuk, yerel etkinlikleri deneyimlemeye, yerel park veya müzelerde yapılan sanatsal aktivitelere, yani size kendinizi iyi hissettirecek aktiviteleri benimsemeyi teşvik ediyor. Deneyime dayalı olan bu seyahat yaklaşımında insanlar, klasik gezi noktalarıyla dolu tur programlarının dışına çıkıp yerel kültürü deneyimleyerek az bilinen ülkeleri keşfetmek, kendi hızlarında seyahat yapmak, insanlarla bağlantı kurmak ve daha bilinçli kararlar vermek istiyorlar. Verilen bu bilinçli kararlar, kişinin kendi küresel ayak izini azaltarak çevreye yardımcı olmasını sağlıyor.

Dünya’da Yavaş Seyahat Deneyimi Yaşatan Yerlere Kısa Bir Bakış

Yavaş Seyahat
Yavaş Seyahat | Fotoğraf: Javier Allegue Barros (unsplash.com)

Şehir hayatının yorgunluğundan uzaklaşıp biraz nefes almaya, duraklamaya ve nerede olduğunuzu hatırlatmaya teşvik eden, yerel kültürün keyfini çıkarmayı sağlayan yavaş seyahat deneyimi yaşatan yerleri dünyanın her kıtasında bulmak mümkün. Gelin  yavaş seyahat deneyimini yaşatan belli başlı yerlere kısaca bir göz atalım.

Küba

Pek çok grubun oluşturduğu, canlı bir etnik karışıma sahip olan Küba, yavaş seyahat deneyiminin geçerli olduğu ülkelerden biri. Bozulmamış kıyı şeritleri, UNESCO 9 dünya mirası alanına ev sahipliği yapan, birden fazla milli ve yerel parklara sahip ada ülkesinde küçük geziler yapabilir. Dilerseniz tipik bir Küba ailesinin yanında konaklayarak otantik bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu konaklamalar Airbnb veya başka bir web sitesi aracılığıyla rezerve edilebiliyor. Bütçe dostu, güvenli, kültürel açıdan zengin ve yerel halkı dost canlısı olan bu yerde yavaş seyahat deneyimini yaşayabilirsiniz.

İsrail

Yavaş Seyahat- İsrail
Yavaş Seyahat- İsrail | Fotoğraf: Shai Pal (unsplash.com)

İsrail, en çok ziyaret edilen şehri Kudüs ile yerel karakterini koruyan bir ülke. Keşfedilmesi kolay, küçük bir ülke olan İsrail’de her bütçeye ve zevke hitap eden yerel restoranlar bulmak mümkün. Yerli halkla tanışmanın son derece kolay olduğu bu yerde çeşitli festivaller, konserlere katılarak kültürel deneyimi yaşayabilirsiniz. Ülkenin tarihini, kültürünü, kendinizin ve insanların gerçekliğini anlayabileceğiniz İsrail, yavaş seyahat deneyimi için ideal yerlerden.

Fas

Fas
Fas | Fotoğraf: Unsplash.com/@victoriano

Etkileyici doğası, yerel yemekleri ve misafirperver insanlarıyla yavaş seyahat için uygun olan yerlerden Fas’ta Atlas Dağları’nda yürüyüşler yapabilir, aynı zamanda dillerini bilmeseniz bile yerel rehberler aracılığıyla yerel halkla ve birçok aile ile iletişimde kalabilirsiniz. Sahil yürüyüşleri ve Marakeş, El Jadida gibi birçok şehri ziyaret etme seçeneği sunan Fas’ta geleneksel Fas pazarlarını keşfedebilir, piknikler ve oyunlarla tamamlanan vaha gezisini keşfe çıkarak yol boyunca yerel hakla iletişime geçebilirsiniz.

Karayipler

 Karayipler
Karayipler | Fotoğraf: Hugh Whyte (unsplash.com)

Sunduğu ilgi çekici maceralarla yavaş seyahat için ideal olan Karayipler, çeşitli kültürleri harmanlamasıyla biliniyor. Yerel tur operatörlerinin tarihi ve kültürel deneyimlerini sunduğu Karayipler halkı arkadaş canlısı ve yerel mutfağı deneyimlemeniz için sizi mutfaklarına davet etmeleri olası. Doğal güzellikleriyle ilgi çeken bölge yavaş yolculuk yapan gezginlere deneyimleyeceği tüm yerel aktiviteleri sunuyor ve yavaş seyahatin keyfini çıkarmayı benimsetiyor.

Güney Utah

Utah
Utah | Fotoğraf: unsplash.com/@grin

Sayısız doğal yürüyüşleri, milli parkları ile doğaseverler tarafından tercih edilen Utah yavaş seyahat için ideal olan ABD eyaletlerinden biri. Dar yarık kanyonlar ve renkli kaya oluşumlarıyla Utah’ın ikonik haline gelen ve size panaromik bir manzara sunan kırmızı kayalarında yürüyüş yaparak sakin bir vakit geçirebilirsiniz. Kalabalıktan uzak Springdale ve Kanab kasabalarında bölgeyi keşfe çıkarak küçük evler veya lüks çadırlarda konaklayabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash.com/@victoriano

İlginizi çekebilir: Esra Sarıhan’dan Sade ve Sakin Keşifler