Tokyo’da Shinjuku Bölgesi’nde yürüyorsunuz. Kafanızı kaldırdınız ve orada! Evet Yayoi Kusama’dan bahsediyoruz. İmzası olan puantiyeli bal kabaklarından birini kasket gibi giydiği dev bir 3D görüntüsü meşhur Cross Shinjuku Vision ‘billboard’unda bir LV Damier bavulun içinden fırlayan Yayoi Kusama Louis Vuitton ile ikinci iş birliğini duyuruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Gws4LOUI4l0&feature=emb_title

Japon çağdaş sanatçı Yayoi Kusama’yı ağırlıklı olarak heykel ve enstalasyon çalışmalarıyla tanıyoruz. Ancak Covid döneminde yazdığı “bu dünyadan yok ol” temalı şiirinden hatırlayabileceğimiz gibi kendisi şiir, resim, performans, moda gibi farklı alanlarda da yaratımları olan bir sanatçı. Kusama, feminizm, minimalizm, gerçeküstücülük, Art Brut, pop art ve soyut dışavurumculuğun izlerini görebildiğimiz çalışmalarında otobiyografik, psikolojik ve cinsel ögelere sıkça yer veriyor. Hatta kendi otobiyografisi “Infinity Net: My Autobiography” ile “Kusama: Infinity” belgeselinden yola çıkan “Kusama: The Graphic Novel” isimli çizgi romanda da sanatını etkileyen tüm bu süreçlere değiniliyor.

theMagger Banner
Advertisement

Yayoi Kusama’yı hem sanat ve moda dünyalarında hem de bir çizgi roman kahramanı olarak cazip kılan yaratımlarındaki dürüstlüğü. Ruh sağlığı konusunda paylaşıma her zaman açık olan sanatçı, sanatı ihinsel sorunlarını ifade etmek için bir araç olarak görüyor: “Her gün acı, anksiyete ve korkuyla savaşıyorum. Ruh sağlığı sorunlarımdan iyileştiren tek bir yöntem keşfettim o da sanat yaratımlarına devam etmek. Sanat zincirini takip ettim ve bir şekilde yaşamaya devam etmemi sağlayan bir yol buldum.” Zaten çizgi romanın yaratıcısı illüstratör Elisa Macellari de onu “Güçlü ama aynı zamanda hassas, kendini sanata dönüştürebilen bir kadın örneği” olarak tanımlıyor.

youtube play youtube play

Louis Vuitton ile yeni iş birliğine de yansıyan imzası puantiyelere dönersek; aslında bunlar Yayoi Kusama’nın çocukluğundan beri peşini bırakmayan halüsinasyonlarının yansımaları. Kusama, sıklıkla puantiyeler gördüğünden ve sesler duyduğundan söz ediyor. 1960’ların sonundaki hippi karşı kültürünün yükselişini benimseyerek, çıplak katılımcılar parlak renkli puantiyelerle boyadığı bir dizi etkinlik düzenlediği günlerden bu günlere de sanatının değişmez bir ögesi olan puantiyelerden vazgeçmiyor. Henüz hakkında yalnızca 450 parçadan oluştuğunu ve ayakkabı, çanta gibi aksesuarların dışında parçalarında yer aldığını bildiğimiz Yayoi Kusama x Louis Vuitton koleksiyonuna da yukarıda göz atabilirsiniz.

theMagger Banner
Advertisement

Kapak Fotoğrafı: Hypebeast

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan Çağdaş Sanat’a Giriş