Yazın ruhunu, huzurunu ve güneşini yalnızca plajlarda değil, izlediği filmlerde de arayanlar için yaz dendiğinde akla gelen filmler ‘Yaz Filmleri’ listemizde bir arada.

En iyi Yaz Filmleri

Yaz Filmleri: Yaz Keyfi İçin İzleyebileceğiniz 10 Film
Yaz Filmleri: Yaz Keyfi İçin İzleyebileceğiniz 10 Film

(500) Days of Summer (Marc Webb, 2009)

Yaz (summer) deyince birçoğumuzun aklına gelen ilk film, son yılların klişeleri tersyüz eden romantik komedisi “(500) Days of Summer” oluyor. Film yalnızca yaz ayında geçmese, hatta yıllara yayılan bir hikayesi olsa da, adını filme veren karakterin adı Summer olunca, aksini düşünmek pek mümkün değil zaten. Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel’in uyumu, mükemmel soundtrack şarkıları ve izleyeceğiniz en sıcak romantik komedilerden biri için (yaz ya da kış fark etmez) listenize (500) Days of Summer’ı ekleyin!

IMDb Puanı: 7.7/10

Vicky Cristina Barcelona (Woody Allen, 2008)

Barcelona, yıllardır New York şehri ile özdeşleşmiş filmografisini Avrupa’ya taşımaya Londra’dan başlayan Woody Allen’ın eski kıtadaki ikinci durağıydı. Film, iki kız arkadaşın yaz tatili için gittikleri Barcelona’da aynı adama aşık olmaları ve bu aşk üçgenine eski eşin de dahil olması ile ortalığın daha da karışması üzerine… Penélope Cruz’a En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran filmde aynı zamanda Javier Bardem, Scarlett Johansson ve Rebecca Hall da rol alıyor. Avrupa kentlerinin, özellikle de Barcelona’nın yaz için mükemmel bir seçenek olduğunu düşünenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Mamma Mia! (Phyllida Lloyd, 2008)

Yaz tatilinin bir başka vazgeçilmez rotası Yunan Adaları… Bu yaz katıldığınız düğünler rekor sayıya ulaştıysa, bir düğüne de Yunan Adaları’nda konuk olabilirsiniz. Üstelik ABBA şarkılarıyla! Ünlü müzikal “Mamma Mia!”nın sinema uyarlamasında Meryl Streep’ten Pierce Brosnan’a, Colin Firth’ten Amanda Seyfried’e birçok ünlü oyuncu rol alıyor. Ege Denizi’nin huzur veren manzaraları eşliğinde hareketli ABBA şarkıları dinlemek için bu filmi kaçırmamalısınız.

IMDb Puanı: 6.4/10

A Good Year (Ridley Scott, 2006)

Amcasının Güney Fransa’daki şatosu ve üzüm bağları kendisine miras kalan bir İngiliz broker’ın çocukluğunun geçtiği bu yerleri satmak üzere Fransa’ya uğramasını anlatan “A Good Year”da Russell Crowe, Marion Cotillard ve Albert Finney başrollerde… Huzurlu bir mekanda, çocukluk anılarıyla geçen bir yazın hayalini kuruyorsanız, sizin filminiz “A Good Year”.

IMDb Puanı: 7.0/10

Im Juli. (Fatih Akın, 2000)

Fatih Akın’ın ilk filmlerinden “Im Juli.” (Temmuzda), Hamburglu Daniel’ın bitpazarından satın aldığı bir yüzük ve bir kehanetin peşinden arabayla Avrupa’yı kat edip İstanbul’a ulaşmaya çalışmasını konu alıyor. Hem sürükleyici bir yol filmi, hem romantik ve esprili bir komedi olan filmde Alman sinemasının sevilen oyuncusu Moritz Bleibtreu rol alıyor. Yaz sizin için aşk, yolculuk ya da her ikisi birden demekse, “Im Juli.” sizin filminiz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Mine Vaganti (Ferzan Özpetek, 2010)

Güney İtalya’nın güneşiyle, deniziyle, tarihi kentleriyle ve lezzetli mutfağıyla yaz için ideal bir bölge olduğunu söylemeye gerek yok. Ferzan Özpetek’in kamerasını makarna üreticisi bir ailenin evine ve geniş sofralarına çevirdiği filminde her zamanki gibi kahkaha ve gözyaşı iç içe geçiyor, İtalyan müzikleri Sezen Aksu şarkılarıyla karışıyor ve dostluk ve aile kavramlarının önemi anlaşılıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

My Summer of Love (Pawel Pawlikowski, 2004)

Yorkshire’ın huzur veren kırlarında geçen “My Summer of Love”, farklı sınıflardan ve farklı geleneklerden gelen iki genç kızın yaz aşkını, kendilerini ve cinselliği keşfedişlerini anlatıyor. Emily Blunt ve Natalie Press’in rol aldığı film, sıradan bir yaz aşkıyla yetinmeyecekler için ideal.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Adventureland (Greg Mottola, 2009)

Son yıllarda kariyerleri gittikçe iyiye giden iki oyuncu Jesse Eisenberg ve Kristen Stewart’ı başrollerde izleyebileceğiniz “Adventureland”, 1987 yazında bir Amerikan kasabasında geçiyor. Her genç gibi okulunu bitirdikten sonrası için büyük hayalleri olan James’in yaz tatilini kasabasındaki eğlence parkında çalışarak geçirmek zorunda kalmasının ona iyi bir hayat dersi verişini izliyoruz filmde. Eğlence parkları ve yaz aşkları üzerine iyi bir bağımsız film…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

December Boys (Rod Hardy)

Adında December (Aralık) geçtiğine bakmayın, Avustralya’da yazın en güzel ayı olan Aralık’ta geçen bu hikaye, dört yetimin kendilerini evlat edinmelerini isteyen bir aile için birbirleriyle mücadelesini ve dostluklarını anlatıyor. Avustralya kıyılarında ve 60′lı yıllarda geçen hikayede farklı yaş gruplarından dört çocuğun yazdan beklentilerinin ve gelecekle ilgili umutlarının nasıl değişebildiğini görüyoruz. Filmin başrolünde Harry Potter olarak tanıdığımız Daniel Radcliffe var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Kings of Summer (2013, Jordan Vogt-Roberts)

youtube play youtube play

İlk-gençliğin o isyankar ve yüksek enerjili çağını yaşayan üç genç arkadaşın bir yaz tatilinde bağımsızlıklarını ilan etmelerini ve her şeyden uzaklaşarak ormanın ortasında inşa ettikeri bir evde hayata hükmedecekleri kendi krallıklarını kurmalarını anlatan bir film The Kings of Summer. Sizi geleceği parlak bir yönetmen ve üç genç oyuncuyla tanıştıracağı gibi, ilk-gençliğinizin fırtınalı arkadaşlık, aile ve aşk ilişkilerini aklınıza getirecek bir yaz filmi.

IMDb Puanı: 7.1/10

Super 8 (2011, J.J.Abrams)

youtube play youtube play

Adını efsanevi el kamerası Super 8′ten alan film, Steven Spielberg’ün yapımcılığı ve J.J. Abrams’ın yönetmenliğiyle sizi çocukluğunuzda izlediğiniz filmlere ve çocukluğunuzun büyülü dünyasına götürecek. 1979 yazında kendi aralarında bir film çekerken bir tren kazasına tanıklık eden bir grup arkadaş, olayın izini sürmeye karar verince başları gizemli ve fantastik sırlar nedeniyle derde girer. Joel Courtney, Gabriel Basso ve Elle Fanning gibi yetenekli genç oyuncuların performansları kadar filmin ses ve görsel efektlerine de hayran kalacaksınız.

IMDb Puanı: 7.0 /10

Taking Woodstock (2009, Ang Lee)

youtube play youtube play

Unutulmaz müzik festivali Woodstock, New York eyaletindeki Bethel kasabasında Catskills yakınlarındaki bir çiftlikte gerçekleşmişti. 1969 yazında 3 gün süren festival birçok önemli sanatçının performansına ev sahipliği yaptığı gibi, bir kuşağı tanımlayan sembollerden biri haline gelmişti. Ang Lee’nin 2009′da imza attığı “Taking Woodstock”, ailesinin Catskills’de işlettiği motelde çalışırken tarihin en önemli müzik olaylarından birine tanıklık eden bir genç adamı merkezine alıyordu. Filmde Demetri Martin, Imelda Staunton, Henry Goodman, Liev Schreiber, Jonathan Groff, Eugene Levy, Emile Hirsch ve Paul Dano gibi oyuncular rol alırken, The Doors’dan Janis Joplin’e dönemin önemli müzisyenlerini ağırlayan soundtrack’i de oldukça başarılıydı.

IMDb Puanı: 6.7/10

The Wackness (2008, Jonathan Levine)

youtube play youtube play

1994 yazında New York sokaklarında, kendine alışılmadık bir mevsimlik iş seçmiş bir genç dolaşıyor: Liseden yeni mezun olan Luke Shapiro seyyar bir marijuana satıcısı. Üstelik bu işinde ona en büyük desteği sıradışı psikologu Dr. Squires veriyor. Amerikan bağımsız sinemasının sevilen yönetmenleri arasında sayılabilecek Jonathan Levine’ın ikinci filmi, kafası karışık gençler için güzel bir yaz filmi.

IMDb Puanı: 7.0/10

Y tu mamá también (And Your Mother Too, 2001, Alfonso Cuarón)

youtube play youtube play

Meksikalı iki genç erkek, kendilerinden yaşça büyük bir kadınla çıktıkları araba yolculuğunun hayatlarını değiştireceğinden habersizdirler. Hayat, arkadaşlık ve seks ile ilgili öğrenece çok şeyleri vardır ve bazı konularda sınırları belirlemekte ve çizmekte çok geç kalmış olabileceklerini fark ederler. Meksika’nın en önemli yönetmenlerinden Alfonso Cuarón’un imza attığı bu muhteşem yol hikayesinde başrolleri Gael García Bernal, Diego Luna ve Maribel Verdú paylaşıyor.

IMDb Puanı: 7.6/10

American Pie 2 (2001, J.B. Rogers)

youtube play youtube play

1999 yılında ilki filmi belaltı esprileri ve ilginç karakterleri ile dönemin gençlik filmleri arasında zirveye yerleşen American Pie’ın ikincisi 2001 yılında çekilmişti. Lise mezuniyet balosu ve öncesini anlatan ilk filmin ardından, üniversitedeki ilk yıllarını geride bırakan karakterler bir yaz tatili için yeniden bir araya geliyor; esprilerin belaltı seviyesi ve karakterlerin karşılaştığı akılalmaz durumlar aynen devam ediyordu.

IMDb Puanı: 6.4/10

Almost Famous (2000, Cameron Crowe)

youtube play youtube play

Lisedeyken bir yaz stajında Rolling Stone dergisi tarafından bir rock grubu ile ilgili makale yazmakla görevlendirildiğinizi ve üstelik bunun bir yaz boyunca bu gruba turnelerinde eşlik ederek onların hayatını gözlemlemek olduğunu düşünün! Cameron Crowe’un filminin ana karakteri William Miller’ın başına gelen tam olarak bu. Hayatının en çılgın ve en eğlenceli yazını geçiren William’ın içine girdiği dünya, ona bir müzik grubunun hayatlarıyla ilgili bilgilerden çok daha fazlasını öğretir.

IMDb Puanı: 7.9/10

Dirty Dancing (1987, Emile Ardolino)

youtube play youtube play

Sinema tarihinin en iyi dans sahneleri listelerinde daima kendisine yer bulan “Dirty Dancing”de, bir yaz tatili için ailesiyle gittiği tatil köyündeki dans hocasına aşık olan bir genç kadınla tanışıyorduk. Jennifer Grey’in canlandırdığı Frances Houseman ve Patrick Swayze’nin canlandırdığı dans hocası Johnny Castle’ın danslarını bu yaz bir kez daha hatırlayın!

IMDb Puanı: 7.0/10

Jaws (1975, Steven Spielberg)

youtube play youtube play

Çağımızın en önemli yönetmenlerinden Steven Spielberg’ün ilk filmlerinden olan Jaws, sinema tarihi için birçok açıdan önem taşıyor: Korku türünde yeni bir çığır açışı, başarılı efektlerle hayat verdiği köpekbalığı ve John Williams’ın minimum nota ile maksimum gerilim sağlayan müziği… Dev bir beyaz köpekbalığının bela olduğu bir ada kasabasında onu durdurmaya çalışan, bir polis, bir deniz biyologu ve bir balıkçının heyecan dolu çabalarını anlatan filmde bu üçlüyü Roy Scheider, Robert Shaw ve Richard Dreyfuss canlandırıyordu.

IMDb Puanı: 8.0/10

The Endless Summer (1966, Bruce Brown)

youtube play youtube play

Batı Afrika’dan Avustralya’ya, en muhteşem dalgaları arayarak dünyayı gezen ve sörfçülerin yaşamına odaklanan bir belgesel… Günümüzde halen sörfle ilgili çekilmiş en iyi film olduğu kabul edilen, sizi kendinizi dalgaların arasına atmaya heveslendirecek bu film, hayatını sörfe adamış Bruce Brown’un bu sporla ilgili belgesellerinden yalnızca biri.

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri