Yazın ruhunu, huzurunu ve güneşini yalnızca plajlarda değil, izlediği filmlerde de arayanlar için yaz dendiğinde akla gelen 10 yaz filmi ‘Yaz Filmleri’ listemizde bir arada.

En iyi Yaz Filmleri

Yaz Filmleri: Yaz Keyfi İçin İzleyebileceğiniz 10 Film
Yaz Filmleri: Yaz Keyfi İçin İzleyebileceğiniz 10 Film

(500) Days of Summer (Marc Webb, 2009)

Yaz (summer) deyince birçoğumuzun aklına gelen ilk film, son yılların klişeleri tersyüz eden romantik komedisi “(500) Days of Summer” oluyor. Film yalnızca yaz ayında geçmese, hatta yıllara yayılan bir hikayesi olsa da, adını filme veren karakterin adı Summer olunca, aksini düşünmek pek mümkün değil zaten. Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel’in uyumu, mükemmel soundtrack şarkıları ve izleyeceğiniz en sıcak romantik komedilerden biri için (yaz ya da kış fark etmez) listenize (500) Days of Summer’ı ekleyin!

IMDb Puanı: 7.7/10

Vicky Cristina Barcelona (Woody Allen, 2008)

Barcelona, yıllardır New York şehri ile özdeşleşmiş filmografisini Avrupa’ya taşımaya Londra’dan başlayan Woody Allen’ın eski kıtadaki ikinci durağıydı. Film, iki kız arkadaşın yaz tatili için gittikleri Barcelona’da aynı adama aşık olmaları ve bu aşk üçgenine eski eşin de dahil olması ile ortalığın daha da karışması üzerine… Penélope Cruz’a En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran filmde aynı zamanda Javier Bardem, Scarlett Johansson ve Rebecca Hall da rol alıyor. Avrupa kentlerinin, özellikle de Barcelona’nın yaz için mükemmel bir seçenek olduğunu düşünenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Mamma Mia! (Phyllida Lloyd, 2008)

Yaz tatilinin bir başka vazgeçilmez rotası Yunan Adaları… Bu yaz katıldığınız düğünler rekor sayıya ulaştıysa, bir düğüne de Yunan Adaları’nda konuk olabilirsiniz. Üstelik ABBA şarkılarıyla! Ünlü müzikal “Mamma Mia!”nın sinema uyarlamasında Meryl Streep’ten Pierce Brosnan’a, Colin Firth’ten Amanda Seyfried’e birçok ünlü oyuncu rol alıyor. Ege Denizi’nin huzur veren manzaraları eşliğinde hareketli ABBA şarkıları dinlemek için bu filmi kaçırmamalısınız.

IMDb Puanı: 6.4/10

A Good Year (Ridley Scott, 2006)

Amcasının Güney Fransa’daki şatosu ve üzüm bağları kendisine miras kalan bir İngiliz broker’ın çocukluğunun geçtiği bu yerleri satmak üzere Fransa’ya uğramasını anlatan “A Good Year”da Russell Crowe, Marion Cotillard ve Albert Finney başrollerde… Huzurlu bir mekanda, çocukluk anılarıyla geçen bir yazın hayalini kuruyorsanız, sizin filminiz “A Good Year”.

IMDb Puanı: 7.0/10

Im Juli. (Fatih Akın, 2000)

Fatih Akın’ın ilk filmlerinden “Im Juli.” (Temmuzda), Hamburglu Daniel’ın bitpazarından satın aldığı bir yüzük ve bir kehanetin peşinden arabayla Avrupa’yı kat edip İstanbul’a ulaşmaya çalışmasını konu alıyor. Hem sürükleyici bir yol filmi, hem romantik ve esprili bir komedi olan filmde Alman sinemasının sevilen oyuncusu Moritz Bleibtreu rol alıyor. Yaz sizin için aşk, yolculuk ya da her ikisi birden demekse, “Im Juli.” sizin filminiz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Mine Vaganti (Ferzan Özpetek, 2010)

Güney İtalya’nın güneşiyle, deniziyle, tarihi kentleriyle ve lezzetli mutfağıyla yaz için ideal bir bölge olduğunu söylemeye gerek yok. Ferzan Özpetek’in kamerasını makarna üreticisi bir ailenin evine ve geniş sofralarına çevirdiği filminde her zamanki gibi kahkaha ve gözyaşı iç içe geçiyor, İtalyan müzikleri Sezen Aksu şarkılarıyla karışıyor ve dostluk ve aile kavramlarının önemi anlaşılıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

My Summer of Love (Pawel Pawlikowski, 2004)

Yorkshire’ın huzur veren kırlarında geçen “My Summer of Love”, farklı sınıflardan ve farklı geleneklerden gelen iki genç kızın yaz aşkını, kendilerini ve cinselliği keşfedişlerini anlatıyor. Emily Blunt ve Natalie Press’in rol aldığı film, sıradan bir yaz aşkıyla yetinmeyecekler için ideal.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Adventureland (Greg Mottola, 2009)

Son yıllarda kariyerleri gittikçe iyiye giden iki oyuncu Jesse Eisenberg ve Kristen Stewart’ı başrollerde izleyebileceğiniz “Adventureland”, 1987 yazında bir Amerikan kasabasında geçiyor. Her genç gibi okulunu bitirdikten sonrası için büyük hayalleri olan James’in yaz tatilini kasabasındaki eğlence parkında çalışarak geçirmek zorunda kalmasının ona iyi bir hayat dersi verişini izliyoruz filmde. Eğlence parkları ve yaz aşkları üzerine iyi bir bağımsız film…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

December Boys (Rod Hardy)

Adında December (Aralık) geçtiğine bakmayın, Avustralya’da yazın en güzel ayı olan Aralık’ta geçen bu hikaye, dört yetimin kendilerini evlat edinmelerini isteyen bir aile için birbirleriyle mücadelesini ve dostluklarını anlatıyor. Avustralya kıyılarında ve 60′lı yıllarda geçen hikayede farklı yaş gruplarından dört çocuğun yazdan beklentilerinin ve gelecekle ilgili umutlarının nasıl değişebildiğini görüyoruz. Filmin başrolünde Harry Potter olarak tanıdığımız Daniel Radcliffe var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri