Malum yaz geliyor! Biliyorum ki, bazen saatlerce deniz kenarında ya da havuz başında uzanarak, bazen de yeni yerler keşfetmenin hazzıyla sokak sokak gezerek yazı karşılamak istiyorsunuz. Fakat bu yaz neler izlesek ve okusak diye araştıracak vaktiniz olmadıysa, söyleyeceklerime kulak vermeniz yeterli.

6-film

Yaz Filmleri

Bazı filmler yazın izlenmeli. Bir kış günü izlediğinizde içinizi ısıtacak ama yazında size yeterli enerjiyi verecek türden filmlerden bahsediyorum. Biraz yollarda geçen, parçalı bulutlu olsa da genelde güneşli, uzakları çağıran, hayat dolu ve anı hissetmelik filmler…

into the wild

Into the Wild: Defalarca izlediğim bu film bana yaşama enerjisi ve gezip keşfetme arzusu veriyor. “Anı yaşamanın” aslında ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Hala izlemediyseniz bir yaz gecesi toplayın arkadaşlarınızı eve ve ev yapımı kokteyller eşliğinde bu filmin her karesinde güneşi, bugünü ve hayatı hissedin.

my girl

My Girl 1/2: Bu filmi her yaz izlerim. Birincisi çocukluğumun filmi olduğu için, ikincisi de sokakları flamalı bisikletiyle gezen Vada’nın bana “yaz geldi, haydi sokaklara çıkıp bisiklete binelim” temalı duyguları aşıladığı için. Sonu biraz hüzünlü bitse de tam bir yaz ve “kendini iyi hissetme” filmi. Biraz da sizi çocukluğunuza döndürecek türden.

solino

Solino: Yazlık sinemaları sever misiniz? Hatta hiç gitmemiş olsanız bile… Peki İtalya’yı sever misiniz? Cevabınız evet ise bir yaz gecesi izlenmesi gereken bir film daha. Biraz hüzünlü, biraz dokunaklı olsa da, içinde Solino, pizza, Costanzo müzikleri, Fatih Akın’ın yönetmenliği ve muhteşem oyunculuklar varken asla içiniz kararmaz, garantisini veriyorum.

y tu mama tambien

Y tu Mama Tambien: Bazen hiçbir şey göründüğü gibi olmaz. Sadece yaşayan bilir ve hisseder. Bu konunun çevresinde, birbirinden biraz alakasız üç kişinin atlayıp bir arabayla Meksika’ya gittiğini düşünün. Bu yolculukta onları neler bekliyorsa, sizi de bu filmden sonra buna benzer bir ruh hali karşılayacak ve kendinizi uzaklara atmanın yollarını arayacaksınız.

mine vaganti

Mine Vaganti (Serseri Mayınlar): Ferzan Özpetek’in en sevdiğim filmleri arasında yer alan bu filmi izlerken, arkadaşlığa, yalnızlığa ve dahası tabulara dair birçok şey düşüneceksiniz. Tabi bunları düşünürken de, bir tarafınız bu “turkuaz rengi deniz, bu huzurlu sokaklar nerede acaba?” diye soracak. Ben cevabını vereyim, İtalya’nın en bakir yerlerinden biri: Lecce’de.

Yaz Kitapları

kitap

Yazın kafamızı rahatlatacak, içimizi açacak, ısıtacak kitaplar okumayı daha çok isteriz. Yazları özellikle okumayı çok sevdiğim birkaç yazarın, kitap isimlerini paylaşacağım, zaten okumuşsanız da, sizin önerilerinizi yorumlar kısmına bekliyorum!

Alper Canıgüz | Tatlı Rüyalar

Alper Canıgüz’ün bütün kitaplarını defalarca okumak istiyorum. Eğer bu yazarın herhangi bir kitabını henüz okumadıysanız da kesinlikle tavsiye ederim. Güneşin kızgınlığı, denizden gelen esintisi ve dalga sesleriyle muhteşem bir kombo oluşturacak Canıgüz’ün mizahi detayları. Anahtar kelimeler; psikanaliz, rüya, ikilem ve şaşkınlık.

Charles Bukowski | Factotum

Bir işten diğer işe koşan Bukowski, sayfaları çevirirken viski kokuları duymuş gibi hissedeceğiniz, bir nefeste okunabilen eğlenceli bir kitap. Her zamanki gibi Bukowski gözlemleri, maceraları, kaçamakları ve argo betimlemeleriyle dolu! İnsan her akşam farklı bir yerde uyuyup, farklı bir yerde uyanır mı? Söz konusu Bukowski; yani nam-ı diğer Henry Chinaski ise evet. Anahtar kelimeler; para, iş, parasızlık, ucuz oteller, barlar, içki, kadınlar ve yorgunluk.

Jack Kerouac | Yolda

Beat kuşağı yazarlarından Jack Kerouac’ın kaleme aldığı bu kitabı yol maceralarını seven, uzun betimlemeler ve şiirsel metinlere katlanabilen ve biraz maceracı insanlara özellikle tavsiye ediyorum. İkinci dünya savaşından sonra Amerika yolcuğu sırasında not defterine aldığı notlardan oluşan bu kitabı özellikle yazın okumak gerektiğine inanıyorum. Anahtar kelimeler; Jazz, arayış, şiir, kadınlar, yollar, arkadaşlık ve cinsellik.

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Yaprak Civan’dan Sahil Filmleri