Havaların sıcak, günlerin tatsız olduğu bir dönemdeyiz. Anlayacağınız bir kutu dondurma ile klima karşısında yuvarlanmak için ideal zamanlar bunlar. Bu sırada sevgi dolmak ve belki de biraz umutlanmak için en keyifli seçenek “Gilmore Girls” izlemek. Eğer biraz gülmek ve dakikaların nasıl aktığını unutmak isterseniz hemen “Girls” açmalısınız. İçinde Girls kelimesi geçmeyen ama zaman kavramını yitirmenize yardımcı olacak diziler için ise “Mozart in the Jungle” veya “Six Feet Under” izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Gilmore Girls

gilmore-girls-new-season

32 yaşındaki Lorelai ve 16 yaşındaki kızı Rory’nin Stars Hollow isimli kasabadaki yaşamına odaklanan, keyifli bir dizi Gilmore Girls. Ayırca huzur doludur çünkü Lorelai Gilmore’un şefkatini, kızı Rory ile olan dostluğunun güzelliğini yalnızca izlemiyor, hissediyorsunuz. Bu kadar minik bir konuyla bu derece bağlayıcı olan bir diziye bir daha denk gelmemiş olmamın yanında, böyle samimiyet dolu bir diziyi tekrar izleyebileceğimi düşündüğümü de söylemem.

Girls

hbo-s-girls-is-the-best-new-tv-show-of-2012

Aynı zamanda başrollerden birini canlandıran Lena Dunham tarafından yaratılan ve yönetilen dizi Girls ise şehirde, hatta kendi hayatlarında “var olma” çabası içindeki dört kadını anlatıyor. Her biri farklı zaaflara sahip bu kızlar içimizden birileri gibi hissettiriyor çünkü dökemediğimiz gözyaşlarını dökmeye çağıran, cesaret edemediğimiz mesajları atan, hayatını ve kendini rezil ederken aslında gerçekleri bulan, tam toparlamışken sonra tekrar düşen ve kimi zaman yalnızca tutunacak bir yer arayan kızlar onlar da. Onlar Carrie Bradshaw gibi Manolo Blahnik hayranı değil, Manhattan’da oturan düzgün bir iş, neşe dolu bir aile, sağlıklı ilişki sahibi de değil. Eski bir apartman dairesinde kira ödemeye çabalayan, yazarak para kazanan Carrie değil de yazarak para kazanmaya “çalışan” Hannah var bu dizide. Terk edilen, aşık olan, kalbi kırılanları gördüğümüz ve samimiyeti hissettiğimiz bu dizi bize zamanın nasıl geçtiğini unuttururken ufak ufak gülümsetiyor. Fakat arada gözlerinizi doldurabileceğini de söylemek isterim ve izlemediyseniz kaçırdığınız bir şeyler olduğunu da eklemeden yapamıyorum.

Six Feet Under

720x405-TCDSIFE_EC210_H

İlk bölümüyle sizi saracak bir dizi arayışındaysanız yazının sonunu görmeden Six Feet Under izlemeye başlamanız beni üzmez. Bu dizinin dokunduğu noktalar oldukça fazla; kimlik sorunundan toplumsal eleştiriye farklı konulara değinirken hayatın gerçeği olan ölüm ile iç içe akıyor. Bozulmuş bir düzenin içinde çırpınan umutsuz insanları, ölümü, yıkımı ve yıpranın ruhlarını görüyoruz insanların. Dizinin baş karakterlerinden oluşan Fisher ailesinin işlettiği cenaze evinde cehennemi soluyoruz zaman zaman, hata dolu bu karmaşık insanların zorluklarını omuzlarımıza yüklüyoruz ve hissediyoruz dünyada “zor” olanları. Hayatın çirkinliklerine güzel çekimlerini ve oyunculuklarını katıp ilerleyen bu diziyi bayram boyunca bırakamayacaksınız. Fisher ailesi ile endişeleriniz, korkularınız, beklentilerinizi keşfedeceksiniz; bu fırsatı kaçırmayın.

Mozart in the Jungle

mozart-in-the-jungle-season-3

Yeni sezonunu heyecanla bekleyeceğim bir dizi arıyorum derseniz sizi bu tarafa alabilirim fakat gerçekten yapacak işiniz yoksa -hatta işiniz varsa bile- yayınlanmış 2 sezonu bir günde bitirebileceğiniz kadar harika bu dizinin yeni sezonunu heyecanınızın üç katı kadar bir sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz. Bir zamanlar obuacı olan Blair Tindall, 2005 yılında kendi anılarından yola çıkarak Mozart in the Jungle: Sex, Drugs and Classical Music kitabını yayınlıyor. Şimdilerde ise biz harika bir oyuncu kadrosu, dinamik senaryosu, mükemmel müzikleri içererek diziye uyarlanmış olan bu dünyayı büyülenerek izliyoruz. Sahnenin önünü bırakıp arkada kalan fantastik atmosferi solumak isterseniz Mozart in the Jungle‘ı kaçırmayın.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Lorelai Gilmore’un sefkatini hissedebilmek icin saniyorum Gilmore Girls’s baslama niyetine girdim sayende.. :)

    Mozart in the Jungle benim de en sevdiklerimden ! ciddi anlamda ask ile bekliyorum… Sahi 3. sezon ne zaman ? :)