Bugün bir trendden bahsederken ileri değil, geriye bakacağız. Ve bu trend, tartışmaya kapalı bir şekilde sağlığımız için çalışıyor. Karşınızda, bilinen en eski sağlıklı yaşam yöntemi: Mevsimsel beslenme!

Aslında mevsimsel beslenme, insanlığın doğuşundan itibaren bilinen tek beslenme yöntemiydi ve ona kısaca “yemek yemek” deniyordu. Bugün bir trend olarak karşımıza çıkmasının sebebi, dünyanın biyolojik saatini düzenleme ihtiyacından kaynaklanıyor. “Yok” kelimesini git gide daha az kullandığımız Sınırsız İmkânlar Çağı’nda, yok demeyi sevmeye başlamaya hazırlanın. Çünkü var’lar her zamankinden daha güzel gelmeye başlayacak.  

İlhâmımızı Tazedirekt’in hasat zamanına gösterdiği saygıdan ve kapımıza kadar getirdikleri tazelikten aldığımız yazımızda, mevsimsel beslenmenin faydalarını ve mevsimsel ürünlerin listesini bulabileceksiniz. Keyifli okumalar!

Colorful raw fruits and vegetables varied vegan food, vivid rainbow arrangement full frame background

Sofranıza zaman verin

Mevsimsel beslenmek; bir ürünü, yakın bölgelerde ve kısa süre önce -zamanında- hasat edildikten sonra tüketmek anlamına geliyor. Yazın su kaybetmemizi engelleyen karpuzun veya salatalığın, kışın bedenimizi C vitaminine doyuran portakalın veya içimizi ısıtan zencefilin, sarımsağın bedenimiz hakkında bildikleri var. Vücudumuzun o anki hava koşullarında neye ihtiyacı varsa, topraktan fışkırıyor. Bahar yorgunluğunun ilacı da orada, kış salgınlarının veya yaz dehidrasyonunun da. Yapmamız gereken tek şey, doğaya kulak vermek.

İyi haber ise; yazının başında trend olarak bahsettiğimiz gibi dünya mevsimsel beslenmeye muhteşem bir geri dönüş halinde. Dünyaca ünlü şefler uzun zamandır menülerini mevsime göre belirliyor, ülkemizde yerel üreticiyi, kooperatifleri, organik tarımı, geleneksel konserve kültürünü ve zamanında tüketimi destekleyen Tazedirekt gibi kuruluşlar mevsimsel ürünlerin en taze haline, en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlıyor. Bu küresel bilinçlenmeyle birlikte, nüfus ve talep artışıyla doyumsuz bir hâl alan tezgahlar, yeniden incir vaktinde incirle dolmaya başlıyor.

Old man with an apron showing a bunch of tomatoes. A basket full of fresh and raw vegetables in front of him. Field with plants on background.

Mevsimsel beslenmenin faydaları

Mevsimsel beslendiğimizde hem gezegene hem de ideal sağlığımıza ilk ve belki de en önemli adımını atmış oluyoruz. Bir ürün doğal hasat zamanından sonra ne kadar kısa sürede soframıza ulaşırsa, mikro besin konsantrasyonu dediğimiz faydasını o ölçüde muhafaza ediyor. Gezegen içinse lokal olmayan ürünlerin soframıza zamansızca gelmesini engelleyerek karbon ayak izimizi ve su tüketimini azaltmış, agresif zirai ilaçlama ve hormonlu besinlerin artışını önlemiş oluyoruz. Meyveleri sebzeleri gerçek lezzetinde tatmak da cabası!

Şehir temposuna ayak uydurmaya çalışırken doğanın takvimiyle senkronize olmak ise seçkisine çok güvendiğimiz Tazedirekt’e emanet. Çünkü Tazedirekt’ten alışveriş yaparken, bize ve dünyaya iyi gelecek ürünleri, zamanında ve bir arada bulabileceğimizi biliyoruz.

Bahar-Yaz Hediyeleri

Peki yılın en bereketli dönemlerinden bahar ve yaz gelmişken ne yiyelim, nasıl beslenelim? Bu dönemde vücudumuz neme, suya, lifli besinlere ve sindirim kolaylığına ihtiyaç duyuyor. Neyse ki doğa, üzerine düşeni yaparak bizim için harika seçenekler sunuyor. Yaz için anahtar kelimemiz: Antioksidan.

Meyvelerden karpuz, kavun, kayısı, çilek, şeftali, üzüm, incir, dut, böğürtlen, armut, erik, vişne, nektarin, karadut, mor erik, kiraz, hünnap, kızılcık ve ahududu gibi antioksidan bakımından zengin ve sulu seçenekleri zamanı gelmişken gönül rahatlığıyla bol bol tüketebilirsiniz.

Sebzelere gelince; taze fasulye, kabak, tüm biberler, domates, semizotu, bamya, enginar, börülce, bezelye, bakla, salatalık, ıspanak, kale, mısır ve kuşkonmaz gibi suyunu muhafaza eden, vitamin zengini ve yeşil yapraklı seçenekler bizi bekliyor.

Mutlu üreticilerden özenle derlenerek tek bir adreste bir araya getirilen mevsim hediyelerine Tazedirekt’te göz atabilir ve iyi yaşamaya hemen başlayabilirsiniz. Gerçek domates kokusu mu o?

Harika bir yaz dileriz!