Yaz boyunca theMagger’da yurt içi ve yurt dışında tatilin tadını çıkarabileceğimiz şehir ve kasabaları birlikte keşfetsek de yaz deyince bizim de aklımıza ilk gelen şeylerden biri çocukluk anılarımızın vazgeçilmezi yazlık evler oluyor. SALT Beyoğlu’nda 5 Eylül’de açılan YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi sergisi de işte bu yazlık anılarını canlandırmanızı ve yazlık kültürünü farklı bir bakış açısıyla incelemenizi sağlıyor. Kalebodur’un desteğiyle düzenlenen ve 16 Kasım’a kadar sürecek olan sergi, bir sahil beldesinde ev sahibi olma arzusunun tetikleyicilerini ve neticelerini de ortaya koyuyor.

Ataköy Plajı kartpostalı Baskı: Keskin Color SALT Araştırma, Kemali Söylemezoğlu Arşivi

Ataköy Plajı kartpostalı
Baskı: Keskin Color
SALT Araştırma, Kemali Söylemezoğlu Arşivi

Sergi adını Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki geçici şehirli evlerine ve bu evler çevresinde oluşan hayatın günlük dildeki adı olan “Yazlık”tan alıyor. 1980’lerden itibaren Türkiye’nin orta halli aileleri arasında bir tatil biçimi olarak modalaşan ve “şehir uzantılarına” dönüşen bu taşra kasabalarını kültüre has bir dönem icadı olarak inceleyen YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi, onları coğrafi ve toplumsal etkileri bakımından tarihsel bir arka plana oturtuyor.

Erdek kartpostalı (1987)  Baskı: Hitit Color SALT Araştırma, Kemali Söylemezoğlu Arşivi

Erdek kartpostalı (1987)
Baskı: Hitit Color
SALT Araştırma, Kemali Söylemezoğlu Arşivi

YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi kapsamında mimari, hukuki ve edebî kaynaklar temelinde yürütülen araştırmalar, yazılı belge, çizim, fotoğraf, film, maket ve mobilyadan oluşan çeşitli malzemeyle sergiye aktarılmış ve SALT Araştırma başta olmak üzere çok sayıda kurum arşivinden derlenen içerik, aile arşivlerinden seçkiler, güncel saha araştırmaları ve sanatçı işleriyle desteklenmiş.

Sergiye paralel olarak “Kıyı”, “Ev” ve “Hafif” başlıklı konuşma programları ve 10 hafta boyunca her Perşembe farklı bir coğrafyadan tatil evlerine odaklanan filmlerin gösterimlerinin yapılacağı “Bugün Günlerden Ne?” programı da SALT Beyoğlu’nda olacak.

Kuşadası Mistur Tatil Sitesi, Kuşadası (1983) Öner Ailesi Arşivi

Kuşadası
Mistur Tatil Sitesi, Kuşadası (1983)
Öner Ailesi Arşivi

Kısacası ister toplumsal incelemler, yakın tarih, mimarlik, popüler kültür konularıyla ilgili olun, ister yalnızca kişisel tarihinizde önemli bir döneme damgasını vuran yazlık kültürünü anımsamak isteyin, SALT Beyoğlu’na uğramayı ihmal etmeyin!

Yazlık: Şehirlinin Kolonisi

Sergi hakkında detaylı bir inceleme için Saltonline.org‘u ziyaret edebilir, Irmak Özer’in theMagger’daki Salt’ta Şehirli Koloniler yazısını okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN