Yeldeğirmeni’nde herkes için bir mekan vardır, en çok da kahve tutkunları için… Öyle ki, ana caddesinde konuşlananlar dışında her sokak başka bir kahveciye çıkıyor. Benazio Café ve Kuru Kahve Değirmeni ise en çok tercih edilenler.

benazio2

Yeldeğirmeni’nde olmazsa olmazım, her keşif sonrasında bir kahve molası vermek ve kendimi köpüklü bir kahveyle ödüllendirmek. Bunun için de istikametim Benazio Café veya Kuru Kahve Değirmeni.

Benazio Café

benazio6

Burası, semtin en kıdemli üçüncü dalga kahvecisi. Oturmak için yer bulursak kendimizi şanslı hissettiğimiz Benazio, her kahvesever için biçilmiş kaftan. Özel çekilmiş kahveleri ve tarifleri var ama favorim americano. Yanında getirdikleri minik süt şişesi için de fincan fincan kahve içesim gelir. Kahveye eşlik etmek için bir tatlı seçeceksem siparişim kışın cheesecake, yazınsa dondurma. Biraz alakasız diyeceksiniz ama dondurmaları en az kahveleri kadar güzel. Benazio ününü sadece kahvelerine değil menemeni, kahvaltısı ve özel tostlarına da borçlu. Deneyenlerin hepsi bu lezzetleri ayrı ayrı efsane olarak yorumluyor. Benazio’nun konumu ve dekorasyonu da ayrıca tercih sebebi. İsterseniz dışarıda oturup sokağı seyredebilir, isterseniz de içerideki uzun koltuğa geçip işinizi yapabilirsiniz. Kısaca Benazio, gerek kahve çeşitleri, gerekse servisi ve atmosferiyle  her açıdan bağımlılık yapıyor.

benazio1

Cafe Benazio Adres: Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cad. No:48A Kadıköy / İstanbul

Kuru Kahve Değirmeni

kk1

Bu küçük kahve dükkanı, Yeldeğirmeni’ne geldiğinizde size karşılıyor ve semtten ayrılırken de uğurluyor. Temel kahve çeşitleri, yorgunluğunuzu gidermek için birebir. Americano, latte, frappe, mocha, cappuccino gibi alternatiflerin yanında demli çayları her daim hazır. Tercihim genelde bol köpüklü Türk kahvesi olur. Tatlı olarak menüde cheesecake, tiramisu ve kurabiye var. Ancak yeni çeşitler eklemek için şimdiden kolları sıvamışlar. Bir sonraki keşfimde deneyeceğim kesin. Kuru Kahve Değirmeni’ni çinili duvarı, sokağın hareketine en başından tanıklık eden konumu ve otururken yanınızdaki sandalyede misafirperverliğini gösteren kedisiyle çok seveceksiniz.

kk3

Kuru Kahve Değirmeni Adres: Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cad. No:7A Kadıköy / İstanbul

kk2

Yeldeğirmeni’ne illa bir keşif yapmak veya yemek yemek için değil acı bir kahvesini içmek için de gelebilirsiniz. Yanınızda dostlarınız da varsa o zaman keyfiniz tam, kahveniz ve sohbetiniz şahane olacak. Afiyet olsun!

Fotoğraflar, mekanların foursquare sayfalarından alınmıştır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Aslıcımmm, çok sağol! En kısa zamanda birlikte olsun ama :)