Sokak Sanatı ve graffiti seven biri olarak bunca zaman İstanbul, Anadolu yakasında yer alan Yeldeğirmeni bölgesini daha önce gezmemiş olmanın verdiği utançla sokak sanatı turu düzenlemeye karar vermiştim bu kış. Mural-ist 2015’in devam ettiği ve Yeldeğirmeni sokaklarına yeni eserler kazandırdığı şu günlerde siz de bölgeyi ziyaret edebilir; sadece sokak sanatı eserlerini değil, Yeldeğirmeni bölgesini ve tarihi yapıları da görmek için bu harika sokak turunu, boş bir gün rotanıza ekleyebilirsiniz.

yeldegirmeni 1
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu
yeldegirmeni 2
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu

Yeldeğirmeni yüksekçe ve çayırlık bir alan olduğu için 1774-1789 tarihleri arasında Padişah I. Abdülhamit buraya 4 adet yeldeğirmeni yaptırıyor. Ordunun, halkın un ihtiyacını karşılayan bu yeldeğirmenleri bölgeye ismini veriyor. Zamanla bu çayırlık bölgede yaşam başlıyor ve İstanbul’un ilk apartman semti ünvanını alıyor. Apartman denince TOKİ konutları aklınıza gelmesin, oldukça estetik yapılar mevcut.

theMagger Banner
Advertisement
yeldegirmeni 3
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu
yeldegirmeni 4
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu

Korunan bu bölge tarihi yapıları ile olduğu kadar, dünyaca ünlü sokak sanatçılarının eserleri ile bir açık hava müzesi değerinde bugün. Cape Town Sokak Sanatı turunda çalışmalarını gördüğüm JAZ, Freddy Sam’in çalışmalarını burada görmek harika. Eğer hazırlıklı gitmek isterseniz Kadıköy Belediyesi’nin hazırladığı haritayı yanınıza alarak gitmekte fayda var. Özellikle bölgeyi çok iyi bilmiyorsanız gezerken aniden karşınıza çıkacak dev eserler oldukça heyecanlanmanızı sağlayacak.

yeldegirmeni 6
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Fu

Sokakları gezmeye Karakolhane Caddesi’nin en solundan başlarsanız aşağı doğru inerek daha kolay bir rota izlemiş olursunuz. 2013 yılında Fu, Lakormis, Wicx, Eskreyn, Rad, Cins ve Canavar’ın yaptığı çalışmalar binanın iki cephesini kaplıyor.

theMagger Banner
Advertisement
yeldegirmeni 7
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, B.Shanti, Daptar, C.Borderline
yeldegirmeni 8
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Captain Borderline

Sola doğru devam ederseniz Captain Borderline (Daptar,B.Shanti) çalışmasını görebilirsiniz.

yeldegirmeni 9
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu

İnti’nin dev çalışması tüm detayları ile sizleri büyüleyecek.

yeldegirmeni 10
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Freddy Sam
yeldegirmeni 11
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Alice

Aşağı doğru devam ettikçe birbirinden güzel duvar sanatı çalışmaları ile karşılaşacaksınız. Haritada olmayan ama bölgede yeni yapılmış çalışmalar da mevcut. Aynı zamanda Yeldeğirmeni bölgesinden Moda’ya doğru yürürken birçok duvar sanatı eseri ile karşılaşabilirsiniz.

yeldegirmeni 12
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Dome
yeldegirmeni 13
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Amose

Favorilerim kesinlikle Dome ve Amose’a ait bu çalışmalar.

theMagger Banner
Advertisement
yeldegirmeni 14
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Pixel Pancho

Yazıya eklemediğim birkaç eser daha mevcut. Üstelik bu yaz, devam etmekte olan Mural-ist kapsamında Yeldeğirmeni bölgesine yeni eserler de eklenmeye devam ediyor. Onlar da gizemli olarak kalsınlar, siz de mutlaka gidin, görün. Sokaklar oldukça hareketlenmiş, çok hoş kafeler rengarenk sandalyeleri ile sizleri bekliyor. Biz tercihimizi biraz daha yürüyerek Mambocino Coffee’den yana kullandık.

yeldegirmeni 15
Yeldeğirmeni Sokak Sanatı Turu, Jaz

Sokak sanatı eserleri gördüğünüzde onlara gerçekten iyi bakın, graffitiden bu noktaya, o sanatçıların aykırılıkları, daha çok bilgi aktarma potansiyelleri, protesto etme dilleri, özgürlük savaşları ile gelindi. Sokak sanatı eserleri kaderleri ile halka teslim edilen çalışmalardır ve maalesef çeşitli doğa ve insan müdahalesi ile yok olabilirler.

theMagger Banner
Advertisement