Yaratıcı ve sürükleyici televizyon dizileri ve belgeseller hepimizin ilgisini çekiyor. Bu tip yemek programları bulmaksa artık hiç zor değil. İzleyicinin ilgisini çekebilmek için farklı ve yaratıcı bir şeyler sunmanın şart olduğu günümüzde, gastronomi ve sağlıklı beslenmeye adanmış birçok belgesel, dizi ve televizyon programı da sizi ekran karşısına kitleme gücüne sahip. Tabii iştahınızı kabartma gücüne de…Netflix’te bulabileceğiniz bu yemek programları sayesinde hem sağlıklı, kaliteli beslenmek ve mutfakta harikalar yaratmak için ipuçları kapabilir, hem de her gün tükettiğiniz besinlerle ilgili birçok farklı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Cooked

youtube play youtube play

Ünlü gastronomi yazarı Michael Pollan‘ın sunduğu bu dört bölümlük belgesel, yemek kültürü ve gastronomi alanındaki her şeyin temeline iniyor. Adlarını doğanın dört temel yapıtaşından; ateş, su, hava ve topraktan alan dört bölümün her biri, dünyanın farklı kültürlerinde yemek pişirmenin ne olduğunu, nasıl yöntemlerle yapıldığını, pişirmenin yiyecekleri nasıl dönüştürdüğünü ve dünyamızı nasıl şekillendirdiğini anlatıyor. Her gün mutfağınızda içgüdüsel olarak yaptığınız birçok hareketin köklerini, sebeplerini ve sonuçlarını bulabileceğiniz Cooked, dört saatte mutfağa ve mutfakta kullandığınız her şeye bakışınızı değiştirecek!

IMDb Puanı: 8.1/10

Avec Eric

youtube play youtube play

Dünyaca ünlü bir şefle dünyayı dolaşmaya ne dersiniz? Manhattan’ın ünlü restoranı Le Bernardin ile adını duyuran yıldız şef Eric Ripert, basitçe Avec Eric adını verdiği programında hem kendi mutfağında oradan oraya koşuşturarak, hem de dünyanın farklı köşelerini ziyaret ederek en yüksek kalitedeki malzemelerin peşine düşüyor. Her gün kullandığınız malzemelerin sırlarını ve püf noktalarını öğrenebileceğiniz ya da daha önce hiç adını duymadığınız lezzet kaynağı malzemelerle tanışacağınız bu program; siz Wasa’nın eşlik ettiği sağlıklı tariflerinizin tadına varırken, 20 dakikalık bölümleriyle keyfinize keyif katacak!

IMDb Puanı: 7.3/10

 

Lords & Ladles

youtube play youtube play

Tarih kitaplarında adı geçen insanların, 18. yüzyılda yazılmış roman karakterlerinin ya da 19. yüzyıl soylularının bir akşam yemeğinde veya bir davette neler yediğini hiç merak ettiniz mi? İşte Lords & Ladles, bu soruyu sorarak yola çıkmış bir reality programı. İrlanda’nın en ünlü üç şefi, Derry Clarke, Catherine Fulvio ve Paul Flynn; tarih kitaplarında veya eski belgelerde bulunmuş yemek tariflerini, akşam yemeği menülerini o günkü teknikleri ve malzemeleri kullanarak yeniden yorumluyor ve görkemli şatolarda, malikanelerde ve konaklarda servis ediyorlar. Bu programda tarih, hiç olmadığı kadar lezzetli bir şekilde tekerrür ediyor!

IMDb Puanı: 8.3/10

 

Somebody Feed Phil

youtube play youtube play

Biri Phil’i doyursun! Philip Rosenthal, yani kısaca Phil, tüm dünyayı bu amaca odaklanarak dolaşıyor. Tabii karnını doyurmak dışında birçok kazanım elde ediyor: dünyayı gezmek, yepyeni kültürler, mutfaklar, yemekler ve malzemeler keşfetmek, dost canlısı insanlarla tanışmak ve gastronominin tarihini öğrenmek bunlardan sadece birkaçı. Bangkok, New Orleans, Tel Aviv… Nereye giderse gitsin her zaman sıcak, eğlenceli ve ağzının tadını bilen bir insan olan Phil’le dolaşmak size çok şey öğretecek ve kesinlikle karnınızı acıktıracak!

IMDb Puanı: 8.1/10

Chef’s Table

youtube play youtube play

Ve tabii Chef’s Table… Adını duymayanın kalmadığına inandığımız bu Netflix belgesel dizisine yer vermeden edemezdik. Hele ilk sezonun konuklarından biri, İsveçli şef Magnus Nilsson iken… Wasa olarak, kaliteli ve sağlıklı bir yaşamı prensip edinen İsveç yaşam kültüründen besleniyoruz. Dünyanın en iyi restoranları arasında gösterilen Fäviken‘i, karlar ve buzlar altındaki Järpen‘de açmasına rağmen her gece doldurmayı başaran Nilsson’un sırrı da bu yaşam kültüründen besleniyor. Nilsson, taze malzemelere ulaşmanın imkansız olduğu koşullarda bile sağlıklı, kaliteli, besleyici ve doyurucu besinler sunmayı kendine amaç edinmiş biri. İştah açıcı, bilgilendirici ve ilham verici ilk sezonunda altı şefe yer veren Chef’s Table, aynı başarıyı sezonlar boyunca sürdürdüğü geçtiğimiz günlerde beşinci sezonunu yayınladı. Bu sezondaki en önemli sürprizi ise İstanbul’daki Çiya’nın kurucusu Musa Dağdeviren’in mutfağına da konuk olması.

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #129

İster hazırlayacağınız hafif ve sağlıklı seçeneklerin yanında, ister yaratıcılığınızın sınırlarını zorladığınız anlarda leziz karışımlarınızın altında: Wasa, öğünlerinize lezzet katmayı bekliyor. Sizeyse bir yandan kendinize lezzet şölenleri yaratırken, bir yandan da gastronomiyle ilgili sayısız bilgi öğrenebileceğiniz yemek programlarının keyfine varmak kalıyor!

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’ndan “Netflix’ten Chef’s Table: Aç Karnına İzlemeyin!