Yemen asıllı İsrailli müzisyen Ravid Kahalani’nin eşsiz sesi, Arapça ve İbranice’nin akışkan melodisi, blues, jazz ve funk tınılar… Yemen Blues, bir arada olmalarına aşina olmadığımız ezgileri, tek bir potada eritip sunuyor ve lezzetine doyamayacağınız bir müzik keyfi yaşatıyor. 

Yemen Blues
Yemen Blues | Fotoğraf: yemenblues.com

2010 senesinde temelleri atılan grubun o zamanki ilk üyeleri Rahid Kahalani ile birlikte Itamar Borochov & Shanir Blumenkranz. Müziklerini zamansız ve modern olarak tanımlayan ekip vokalisti Kahalani, daha geniş bir pazara ulaşabilmek adına İsrail’i terk ettiğini belirtiyor ve ekliyor: “Elon Moreh bölgesinde büyümüş bir genç olarak, babamla sık sık sade bir Yemen sinagoguna giderdik. Duyduğum Arapça’nın beni ne kadar etkilediğini hatırlıyorum. Bu büyük oranda Arapça’nın melodisi ile ilgiliydi. Yarattığım müzikler bu nedenle her daim Hasidik Yahudi ve Yemeni ezgiler taşıyor.”

Yemen Blues
Yemen Blues | Fotoğraf: yemenblues.com

Kendi adıma bu ekibi ilk ‘Mountains will dance’ isimli şarkılarının albüm kaydını dinleyerek tanıdım. Fakat ekibin aslında çok kuvvetli sahne performanlarının olduğunu araştırdıkça keşfettim. Berkeley’deki bu performanslarının sizin için ikna edici olacağına eminim.

youtube play youtube play

“Ravid Kahalani’nin dümende olduğu ve türe meydan okuyan Yemen Blues, maneviyat temelli derin deneysel ses ve canlı performanslarla tanınıyor. Ravid Kahalani’nin karizmatik bir sanatçı olduğunu söylemek, suyun ıslak olduğunu söylemek gibi… Grubun solisti ve kurucu ortağı İsrail doğumlu Ravid; Yemen ve İbranice melodileri caz, blues ve funk etkileriyle birleştiriyor. Müzikleri “Yemen melodilerinin ve çağdaş funk’un kavşağı” olarak tanımlanıyor; ancak bu bile sürekli gelişen ve tanımın ötesindeki bu deney grubu için sınırlayıcı; Prens veya Michael Jackson’ı düşünün, ancak İsrail,Yemen ve James Brown kırıntıları ile…” (Miriam Groner, New York Yahudi Haftası)

Yemen Blues
Ravid Kahalani | Fotoğraf: yemenblues.com

Fransız boynuz, perküsyon, ud gibi enstrümanları bir araya getirip ortaya farklı işitsel paletler çıkaran ekip, İsrailli-Uruguaylı perküsyoncu Rony Iwryn ve İsrailli perküsyoncu Itamar Doari’nin de gruba katılması ile müzikal temelini sağlamlaştırdı. 

youtube play youtube play

Eski Kudüs’ün Arap mahallesindeki bir kafede gerçekleşen, Ravid Kahalani’nin canlı performansı Jat Mahibathi ‘İki Gözümün Çiçeği’, Yemen Blues’un daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan parçalarından. İzledikçe sizi bağlayan o enerjiyi hissedecek ve klipte büyüyen kalabalıkla birlikte siz de orada olmak isteyeceksiniz. Ekibin ‘Min Kalbi’ isimli parçasında geçen, beni en çok etkileyen ve içimi ısıtan sözleri ise şöyledir: ‘Nereden geldiğinizin önemi yok, diliniz benim dilimdir.’

Kapak Fotoğrafı: yemenblues.com

İlginizi çekebilir: Tuana Tuncer’den Tamiro Amir