İşiniz, alışkanlıklarınız ve zevkleriniz ne olursa olsun, sizin de amacınız hayatı tamamlamak olsun! Eksikliğini duyduklarınıza olan ihtiyacınızı ya da özleminizi gidermek, her gün uğraştığınız basit uğraşı farklılaştırarak onu daha zevkli, daha tatmin edici hale getirmek o kadar da zor değil. Bu yazımızda hayatınızı tamamlamaya yardımcı olacak hobi önerileri bulacaksınız. Hangisini seçerseniz seçin, hangisinden başlarsanız başlayın, kısa sürede daha iyi hissettiğinizi, yeni hobinizin sizi farklılaştırdığını göreceksiniz.

Yeni Hobi Önerileri

Keşfederek Tamamlanın

Keşif

Çoğu zaman yaşadığımız şehir de en az yeni ziyaret edeceğimiz bir şehir kadar yenilik, keşif ve farklı deneyimle dolu olabiliyor. Yeni açılan mekanlarla canlanan bir semt, yeni bir sergi ya da etkinlik aracılığıyla ilk kez içine gireceğiniz tarihi bir bina, daha önce varlığından bile haberiniz olmayan bir sokak çoğu zaman rutinleşmeye ve sıkıcılaşmaya eğilimli günlük hayatımızı renklendiriyor, heyecan ve yenilikle dolduruyor. İster profesyonel kameralarla, ister artık en az onlar kadar gelişmiş özelliklere sahip olan akıllı telefonlarınızla fotoğrafı bir hobi olarak benimseyebilir, bu keşif ve yenilenme anlarını fotoğraf kareleri aracılığıyla herkesle paylaşabilirsiniz. Gezilerinizi, yürüyüşlerinizi ve keşiflerinizi tamamlayacak, önerilerinize görsellik katacak, gördüklerinizi ölümsüzleştirecek fotoğraflarla daha çok sokak, daha çok şehir keşfetmek isteyeceksiniz.

Doğayla Tamamlanın

Doğa

Şehirde yaşamak bizi ister istemez doğadan uzaklaştırıyor. Gün içinde parklarda, sahillerde dolaşmak, hafta sonlarında ormanlık alanlara ve göl kıyılarına ufak kaçamaklar planlamak çoğu zaman yeterli olmuyor. Özlemini çektiğiniz doğaya ve yeşile biraz daha yaklaşmak için, üstelik evinizden uzaklaşmadan yapabileceğiniz bir şey daha var: Bahçenizle uğraşmak. Mart ayı, yaz çiçeklerinin tohumlarını atmak, ekime başlamak için ideal bir dönem. Ayın başında toprakları ekime hazır hale getirmek, ay sonunda ise ekime başlamak yeşil ve diğer renklerle bezeli bir yaz geçirmenizi sağlayacak. Bahçeli bir evde oturmuyor, bir apartman dairesinde yaşıyor olsanız bile balkonunuzu güzelleştirmek, pencere önlerinizi renklendirmek size iyi gelecek. İşe balkon ya da pencelerinizin güneşi ne miktarda ve sıklıkta aldığını gözlemleyerek, bu özelliklere en uygun bitki ve çiçekleri araştırmakla başlayın. Sonrasının birkaç saksı ve biraz toprakla ellerinizi kirletmek ve haftada birkaç dakikanızı alacak biraz bakım dışında hiçbir çaba gerektirmeyecek. Bitkilerinizi yalnızca su ve toprakla değil, sevginizle de beslemeyi unutmayın.

Biriktirerek Tamamlanın

Plak

Tüketim, en büyük alışkanlıklarımızdan biri. Peki paranızı ve zamanınızı biraz da uzun yıllar yanınızda kalacak, genişledikçe sizi mutlu edecek bir koleksiyon için harcamaya ne dersiniz? İlgi alanlarınız, tutkuyla bağlı olduğunuz konu her ne olursa olsun, bununla ilgili biriktirilebilir bir şey bulmak, belli bir temada bir koleksiyon oluşturmak gayet mümkün. Vaktinizin çoğunu müzik dinleyerek mi geçiriyorsunuz? Müzik arşivinizi, kaliteli ve değerli plaklarla genişletin. Kitap okumadan duramıyor musunuz? Kütüphanenizin bir rafını, en sevdiğiniz romanın farklı baskılarını, farklı dillerdeki versiyonlarına ayırın. Mutfakta vakit geçirmeyi mi seviyor musunuz? Emek harcayarak hazırladığınız yiyecekleri, dünyanın farklı köşelerinden topladığınız tabaklarda sunun. Örnekler saymakla bitmez, ama siz siz olun, koleksiyonculuğun pul koleksiyonu ve bozuk para koleksiyonu gibi akla ilk gelecek seçeneklerle sınırlı olmadığını, sınırların sizin yaratıcılığınıza ve ilgi alanlarınıza bağlı olduğunu bilin.

Lezzetle Tamamlanın

WASA

Şimdi de karşınızda; mutfakta biraz daha zevkli zaman geçireceğiniz bir hobi: Hayatta kalmak için yemek hazırlayıp yiyenlerden değil, yaşamın tadına varmak için yemek hazırlayıp yiyenlerden olun! Bunun için saatlerinizi ayırmanıza, yemek kitapları arasında kaybolmanıza, adı duyulmamış malzemeleri usta işi tekniklerle birleştirmenize de gerek yok. Pazar brunch’ınızı, sabah kahvaltınızı, beş çayınızı, televizyon ya da film izlerken yanınızda duracak atıştırmalık tabağını bile özenle hazırlamak, tek başınıza dahi olsanız tabağınızı güzel bir sunuma dönüştürmek iyi ve tatmin edici bir başlangıç. Hazırladığınız yiyecekleri sevdiklerinizle paylaşmak da devamında gelecek. Gevrek ekmek üstü hazırlanan birçok seçeneğin hazırlanması kolay ama görsel olarak hem sizi hem de konuklarınızı tatmin edecek seçenekler, tuzlu ya da tatlı,sürülebilir sos ve yiyeceklerin paylaşması en zevkli seçenekler olduğunu da unutmayın. Lezzetle tamamlanmak, renkli tabaklarınızı sevdiklerinizle paylaşmak istediğiniz anlarda Wasa yanınızda olacak.

Yardım Ederek Tamamlanın

pexels-photo-226616

Kendinizi tamamlamak ve geliştirmek için edineceğiniz hobiler bir yana, bunları yaparken başkalarına yardım edebileceğiniz bir hobi olduğunu da unutmayın. Kalbinizden ve ruhunuzdan bir parçayı armağan edeceğiniz diğer insanlar da olabilir, yardıma muhtaç hayvanlar da olabilir, yeni fikirlerinizle dolaylı yoldan başkalarına ya da doğaya yardım edebileceğiniz toplumsal bir mesele de… Zamanınızın (ve mümkünse bütçenizin) bir kısmını insani yardım kuruluşlarında, vakıflarda, hayvan barınaklarında ya da çeşitli derneklerde gönüllü olarak çalışmaya ayırmayı deneyin. Verdiğiniz emeğin karşılığını insanların yüzlerinde, hayvanların neşesinde ya da değişimin izlerinde görmek sizi hem ruhen hem de vicdanen tamamlayacak.

Wasa SatinAlma Delikatess