Sessiz ve huzurlu bir tatil arayışındaysanız, önümüzdeki tatilde de en büyük dostunuz kitabınız olacak, belli. Son zamanlarda gündemden düşmeyen ve yeni çıkan farklı türlerdeki kitaplar arasından size birkaç önerimiz var:

Hippi, Paulo Coelho

Dünya edebiyatına Simyacı, Portobello Cadısı, Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım, Veronika Ölmek İstiyor ve Aldatmak gibi büyük eserler kazandırmış ünlü yazar Paulo Coelho‘nun bugünlerde renkli kapaklarıyla pozitiflik saçan yepyeni bir kitabı var: Hippi. Yazarın kendi yaşam öyküsüne belki de en yakın eseri olduğu söylenen bu kitap, sizi 1970 yılının eylül ayına götürecek ve dünyaya genç hippi kadınların hükmettiği, başta Londra’nın Piccadilly Circus ve Amsterdam’ın Dam Meydanı’nda olmak üzere tüm dünyada özgürlük rüzgarlarının estiği o günleri daha iyi anlamanızı (belki de hatırlamanızı) sağlayacak.

 

Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu, Jaroslav Kalfar

Sürprizi bol bu roman, galaksilerarası bir aşk, azim ve keşif seyahatini konu alıyor. Kendi halindeki Çek biliminsanı Jakub Procházka, bir gün Çekya’nın ilk astronotu olması teklif edilince, kendini hayatının aşkı Lenka’yı bile geride bırakarak, tek başına uzaya çıkıyor. Fantastik ve bilimkurgu öğelerin birbirine karıştığı Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu‘nda dev uzay örümcekleri, gökyüzünü mora boyayan bulutlar, Nutella’nın lezizliği üzerine sohbetler ve usta Çek yazarlar Kundera ve Kafka’ya saygı duruşları var. Tam bir tatil kitabı!

 

Anlam Arama, Hazal Yılmaz

Blog kavramı dağırcığımıza yeni yeni girmeye başladığı zamanlarda dahi blog okuyanlardansanız, muhtemelen Türkiye’nin ilk başarılı blogger’larından olan Hazal Yılmaz‘ın ve blogu Urban Confessions‘ın adını da hatırlayacaksınız. O yıllardan beri @anlamarama takma adıyla sosyal medyada da karşımıza çıkan Yılmaz, şimdi aynı isimli kitabıyla karşımızda. İstanbul’un vapur iskelelerinden Londra’nın park ve meydanlarına koşan Hazal Yılmaz’ın çocukluğu ve olgunluğu arasında, bazen bilinç akışı, bazen çözümleyici bir yazma dürtüsüyle kendini izlediği Anlam Arama, çocukluğun kesilmiş sahnelerinin hayallerle süslendiği akıcı bir kitap.

 

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson

Öncelikle, “Büyük güç büyük sorumluluklar getirir.” yerine “Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.” şeklinde bir yaklaşımı benimsemeyi öğütlüyor Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı. Ve diyor ki, “her şeyi iyi tarafından görmek iyi gibi görünse de, hayat bazen berbattır ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir”. Mark Manson‘ın kitabı, daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisinin negatif bir deneyim olduğunu ve bazen elimizde var olanlara üzülmek yerine, onları kullanarak en doğru kararları vermenin, en doğru seçimleri yapmanın bizi ileriye ve olumlu olana doğru taşıyacağını söylüyor. Özellikle zor günler geçiriyorsanız, size en az bir tatil kadar iyi gelecek bir kitap bu…

 

Hemen Hafifle!, Burçak Avcı & Özlem Kunduracı

Son olarak da biraz sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme tavsiyeleri almaya ne dersiniz? Tatil dönüşü sendromunu daha da kabusa çevirecek sıkı ve zorlayıcı bir diyet yerine hayatın tadını çıkararak da yaşanabileceğini ve ‘hafiflenebileceğini’ gösteren Hemen Hafifle!, bedeninizle ilgili hedeflere ulaşmanın sırrının bedeninizle tanışmak ve onu dinlemeyi öğrenmekten geçtiğini söylüyor. Kitap, 7 günlük öneri bir hafifleme menüsünü ve alternatif yemek tariflerini de eksik etmiyor.

Tatilinizde kitaplarınızla beraber WASA Delikatess’inizi yanınızdan ayırmayı unutmayın!

 

Bu öneriler yetmez diyorsanız, bir önceki bayram tatili için theMagger’ın hazırladığı 5 kitaplık bu listeye de göz atmayı deneyin…

Kapak Görseli: theladders.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN