Film dolu bir haftaya merhaba! İstanbul Film Festivali için biletlerimizi aldık bu hafta. Birbirinden güzel filmler bizleri bekliyor. Doğanın uyanışını, yani nevruz bayramını da kutlayıp güneşle kucaklaştık. Her yerde açan papatyalar, kokusuyla varlığını hissettiren yeşil çimenler, hayata bağlanan ağaçlar bizi de uyuşukluğumuzdan çıkartıp kendimize getirdi.

y1

Hafta sonu yirmi derece ile uyandık. Hiç acele etmeden, saat kurmadan kendimizi dışarı attık. Kahvaltı yaptık, yürüdük, arkadaşlarımızla buluşup sohbet ettik… Bu enerjiyi hiç bozmadan devam edelim diyorsak bana kulak verin. Yaşamımızı renklendirmek, ona yeni anlamalar kazandırmak bizim elimizde, unutmayalım!

Zaman: Bir Pazartesi akşamı, iş çıkışı

Mekân: Yeni Lokanta, Kumbaracı Yokuşu

Bu haftaki mekânımız Yeni Lokanta. Yürümeyi sevmeyenler Karaköy’den Tünel’e binerek daha kısa sürede ulaşabilirler. Ama biz, İstiklal’in ruhunu hissetmek istediğimiz için, dükkânlara, kitapçılara, her köşe başında müzik çalan insanlara bakarak yavaş yavaş yürüyoruz. Kumbaracı Yokuşu’na geldiğimizde hemen solda yer alan Yeni Lokanta’ya giriyoruz. Şık ve bir o kadar da sempatik bir mekân burası. Hemen girişte, sağ tarafta bar bulunuyor. Yemek öncesi bir iki kadeh içebilirsiniz. Burada gündüz menüsü ayrı, akşam menüsü ayrı, kara tahtada günün menüsü yer alıyor. Duvarlardaki tablolar, raflardaki turşu kavanozları hemen dikkatimizi çekiyor.

Yeni-Lokanta-2

Vakit kaybetmeden, büyük bir merak içinde menüyü incelemeye başlıyoruz. Neler yok ki… Asma yaprağında paçanga, vişneli kısır, cevizli Antep sucuğu… Bu arada, burada sadece yerli şaraplar mevcut. Tuvalete giden yolda şarap kavı var. Biz kendimize kuru patlıcanlı mantı ve tavuklu mandalinalı salata söylüyoruz. Yemekler gelmeden önce kendi ürettikleri ekşi mayalı ekmek ve isli tereyağı gelip masamızı şenlendiriyor. Tereyağı hiç bu kadar lezzetli olmamıştı! Ardından kuru patlıcanlı mantımız ve tavuklu mandalinalı salatamız da geliyor. Mantı bizim için yeni bir kimlik kazanırken, salata için söyleyecek kelime bulamıyoruz. Tekrar buraya gelmek için nedenimiz çok!

Menü

Ekşi Mayalı Ekmek

İsli Tereyağı

Kuru Patlıcanlı Mantı

Tavuklu Mandalinalı Salata

Yoksa siz hala Pazartesi iş çıkış tıpış tıpış eve gidenlerden misiniz?

Yeni Lokanta Adres: Kumbaracı Yokuşu No:66 Beyoğlu / İstanbul

www.lokantayeni.com
www.city-shot.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?