Kumbaracı Yokuşu lokasyonu ve karakteristik dokusuyla benim için Beyoğlu’nun en özel noktalarından biri olabilir. Özellikle son birkaç yıldır yeniden bir canlanma geçiren bu bölgeye ismi gibi yeni bir sakin geldi. İyi ki geldi demek istiyorum çünkü uzun zamandır hiçbir mekan beni bu kadar mutlu etmemişti. Sanıyorum ki gerçek anlamda müdavimi olunacak bir mekan ile karşı karşıyayız.

Yeni Lokanta, Kumbaracı Yokuşu

Uzunca bir süre Changa ve Müzedechanga’nın şefliğini yürüten Civan Er’in şefi ve işletmecisi olduğu Yeni Lokanta, gastronomi dünyamıza yeni bir soluk getiriyor, yani isminin hakkını sonuna kadar veriyor. Müzedechanga’daki lezzet deneyimlerinden sonra Yeni’ye girerken beklentilerim haliyle yüksekti ve aradığımı fazlasıyla buldum diyebilirim.

yeni-mekan

Mekandan içeri girer girmez sizi ilk yakalayan müzikleri oluyor. İyi müzik kesinlikle yemek keyfini arttırıyor, buna eminim. Dekorasyon son derece sade ve ortam ferah. Servis çalışanları ise güleryüzle sizi karşılıyorlar. Kısacası yemek öncesi edindiğimiz ilk izlenimler gecenin devamında gelecek memnuniyetimizin ilk sinyallerini veriyor.

yeni-mantı

Menüdeki yemekler genel olarak tadım porsiyonlarında sunuma hazırlanmış. Bazı yemekleri büyük porsiyonlarda isteyebilirsiniz elbette ama işin keyfi her şeyden azar azar tatmakta yatıyor. Hatta dilerseniz doğrudan tadım menüsü de isteyebilirsiniz. Yeni’nin mutfağından neler çıkıyor derseniz aslında temeldeki her şey aşina olduğumuz lezzetlere dayanıyor. Mekan açılmadan önce uzun süre Anadolu’da seyahatler yapan Civan Er, yöresel pek çok lezzeti ve tekniği deneyimleme fırsatı bulmuş. Sonrasında da Yeni’deki harika menüyü yaratmış.

yeni-tatlılar

Lezzet gecemize kendi kurdukları ekşi mayadan yapılan ekmek ve tadı damakta kalan muazzam bir isli tereyağı ile başladık. Sonrasında denediklerimiz arasında asma yaprağında paçanga, demirhindili kuru patlıcan dolması, ılık barbunya püresi ile servis edilen cevizli Antep sucuğu, Antakya’nın tuzlu yoğurdu ile kuru patlıcanlı vejetaryen mantı, fırında patates salatası ile servis edilen hellimli köfte yer alıyordu. Tatlı olarak ise üzerinde isli dondurma ve bal olan muhallebili kadayıf kızartmasını denedik. Öğrendiğim yeni yorumlar üzerine bir sonraki gidişimde mutlaka yeşil erikli deniz börülcesi, zahterli humus ve Antep fıstıklı mozaik pastayı deneyeceğim. Bu yemeklerin her biri için dakikalarca konuşabilirim. Yakından tanıdığımız bu tatları böylesine güzel bir şekilde yeniden yorumladığı için şef Civan Er gerçekten pek çok övgüyü hak ediyor.

yeni lokanta – kokteyl

Güzel bir kokteyl menüsü de bulunan mekanda yemekten önce bir şeyler içmenizi tavsiye ederim. Farklı bir lezzet arıyorsanız Yeni veya Rind yaz aylarında özellikle iyi bir seçim olabilir. Klasiklerden gitmek isterseniz Cosmopolitan veya Bloody Mary de gayet başarılı. Yeni’ye sadece akşam değil bir öğle yemeğinde de gidip yeni tatlar deneyebilirsiniz. Pazar günü kapalı olduğunu da not düşelim.

Yeni Lokanta Adres: Kumbaracı Yokuşu No:66 Beyoğlu / İstanbul

Yeni Lokanta Telefon: 0212 292 2550