Dinlemekte olduğum şarkılardan ufak ufak sıkıldığımı hissettiğim bir dönemde çıkan Radiohead albümü ve üzerine Coldplay’in eşsiz bir klip ile beraber yayınladığı singledan sonra bir de Red Hot Chili Peppers’ın yeni albüm haberi geldi; “kaybettiğimizi” düşündüğüm grupların geri dönüşü sayesinde hissettiğim mutluluk ile başladım bu yazıya. Uzun bir süre bize eşlik edecek, mevsimlik olmayan şarkılarla yaza güzel bir merhaba derken devamını bekliyoruz!

tumblr_static_tumblr_static_2x44cxsm658g0c8wwok4kkcgw_640

 

Coldplay

En güzel yere sahip gruplardan biri Coldplay çünkü Fix You hala playlistlerimde vazgeçemediğim “özel” şarkılar arasında yer alabiliyor. Coldplay’in renkleri, yaratıcılığı varlığı bana huzur verirdi ve bir süredir bu samimiyeti göremiyordum. Ghost Stories’in beni çok mutlu eden bir albüm olduğunu söylemeyeceğimden kaynaklanıyordu bu uzaklık ama A Head Full of Dreams ile ben yeniden Coldplay dinlemeye itildim, üzerine de Up & Up klibi geldiğinde çılgınlar gibi Yellow dinlediğim günlerde hissettim. Üzerine diğer Coldplay klasikleri olan Paradise ve The Scientist’i dinleyip özlem giderdim!

maxresdefault1-e1443426273290

Fakat, şimdi sizi biraz üzebilirim çünkü Chris Martin’e göre A Head Full of Dreams adını taşıyan bu güzel albüm grubun birlikte çıkaracağı son albüm olabilir! Albümün çıkışından önce BBC Radio One’a yaptığı açıklamada kayıtların ortasında olduklarını söyleyen Martin, yedinci albümleri olacak A Head Full of Dreams‘i Harry Potter serisinin son kitabına benzeterek, üzerinde çok çalıştıkları bu yeni albümün bir dönemin tamamlandığına ve dolayısıyla sonlandığına işaret ettiğini düşünüyormuş. Ancak bu söylediklerinin bir gün yeni bir çalışma yapmayacakları anlamına gelmediğini eklemesi üzerine kafalarımız karıştı.

Ayrıca Chris Martin, Ghost Stories‘in hemen ardından tekrar stüdyoya girmekten memnun olduklarını ve A Head Full of Dreams’in Ghost Stories‘den çok daha farklı bir albüm olacağını söylemişti ve öyle de oldu. İyi ki oldu, güzel dinlemeler!

original

Red Hot Chili Peppers

Bir süre önce Anthony Kiedis’in sağlık sorunları nedeniyle gündeme gelmiş olan Red Hot Chili Peppers, on birinci albümü The Getaway‘i bu ay yayınlayacak. Albümden dinleme şansı elde ettiğimiz ikinci şarkı, albüme ismini veren The Getaway parçası olurken yeni albüm için umutlanıp umutlanmama konusunda ikileme düştüğümü söylemem mümkün. 13 şarkıdan oluşacak bu albümü merak ederken aradığım tadı bulmak, verdikleri araya değen bir albüm ile dönen RHCP görmek istiyorum.

large

Anthony Kiedis’in sağlık sorunlarına tekrar dönersek geçtiğimiz günlerde artık yeni bir yaşam tarzı geliştirmesi gerektiğini öğrendiğini dile getirip grubun konserlerini iptal etmesine sebep olmaktan dolayı yaşadığı üzüntüyü vurgulayan Anthony Kiedis’in geçiş yapacağı “yeni yaşam tarzının” bizim kulaklarımızı sevindirmesi dileklerimle!

2016_Radiohead_Press_060516.article_x4

Radiohead

A Moon Shaped Pool üzerine söylenecek pek bir şey bulamıyorum. Bana sorarsanız birkaç saatinizi tavanı izlemeye ayırıp Radiohead’in son albümünü baştan sona dinlemelisiniz. Aynı hisler, bu sefer yeni melodilerle yine Radiohead’ten geliyor. Özlediğimiz, harika, tükenmeyen şarkılar bizlerle; hem de tek bir albümde!

960

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN