Perdeler artık yavaş yavaş açılıyorsa, sahne şimdi Yeni Metin Festivali’nin! Genç oyun yazarlarının ve adaylarının yazdığı oyunlarla, okuma tiyatrosu özelliğine sahip Yeni Metin Festivali, 13-27 Kasım tarihleri arasında onuncu kez hem farklı salonlarda hem de ekranlarda seyircisini ağırlayacak.

Yeni Metin Festivali 10

Oyun yazarlarını, tiyatroseverlerle buluşturan Yeni Metin Festivali 10’un bu yılki teması nefes. Pandeminin ilk gününden bu yana yaşadıklarımızı düşünürsek, bundan daha uygun bir tema olamazdı. Önce, Yeni Metin Atölyelerinin tüm sınıflarında bu konu işlendi. Daha sonra, atölye öğrencileri, nefesi merkeze aldıkları oyunlarını yazdı. Yönetmen ve oyuncular, okuma tiyatrosu olarak yazılan hikayeleri sunmak üzere hazırlıklarını tamamladı. Ve sıra, oyunların sahnede yerini almasına geldi.

theMagger Banner

Bu yıl, festivalin sahnelenme şekli öncekilere göre biraz daha farklı. Oyunları, 13-27 Kasım tarihleri arasında hem sahnede hem de dijital platformlarda alkışlayacağız. Hibrit bir yapıyla sergilenecek oyunların bazıları yeniperform.com üzerinden evlerimize konuk olacak; bazılarına ise, Saint Benoit Silüet Sahnesi, BAU Konservatuar Pera Sahnesi, BeReZe Gösteri Evi, Bahçe Galata, Arter-Sevgi Gönül Oditoryumu’nda biz konuk olacağız. İşte bize “nefes aldıracak” festival programı:    

Görmek

13 Kasım, 18:00, yeniperform.com

 • Yazan: Cecilie Loveid – Yöneten: Enginay Gültekin – Çeviren: Ferdi Çetin
 • Oyuncular: Evrim Doğan, Mehmet Şeker, Taner Rumeli

2015 yılında Norveçli oyun yazarı Cecilie Loveid’e İbsen Ödülünü kazandıran Görmek, satılığa çıkarılan evlerinde bir kadın, onu zihinsel engelli oğlu ve bir emlakçı üzerinden geçmişe doğru açılır. Bizler de şiirsel dilin hâkim olduğu bir dizi anın içinden geçerek aile, kayıp, yas ve travmalara dair yüzleşmelere şahit oluruz. (Ücretsiz etkinlik)

theMagger Banner
Advertisement

Ağırlık

14 Kasım, 18:00, BAU Konservatuvar Pera Sahnesi

 • Yazan: Demian Vitanza – Yöneten: Okan Urun – Çeviren: Ferdi Çetin
 • Oyuncular: Deniz Celiloğlu, Okan Urun

İlk kez Norveç Ulusal Tiyatrosu’nda sahnelenen ve 2019 yılında İbsen Ödülü’nü alan Ağırlık, ‘teatral şiir’ olarak tanımlanabilir. Seyirci, iki karakterin aşk, ölüm, yalnızlık ve yas gibi kavramlarla örülü monologları üzerinden ritmin zamansız yolculuğuna davet edilir.

Bazı Günler Diğerlerinden Uzundur

16 Kasım, 20:30, Zoom

 • Yazan: Ceren Ertöz – Yöneten: Özgün Çoban
 • Oyuncular: Ozan Erdönmez, Pınar Yıldırım

10, 9, 8… İntiharın eşiğindeki bir adam, geçmişinin izlerini silmeye, içindeki sesi susturmaya çalışır. Hafızasının derinliklerine doğru yola çıktıkça, gerçeğiyle yüzleşir. Pandora’nın kutusunda son kalan ise umudun kendisidir. 3, 2, 1…

Kapı Çalar, Karpuz Düşer

19 Kasım, 20:30, Zoom

 • Yazan: Ahmet Mete Balyan – Yöneten: Fehmi Karaarslan
 • Oyuncular: Burak Uyanık, Tuğçe Şahin

Kapı çalar, karpuz düşer, kız gelir. Çağıl ve Ogan çözemedikleri her şeyle baş başa kalırlar. Her ikisi de bu çözümsüzlüğe karşı benzer duygular taşısa da oğlan çözüm arayışından umutsuzlukla kaçarken, kız yine de gerçeklerin peşindedir. Çağıl ve Ogan kendileri için yarattıkları artistik dışavurumlardan artakalan zamanlarda bir salonda öylece oturmaktadırlar. Bu durağanlık kızın sorduğu soruyla bir kez daha bozulacaktır.

theMagger Banner
Advertisement
yapraklardan-yoksun-agaclar-hisirdamaz-prova1
Provadan: Yeni Metin Festivali 10 | Fotoğraf: Yeni Perform

Fairfly

21 Kasım, 18:00, BAU Konservatuvar Pera Sahnesi

 • Yazan: Joan Yago – Yöneten: Mark Levitas – Çeviren: S. Seniz Coşkun Adıgüzel
 • Oyuncular: Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ

Gıda endüstrisinde çalışan ve işsiz kalmak üzere olan dört meslektaşın hayatlarını konu ediniyor Fairfly. Günümüz iş dünyasındaki start-up’lar ve girişimcilik kültürüne ironik bir bakış açısı getiren Fairfly, çok para kazanma tutkusu, başarı saplantısı ve neoliberal söylemleri sorgulayan bir kara komedi olarak karşımıza çıkıyor.

Düşenler

22 Kasım, 20:30, Kültüral Performing Arts

theMagger Banner
 • Yazan: Gizem Kurtulmuş – Yöneten: Yağmur Yağmur
 • Oyuncular: Ayşe Lebriz Berkem, Ahmet İlker Ergin, Şakir Güler, Eren Çiğdem

Tufanda yalnız bırakılan bir yaratık, hafızası gidip gelen bir balık ve insan gibi yaşayabileceği bir yere gitmek isteyen cansız bir manken bir gün en dipte karşılaşırlar. Eğer simaları bildik, anlattıkları tanıdık ve oldukları yer olduğunuz yer gibi gelirse, sakın endişelenmeyin. Derin bir nefes alın ve düşenlerin dünyasına bir de dışarıdan bakın.

burada bize yer yok

23 Kasım, 20:30, BeReZe Gösteri Evi

 • Yazan: Orçun Ertaman – Yöneten: Nazlı İnan
 • Oyuncular: Dilan Parlak, Emre Yıldızlar, İmren Şengel, Ladin Avşar, Rana Büyükyılmaz

2021 Yeni Metin Atölyeleri Yönetmenlik Projesi kapsamında gösterilecek olan burada bize yer yok, sesi bastırılmış insanların hikayesi oluyor. Oyun, tek nefeste konuşuyormuş gibi ilerlerken bu topraklarda yaşamakta güçlük çeken insanların sözlerini fiziksel anlar kurarak anlatıyor. “Bu bir tek nefeslik öfke bu bir tek nefeslik başkaldırı bu bir tek nefeste içe dönüş kimin nerede nasıl nefes alacağını kim belirler?”

seyirci-prova
Provadan: Yeni Metin Festivali 10 | Fotoğraf: Yeni Perform

50 TL

25 Kasım, 20:30, BeReZe Gösteri Evi

 • Yazanlar: Ali Uygur Selçuk, Barış Can Ceyhan, Emre Bilgiç, Gizem Kurtulmuş, Itır Karabulut, Yasemin Bahloul Nirun
 • Yöneten: Cansu Ekici

Farklı hayatlarda dolaşan 50 TL’lik bir banknot size bir şeyler anlatmak istiyor. Biraz yaklaşın. Yüzü sıcaktır. Korkmayın. Bu oyun, cebinde 50 TL olan yazarlar tarafından kolektif bir şekilde yazılmıştır. Ayrıca 2021 Yeni Metin Atölyeleri Oyun Yazarlığı Masası Projesi kapsamında gerçekleştirileceğini de hatırlatalım.

Kambur Balinanın Şarkısı

26 Kasım, 20:30, Monologlar Müzesi

theMagger Banner
Advertisement
 • Yazan: Aslı Ekici- Yöneten: Ahmet Sami Özbudak

Yaşar, ölü bir balinanın bedeninde canlanıp suyun altına dalıyor. Balina daha nefes almak için yeryüzüne çıkana kadar Yaşar, Ülkü ve Derin’in hikâyesi bugünden ve geçmişten anlatılıyor. Üç kadının yolları suyun altında ve üstünde birçok kez kesişiyor.

Kutu

27 Kasım, 16:00, BeReZe Gösteri Evi

 • Yazan: Salihcan Kılınç – Yöneten: Ezgi Nur Köycü
 • Oyuncular: İlkin Tüfekçi, Ali Rıza Kubilay

Aklına özgürlük düşüncesi takılan erkek… Minicik fanusundan baktığında gördüğü kadını gönlünü eğlendirebileceği bir oyun parkı ve rengarenk plastik bir çiçek olarak görür. Erkeğin nefessiz olarak gördüğü her şey nefesini kesecek, gönlünü eğlendirirken salıncakların zinciri ayağına dolanacak, plastik çiçekler bir ok gibi erkeği deşip içinden geçecektir.

theMagger Banner

T-34

27 Kasım, 20:30, BeReZe Gösteri Evi

 • Yazan: Halil Yağız Şanal – Yöneten: Serkan Üstüner
 • Oyuncular: Bekir Çiçekdemir, Senem Cevher, Buket Çelik

İklim krizi, inanç, kendini keşfetmek, istismar ve çemberin dışında kalmak kavramları üzerinden günümüze referanslı bir oyun olan T-34; Kuzey Kutbu’nun tamamen eridiği ve suların yükseldiği bir zamanda, Kızıldeniz’in doğusunda lüks bir rezidansta hayatta kalmaya çalışan insanların hikâyesini anlatıyor.

yp
Yeni Metin Festivali Çalışma Grubu| Fotoğraf: Volkan Erkan

Yeni Metin Festivali 10, güçlü oyun metinleri, başarılı yönetmenleri ve sevdiğimiz oyuncularla nefes alacağımız seçenekler ve özlediğimiz bir tiyatro keyfi sunuyor. Bizim de karşılığında yapmamız gereken belli: takvimimizi işaretlemek ve biletimizi alıp oyunları alkışlamak. Böylece, sadece bize değil sahnenin üstünde ve arkasında emeği geçen herkese de nefes aldıracak ve amacına tam anlamıyla ulaşacak bir festival olacak. Şimdiden iyi seyirler!

*Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Yeni Perform

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den ENKA Sanat’ın Sezon Programı

theMagger Banner