Paul McCartney, Mick Jagger, Madonna ve Serena Williams… Bu kişilere baktığınız zaman ortak noktaları ne tahmin edebiliyor musunuz? Peki, bizim onlar ile ortak noktamız ne olabilir? Hemen cevaplayalım: Keşfetmeye, hareket etmeye ve kendi rotamızı takip etmeye duyduğumuz heyecan. Tabii bir de MINI otomobillerine duyduğumuz tutku! Çünkü müziğin, sinemanın, modanın altın çağlarını yaşadığı altmışlı yıllar, bize bir de ikonik bir otomobil markasını hediye etmişti: MINI. İşte, biz de sizi geçmişin görkemini bugünün sürdürülebilir anlayışları ile birleştiren Yeni MINI Countryman ile tanıştırmak istiyoruz.

Peki, MINI’nin bu bahsettiğimiz görkemli geçmişinde neler olduğunu biliyor musunuz? Geçmişi altmış altı yıla yakın zengin bir yarış mirasına uzanan MINI’nin dinamikleri, tasarımcı Alec Issigonis’in petrol krizi döneminde ortaya koyduğu “yenilikçi, benzersiz ve ikonik” olma prensibi üzerine kuruluyor. Issigonis’in kuralları yıkarak bir otomobilin nasıl olabileceğini gösteren devriminden ilham almaya devam eden MINI mühendisleri, kendilerine meydan okuyor ve karşımıza dört yeni MINI Countryman modeli ile çıkıyor.

Yeni MINI Countryman

Bugünlerde şehrin içerisinde yeni keşiflere çıkarken veya rotamızı doğaya doğru çevirdiğimizde yol arkadaşlarımızdan beklentimiz çok fazla. İyi bir müzik seçme sorumluluğunun hâlâ yan koltukta olduğunu kabul ediyoruz fakat doğaya iyi gelen çözümler üretmek, keşiflerimiz sırasında güvenli bir alan sağlamak, eşyalarımızın sığması, dostlarımızın rahat edebilmesi konusunda sorumluluk otomobilde. “Bunların hepsini bir otomobil nasıl karşılayabilir ki?” diye soracak olursanız hemen cevaplara geçelim.

Öncelikle Yeni MINI Countryman, bir önceki nesline göre 6 cm daha yüksek ve 13 cm daha uzun gövde boyuna sahip. MINI ailesinin en büyük otomobili olarak geçen Yeni MINI Countryman, bu sayede hem şehir içinde hem de dışında ihtiyacımız olan konforu sağlıyor.

Yeni MINI Countryman’in bizim için en heyecanlı özelliklerinden biri ise tamamen elektrikli opsiyonunda bulunması! Kaslı görünümünün arkasında yer alan geniş lastik iz genişliği ve geliştirilmiş modern tasarımı ile Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman, MINI otomobillerinin ikonik görüntüsünü devam ettirirken gelişmiş teknolojisi ile günümüzün ihtiyaçlarını karşılıyor. Geleneksel Go-Kart sürüş hissini elektrikli MINI DNA’sı ile birleştiren Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman,150 kW / 204 bg güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruna sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 8.6 saniyede tamamlayan otomobil WLTP değerlerine göre 462 km’ye varan menziliyle de öne çıkıyor.

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman SE ALL4 ise dört tekerlekli çekiş özelliği ile dikkat çekiyor. Kısacası İstanbul’un yokuşlarını keyifli bir sürüş deneyimine dönüştürürken hafta sonu bir kaçamak için uğradığımız Bodrum’un yokuşlarının gözümüzü korkutmasına gerek kalmıyor. Çünkü Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman SE ALL4 ile her sürüş çok daha kolay ve keyifli. Ayrıca otomobil, 230 kW / 313 bg güç ve 494 Nm tork değerlerine sahip. 0’dan 100 km/s hıza 5.6 saniyede ulaşabilen tamamen elektrikli Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman SE ALL4, WLTP değerlerine göre 433 km’ye varan menziliyle tamamen elektrikli sürüş sunuyor.

Yeni MINI Countryman’in ayrıca benzinli modelleri de bulunuyor. Tamamen elektrikli bir modele geçmeden önce biraz daha vakte ihtiyacı olduğunu düşünenlerin yönelebileceği Yeni MINI Countryman C, 1.5 litre hacmindeki benzinli-mild hybrid motoru ile 170 beygir güç üretiyor. Ayrıca WLTP verilerine göre ortalama 6.1-6.5 litre/100 km yakıt tüketimi sayesinde verimlilik ve performansı bir arada sunuyor.

Son olarak ise Yeni MINI Countryman otomobil modelinin ilhamı motor sporlarının efsanevi öncüsü John Cooper’dan geliyor. Motor sporlarının efsanevi öncüsü John Cooper, Issigonis’in tasarladığı protip ile gezintiye çıktığı anda MINI’nin viraj dönme becerisinin benzersiz olduğunu fark ediyor. Bunun üzerine Issigonis’i ikna eden Cooper, MINI’yi Monte Carlo Rallisi’ne hazırlamaya başlıyor. İkilinin arasındaki en iyi otomobili yaratma tutkusuna dayanan gerilimler ise bugün karşımıza o efsanevi go kart hissini yaratan MINI modelleri ile çıkıyor. MINI’nin görkemli geçmişine ve elli yıllık yarış mirasına bir saygı duruşunda bulunan Yeni MINI John Cooper Works Countryman ALL4, dört tekerden çekiş özelliği, 2 litre hacminde 4 silindirli içten yanmalı motoru ile 300 beygir güç üretiyor; 400Nm tork ile 0-100 km/saat hızlanmasını 5,4 saniyede tamamlıyor.

Yeni MINI Countryman; bizim gibi yeni bir rota belirlerken stilinden, konforundan ve macerasından ödün vermek istemeyenleri tatmin edecek özellikleri ile dikkat çekiyor. Otomotiv sektöründe ilk kez sunulan 240 mm çapındaki dairesel OLED ekran; bilgi-eğlence sistemi ve sürüş destek sistemlerini kontrol etmemizi kolaylaştırıyor. Yeni MINI İşletim Sistemi 9’da ise tüm fonksiyonlar dokunmatik ekran teknolojisi ve sesli asistan aracılığıyla sezgisel olarak çalışıyor. O zaman rotayı belirleyelim. Şehirde ve doğadaki keşiflerimiz, Yeni MINI Countryman ile başlıyor. Detaylı bilgi almak için tıklayın.