Türkiye’nin en eski eczanelerinden biri olan Yeni Moda Eczanesi,1902 yılında Faik İskender Göksel tarafından ilk olarak Kızıltoprak’ta Eczane-i Saadet adı kuruluyor. 1928 yılında Moda’ya taşınarak harf devrimi ile birlikte adı Moda Eczanesi olarak değiştiriliyor. 1937 yılına gelindiğinde ise Melih Ziya Sezer’in babası Halil Nejat Sezer tarafından satın alınarak başına ‘Yeni’ ifadesi eklenip ‘Yeni Moda Eczanesi’ olarak anılmaya başlıyor.

Yeni Moda Eczanesi
Yeni Moda Eczanesi | Fotoğraf: Muharrem Gürbüz

Eczane, 1937 yılından 1967 yılına kadar Moda’da bugün bulunduğu yerin hemen yanındaki dükkanda hizmet veriyor. 1967 yılında da şu anki yerine taşınıyor. Kurulduğu günden beri aynı mobilyalar ile hizmet vermeye devam eden eczanedeki rafların, dolapların, çekmecelerin ise tamamı antikadan oluşuyor. 

eczane
Yeni Moda Eczanesi’nin Vitrininden | Fotoğraf: Muharrem Gürbüz

Günümüzde faaliyet göstermeye devam eden 120 yıllık bu kadim işletmeyi ilerleyen yıllarda Halil Nejat Sezer oğlu ve aynı zamanda meslektaşı olan Melih Ziya Sezer devralıyor. 5 yaşından itibaren dükkandaki varlığını sürdüren Melih Ziya Sezer, 1951 yılından bu yana da eczacı unvanı ile çalışmalarına devam ediyor.

Melih Ziya Sezer
Melih Ziya Sezer | Fotoğraf: Muharrem Gürbüz

90 yıllık yaşamında Özdemir Asaf ve Haldun Taner gibi isimler ile dostluklar kuran Melih Ziya Bey’in müşterileri arasında Necip Fazıl Kısakürek’in de olduğunu biliniyor. Kendisi ile 2020 yılının Ekim ayında Yeni Moda Eczanesi’nde işinin başında iken tanışmış ve sohbet etme şansı bulmuştum. Sonrasında da kendisini ve eczanesini fotoğraflayarak yanından ayrılmıştım. Aradan geçen iki yılın ardından bugün tam 90 yaşında yaşama gözlerini yumduğunun haberini aldım. İstanbul gibi kadim bir şehrin hafızında bıraktığı izler için kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Melih Ziya Sezer’ın anısına…

Kapak Fotoğrafı: Muharrem Gürbüz

İlginizi çekebilir: Merve Oflaz’dan Yeni Moda Eczanesi