Sosyal mesafe artık hayatlarımızın olmazsa olmaz bir parçası. Kişisel hijyenimiz her zamankinden de önemli hale geldi, haliyle bakım rutinlerimiz de bu doğrultuda şekil değiştirmeye başladı. Nasıl mı? Yeni normal ile birlikte değişip dönüşen kişisel bakım ve hijyen alışkanlıklarımızı bu yazıda mercek altına alıyoruz.

Bakım
Bakım | Fotoğraf: Unsplash / Coline Hasle

Online Alışveriş

Online alışveriş, şüphesiz ki salgın öncesinde de birçoğumuzun sıkça tercih ettiği bir seçenekti ancak fiziksel temasın aniden durmasını zorunlu kılan salgın süreciyle birlikte hepimiz için adeta tek alışveriş seçeneği oldu bile diyebiliriz. Kendinizden yola çıkın, evde kaldığınız süre boyunca kaç kez kendinizi online alışveriş sitelerinde saatlerdir gezinirken yakalayıp hayret ettiniz? Sebebi, Covid-19 sürecinin de bir getirisi olarak, klasik tüketim alışkanlıklarımızın büyük bir dönüşüme uğramak durumunda kalması. Sosyal mesafeyi korumak hayatlarımızdaki öncelik sıralamasında başlara yerleşince, market alışverişlerinden haliyle uzaklaştık ve ihtiyaçlarımızın büyük bir bölümünü internet aracılığıyla sağlamaya başladık.

Bakım rutinlerimizi bu süreçte de alıştığımız şekilde sürdürebilmek için cilt bakım kremlerinden sir ağda bantlarına, kullandığımız tüm bakım ürünlerine online alışveriş aracılığıyla eriştik. Böylece yeni kuaför ve güzellik merkezlerimiz kendi evlerimiz oldu adeta. Alışveriş tercihlerimizdeki bu dijitale yöneliş, yeni normalde ve sonrasında da yükselerek devam edecek gibi duruyor. Yine de, online olarak satın aldığımız ürünleri bile, her koşulda iyice silerek dezenfekte etmekse her zaman için çok önemli, biz altını çizmiş olalım.

Hijyen Farkındalığı
Hijyen Farkındalığı | Fotoğraf: Unsplash / Sven Mieke

Hijyen Farkındalığı

Pandemi süreci, sadece online alışveriş ve bakım alışkanlıklarımız özelinde değil; daha genel anlamda hijyen konusunda giderek artan bir farkındalığı ve hijyen ürünlerine yönelik büyük bir talebi de beraberinde getirdi. Kolonyalar, el dezenfektanları, antibakteriyel jel ve sabunlar, ıslak mendiller… Kişisel hijyenimize ekstra özen gösterdiğimiz bu dönemde bu tip ürünlere olan talebimiz de topluca arttı. Statista’nın Mart ayında yayınladığı bir araştırmaya göre, Covid-19 sürecinde Türkiye’de en çok tüketilen hijyen ürününün %68’lik bir oranla kolonya olduğunu biliyor muydunuz? Kolonyayı yüz maskeleri (%39) ve antibakteriyel sabunlar (%27) takip etmiş. Nielsen’in bir başka araştırmasına göreyse, yine pandemi döneminde ağda ve tüy dökücü ürünlere olan talep  %737 oranında artmış.

Evde Bakım
Evde Bakım | Fotoğraf: Unsplash / Hanna Postova

Sosyal Mesafe Meselesi

Kişisel bakım rutinlerimizi evlerimizde gerçekleştirmek her zaman için en ideali ancak kimimizin herhangi bir sebepten, kuaför veya güzellik merkezlerine gitme zorunluluğu olabilir. Bu tip durumlarda en fazla özen gösterilmesi gereken nokta şüphesiz, maske takmak ve sosyal mesafemizi korumak. Aynı şekilde; kapıdan içeri girmemiz ve çıkmamız arasında geçen süre boyunca yüzeylere dokunmamaya ve alkol bazlı el dezenfektasyonlarıyla hijyenimizi korumaya dikkat etmemiz de çok önemli.

Tabii, özen gösterilmesi gereken noktalar hangi güzellik ve bakım rutininden bahsettiğimizle de yakından ilişkili. Örneğin saç kesimi veya saç boyası gibi uygulamalar, sosyal mesafenin korunması için diğerlerine kıyasla bir miktar daha elverişli olsa da; cilt bakımı ve ağda gibi yakın temas gerektiren işlemler hala oldukça riskli. Her ne kadar yeni normale girmiş olsak da salgının hala devam ettiği gerçeğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu yüzden siz siz olun, bu gibi bakım rutinlerinizi hem sosyal mesafe açısından hem de hijyenik anlamda çok rahat hissedeceğiniz evinizde, kendi ellerinizle gerçekleştirin. Örneğin ağda rutinleri, evinizin konforunda çok eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir: Ağdanızı yaparken, bir yandan istediğiniz müziklerin sesini sonuna kadar açıp şarkılar söyleyebilir, odanızın içini en sevdiğiniz mumlarınızın iç açıcı kokularıyla doldurabilirsiniz. O zaman çıksın yüz ağda bantları!

Bizden size birkaç öneri: Evinizin en güzel ışık alan noktasında, kendiniz için harika bir bakım atmosferi yaratırken eğer o gün biraz nostaljik, biraz da hüzünlü bir moddaysanız bu playlist’i; yok ben bugün yerimde duramıyorum, enerji doluyum diyorsanız bu playlist’i dinleyebilirsiniz.

 Evde Bakım
Evde Bakım | Fotoğraf: Unsplash / Maddi Bazzocco

Evde Bakım Rutinleri

Ne demiştik, en güzeli evde bakım rutinleri! Yalnızca bakımlı ve temiz olmak, güzelliğinizi korumak için değil; aynı zamanda kendinize zaman ayırmak için. Çünkü o birkaç saat, yalnızca size ait: Size, cildinize, ruhunuza. Tabii bir yandan, evde yapılan bakım rutinleri, aynı zamanda içinde bulunduğumuz dönem açısından da en güvenli seçenek çünkü maalesef, yüz tüylerinin alımı gibi çoğu uygulama doğrudan yüze teması gerektiriyor. Ama güzel haber, bu kişisel bakım rutinlerinizi ertelemenizin önünde bir engel değil.

Sosyal mesafenizi korumanın iç huzuruyla, evinizin en güzel köşesine yerleşin, kişisel bakımınızı en keyifli ve hijyenik şekilde, kolayca uygulayın. Bu noktada cildi hassas olanların aklında soru işaretleri belirmeye başlamış olabilir, kendilerini Veet’in Türkiye’de bir ilk olan hipoalerjenik sir ağda bantlarıyla tanıştırmak istiyoruz. Alerjik reaksiyonları minimize etmek için tasarlanmış olan bu bantlarla, cildinizin kızarma veya tahriş olma ihtimali gibi endişelerden özgürleşerek; kişisel bakım rutinlerinizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ev bakım rutinleri hakkındaki detaylı yazımızı pek yakında sizlerle paylaşacağız; takipte kalın!

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Marius Spita