Dünyadaki gelişmeler ve tabii ki Covid-19, her şeyde olduğu gibi gezginlerin beklentilerini ve alışkanlıklarını da değiştirdi. Yeni normalde gezginler nelere önem verecek, nasıl yerlerde kalmak isteyecekler gibi konulardan biraz bahsetmek istiyorum. Bakalım araştırmalar sizlerin beklentileriyle örtüşüyor mu… 🙂

Yeni Gezginler
Yeni Gezginler | Fotoğraf: Unsplash / Frank Vessia

Öncelik Sağlık!

Öncelikle herkesin tahmin edeceği üzere, sağlık çok daha önemli bir hale geldi. Gezginler bir yere gitmeye karar vermeden önce o bölge hakkında araştırma yaparken, karar verme aşamasında sağlığı ön planda tutacak. Bu yüzden de daha tanıdık, bildikleri ve kendilerini güvende hissedecekleri yerleri tercih edecekler gibi görünüyor.

Bilinçli Gezginler

Artık gezginler daha bilinçli. Dünya üzerinde neler oluyor, markalar ekosistemleri nasıl etkiliyor gibi bilgiler onlar için çok önemli. Bu da her markayı tercih etmemeleri anlamına geliyor. Yani, yeni gezginlerin seyahatlerini, sürdürülebilirliği destekleyen ve bunu şeffaf bir şekilde yapan markalarla planlamaları bekleniyor. Çevresel faktörlerin yanı sıra, politika, ekonomi gibi konular da gezginleri etkileyecek. 

Deneyim, deneyim, deneyim!

Kamp
Kamp | Fotoğraf: Unsplash / Scott Goodwill

Deneyim çok önemli! Aslında son zamanlarda insanlar herkesin gördüğü, çok turistik yerlere gitmektense; kendilerinin keşfettiği ve kendilerine özgü deneyimler yaşayabilecekleri yerlere gitmeyi tercih etmeye başlamıştı. Covid-19 ile birlikte daha sessiz, sakin ve sosyal mesafenin korunabileceği yerlerin tercih edilmesi bekleniyor. Dolayısıyla butik oteller, kiralık evler ve tab,i ki kamp yapmak önem kazanacak gibi görünüyor. Bu yüzden de kampçıların, kamp alanlarında yoğunluk yaşaması gibi korkuları oluşabilir. Nasıl bir süreç olacağını ben de merak ediyorum açıkçası.

İlginizi çekebilir: Ecem Özden’den İstanbul’a Yakın Karavanlı Kamp Önerileri

Havayolları ve Oteller

Seyahat
Seyahat | Fotoğraf: Unsplash / JESHOOTS.COM

Her ne kadar havaalanları ve havayolu şirketleri sağlık açısından çok fazla önlem almış olsa da, bu yaz özelinde uçakla seyahat yerine arabayla ulaşılabilecek yerlerin tercih edilmesi bekleniyor. Uçakla seyahat durumunda ise gezginler, direkt uçabilecekleri yerleri seçecek.

Bu süreçte de gezginleri cezbetmek için hem havayolları hem de otellerin çok güzel fırsatlar sunması bekleniyor. Eğer planınız varsa bu süreçte rezervasyon yaptırmak mantıklı olabilir. Çünkü talep artar artmaz fiyatların da hızlıca artması öngörülüyor. Fakat, rezervasyon yaptırmaya karar verirseniz iptal veya değişim koşullarına çok dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Tüketmek Yerine Fayda Sağlamak!

Bir yandan da yeni gezginler tüketmek yerine fayda sağlamak, sürekli kendilerini geliştirmek istiyor. Kısacası, hem kendilerine hem de topluma fayda sağlayabilecekleri şekilde seyahat etmeyi tercih edecekler.

Covid-19 ile birlikte birçok şirket evden çalışma sistemine geçti. Bunlardan çoğu da sağlık ile ilgili belirsizliklerden dolayı, bir süre daha bu şekilde devam etmeyi planlıyor. Bu da yeni gezginler için daha uzun ve esnek seyahat imkanı demek! Yazlıkçılık mantığı geri döndü gibi düşünebiliriz. Çünkü, gezginlerin sağlık endişeleri açısından çok fazla yer değiştirmek yerine tek bir yerde uzun süre kalmaları ve şirketleri için uygulanabilir olduğu sürece, işlerini uzaktan yürütmeleri bekleniyor.

Bu konu ilginizi çektiyse aşağıdaki okumalara da göz atmanızı tavsiye ederim:

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Scott Goodwill