Güneş cimrileşmeye, kıyafetlerimiz şıklıktan daha çok ısınma amacına yönelmeye, battaniye cildimizin yeni bir katmanı olmaya, sıkıcı sebzeler rengarenk sebze ve meyvelerin yerini almaya başladığında kışın geldiğini anlarız. Kış insanlarının bile gri havalardan, yataktan çıkmaktan zorlanmaktan şikayet ettiği kasvetli günler gelmiştir. Ama bu mevsimde de moral toplamak için ufacık dokunuşlar etkili olabiliyor: örneğin mumlar. Tarih boyunca ibadet, kutlamalar, şifa gibi birçok amaçla kullanımına şahit olunmuş mumların ama ben bu yazımda ruh halimize etkisine ve kışın güzel bir yanı olarak hayatlarımızda yer edinmesine değinip yerli mum markaları için ufak önerilerde bulunmak istiyorum.

Mum
Mum | Fotoğraf: Unsplash/@tessawilson

Kış alışverişi diye çıldırırken ve mumları da bu listenin en üstüne yazmaya karar vermişken sizlerle yerel, küçük mum işletmelerini paylaşacağım. Malum önümüz kış, etraf karantina – Covid-19, bari mumları mümkün mertebe AVM’lerdeki zincir dükkanlar yerine gerçekten şık ürünler üreten ve bunu muhasebesini, satışını, paketlemesini, kargosunu kendi halletmeye çalışarak yapan küçük işletmelerden yapalım derim.

Mum Markaları: Nereden Alalım?

Echoes Candle & Scent Lab

Soya mumları doğal yollarla üretiliyorsa, bu kış evinizde bir köşe hakediyor demektir. Kavanoz biriktirme takıntısı olanlara ve amber kokularını kışın eşlikçisi ihaf edenlere bu mumlar önerilir.

Bored Candles

Fancy, nudes, sunset, chill out…  Bored Candles‘ın hangisini evinizde ateşe verirseniz verin kokularıyla yazın muhteşem günlerini hani şu “Bu an gerçek mi?” diye düşündüren anılarınızı canlandırıyor.

Mua Design Studio

Sadece kokuyla ilgilenmiyor dizayna da önem veriyorsanız, basitliği ve sade yaşamayı savunuyorsanız aradığınız Mua Design Studio mumları olabilir. Alıştığımız çubuk formundan çıkıp mumlara biraz renk ve hareket getiren Mua Studio’nun mumları yeni yıl kararlarınızdan olan Maria Kondo ilhamlı yaşamlarıma tam oturacaklardan.

Mumto

Henüz Instagram sayfamız çirkin kış ürünlerine boğulmadı ama biz şimdiden birkaç influencerın sayfasında gördüğümüz bubble mumların ekran görüntüsünü aldık, ilk alışverişe gittiğimizde mağaza çalışanlarına bu üründen ellerinde var mı diye sormak için. O fotoğrafların hepsini silebiliriz. İşte burada, Mumto inanılmaz bubble mumlar üretiyor. 

En sevdiğimiz mevsimden bağımsız olarak hepimiz kışı daha sıcak, keyifli ve eğlenceli yapmak için aynı cephedeyiz. Her yıl işleyen mum yöntemi eminim bu yıl da işleyecek!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@tatianainthegarden

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Yerli Ev Dekorasyonu Markaları