Zaman zaman kendini sebepsiz yere çok yorgun hissettiğin oluyor mu? Halbuki önceki gün seni yoracak bir şeyler de yapmamıştın, nereden çıktı şimdi bu halsizlik? Hem de temize geçirilmesi gereken onca toplantı notu, cevaplanması gereken sayısız mail varken! Hazırsan, seni bu gibi anların önüne geçmek için edinebileceğin basit ve lezzetli bir alışkanlıkla tanıştırmak istiyoruz: Her gün bir kupa yeşil çay içerek toplantılarını yeşillendirebilir, enerjine enerji katabilirsin.

Doğadan Yeşil Çay ile Canlı Hisset

Hayal et: Uzun bir toplantı masasında oturuyorsun. İş arkadaşlarından biri bir sunum yapıyor, ara ara hararetli tartışmalar oluyor, herkes düşüncelerini ortaya koyuyor, konuştuğunuz konunun artı ve eksi yönlerini fikir alışverişi yaparak masaya yatırıyor. Sense… Yorgunsun. Enerjinin giderek düştüğünü hissediyor, bu halsizliğin nereden geldiğine bir türlü anlam veremiyorsun. O an, tek düşünebildiğin, bir an önce battaniyenin altına girip gözlerini kapatmak. Derken, bir anda adını duyuyorsun, biri sana sesleniyor ve düşünceni merak ettiğini söylüyor. Güzel haber, her gün bir kupa yeşil çay içme alışkanlığı edinerek bu gibi anlarda yeşil çayın enerjini yükseltmeye yardımcı olan etkisini üzerinde hissedebilirsin.

Yeşil çayın daha canlı olmanı destekleyen etkisi aminoasit ve vitamin yönünden oldukça zengin olmasından geliyor. Üstelik bu konuyla ilgili yapılan bazı araştırmalar da var. Örneğin,  Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Hayoğlu, yeşil çay ile ilgili metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı, özellikle siyah çaya göre vücuda 10 kat fazla enerji verdiğini söylüyor.

Peki, bir fincan yeşil çayda ortalama 20 mg kafein bulunduğunu biliyor musun? Yeşil çayın sinir sistemini uyarılmasına yardımcı olan etkisi buradan geliyor, her fincandan sonra kendini capcanlı, enerjik, uyanık ve zinde hissetmenin sebebi de bu. Bu enerjinin bir özelliği de, istikrarlı olması. Seni aniden yükseltip, yokluğunda düşüren bir içecekten değil; her daim aynı çizgide ilerlemeni destekleyen, istikrarlı bir etkiden söz ediyoruz.

Spor Rutini
Spor Rutini | Fotoğraf: Unsplash / Jordan Opel

Kafeinin yağ dokularındaki yağ asitlerini harekete geçirerek yağları kan dolaşımına salıverdiğini ve enerji olarak kullanılmasını sağladığını da biliyorsundur. İşte her gün bir fincan yeşil çay içmek, bu etkiyi özellikle fiziksel performansın üzerinde açıkça gözlemleyebilmeni destekliyor. Önceden çok zorlanarak başladığın egzersizlere, bir de bakıyorsun ki koşarak hazırlanır olmuşsun. Spor hareketlerini gerçekleştirirken enerjinin tam yerinde olduğunu hissetmende yeşil çay içme alışkanlığının payı şüphesiz ki büyük.

Özellikle Doğadan Yeşil Çay’ın chai baharatlarıyla zenginleştirilmiş çeşitlerini tercih edip, baharatların canlandırıcı özelliğile etkisini arttırabilirsin. Öyleyse ister sporundan önce, ister güne enerjik bir başlangıç yapmak için gözünü açar açmaz veya gün ortası tembelliğinin seni ele geçirmek üzere olduğunu hissettiğinde – kısacası, her ihtiyacın olduğunda, günde bir kupa yeşil çay içmeyi ve enerjine enerji katmayı unutma!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Peter Conlan