Beslenme şeklinin yaşam kaliteni belirlediğini biliyor muydun? Mevsimselliğin ön planda olduğu, organik ürünlerden oluşan, merkezine yeşili alan yani sebze ve meyve ağırlıklı, sağlıklı bir beslenme tarzının hayatına kattıkları sandığından da fazla. Yeşil bir diyetin en büyük tamamlayıcısıysa şüphesiz her gün bir kupa içerek hayatını yeşillendirdiğin yeşil çay. Hepsi birleşiyor ve sana ihtiyacın olan hafiflik, ferahlık, tazelik hissini yaşatıyorlar.

Yeşil Çay ile Hafifle | Doğada

Yeşil çayın hafif hissetmeni sağlayan etkisi, öncelikle yağ yakımına yardımcı olma özelliğinden geliyor. Tek başına tüketildiğinde kalorisiz bir içecek olan yeşil çayın bu özelliğinin kaynağı ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisi. Bildiğin gibi, metabolizmanın yavaş çalışması demek, daha ağır ve halsiz hissetmek demek. Tam da bu noktada, sahneye kafein ve antioksidan etkili flavonoid grupları olan kateşinler giriyor, metabolizmayı hızlandırıyor ve vücut ısısını artırıyorlar. Araştırmalar, bu sürecin yağ yakıcı bir etkisi olduğundan ve vücut yağ oranını düşürmekte rol oynadığından söz ediyor.

Doğadan ile Hafif Hisset

Yeşil çayın hafifliği, aynı zamanda ödem sökücü ve iştah azaltıcı etkileriyle de yakından ilişkili. Hani bazen sabah uyandığında yüzün, ellerin ya da ayakların şişmiş gibi hissedersin, üzerine sebepsiz bir ağırlık çökmüştür, kolunu kaldıracak enerjin olmaz. İşte bu gibi anların sebebi ödem ve yeşil çay ödeme birebir.  Yeşil çayın ‘dirüetik’ de denen ödem sökücü özelliği, vücutta biriken fazla suyu atmayı kolaylaştırıyor.

Hafiflik diyoruz ya, yeşil çayın yumuşak içimli ya da meyve ve baharatlarla tatlandırılmış seçenekleri taptaze ve ferah aromalarıyla da seni rahatlayıro. İçtiğin her yudumda taze çay yapraklarından gelen yumuşaklığı hissediyorsun. Seni alıyor yeşil ormanların arasında adeta uçarak ilerlediğin bir masal yolculuğuna çıkarıyor. Kuş gibi hafif hissediyor, yeşilin farklı tonlarıyla huzur buluyorsun. Yüklerinden kurtulmak, özgürleşmek, arınmak gibi bir his bu, benzeri yok. Günlük hayatın, trafiğin, insanların ve yoğun iş temposunun sende yarattığı gerginlik çok uzakta. Duru akan bir ırmak gibisin ya da rüzgarla birlikte uçan özgür bir kuş. Öyle özgür, öyle rahatsın. En güzeli, bu duyguyu ihtiyaç duyduğun her an, kolayca deneyimleyebiliyorsun.

Gün içinde çok yoğun olabilirsin, yeşil bir diyetin olmasına rağmen o gün yediklerin sana ağır hissettirmiş olabilir, kendini hafif ve ferah hissetmek istiyor olabilirsin; yeşil çay, bu gibi anların kurtarıcısı. Tazeleyici ve dengeleyici etkisiyle ister sabah uyanınca, ister günün devamında, ister keyifli bir akşam yemeğinden sonra hep yanında.