Güzel ve zinde hissetmek… Ne ifade ediyor senin için? Aynaya bakıp güzel bir cilt gördüğünde mi, yoksa saçların ışıl ışıl dalgalandığında mı iyi hissediyorsun? Her gün bir kupa yeşil çay içme rutinine sahip olarak, yeşil çayın antioksidan özelliğini ve görünümüne ışıltı katmaya yardımcı olan etkilerini hissedebilir, böylece günlerini yeşillendirebilirsin.

Yeşil Çay
Yeşil Çay | Fotoğraf: Unsplash / Immanueal.g

Yeşil çayın güçlü antioksidan özelliği, içerdiği çeşitli biyoaktif bileşiklerden geliyor. Bu özellik, görünümün ile ilgili konulara olumlu etkilerini yayıyor: Cildini, saçlarını iyileştiriyor. Kolajen üretimini destekleyerek cildinin yenilenmesini hızlandırıyor. Cilt elastikiyetin böylece artıyor, renk eşitsizliklerin gideriliyor, lekelenmelerin kayboluyor.

Yeşil çayın cilt üzerindeki desteyleyici etkileri bunlarla sınırlı değil: Yeşil çay aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Bu özellikle önemli bir konu, çünkü sandığımızın aksine ülkemizde güneş ışınlarına yaz aylarının aksine, kış aylarında daha bile fazla maruz kalıyoruz.

Doğadan Yeşil Çay
Doğadan Yeşil Çay

Yeşil çay aynı zamanda cildin yatışmasına ve nemini korumasına yardımcı oluyor. Eğer akne oluşumuna eğilimli bir cilde sahipsen, tüm cilt tipleri için ideal bir temizleyici olan yeşil çayın içerisinde yer alan kateşin sana özellikle iyi geliyor. İçerisinde bol miktarda bulunan K vitamini ise göz altı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta etkili.

Işıl ışıl saçlar
Işıl ışıl saçlar | Fotoğraf: Unsplash / Tim Mossholder

Yeşil çayın antioksidan kaynağı oluşu, saç dökülmesine neden olan dehidrotestosteron (DHT) hormonu üzerinde de etkili. Kepeği önlüyor, yeni saç kökü oluşumu sağlıyor ve saçlarının ışıl ışıl parlamasını destekliyor.

Yeşil çayın tüm bu cilt ve saç sağlığını destekleyici etkileri sana kendini şüphesiz ki daha güzel, zinde ve iyi hissettiriyor. Masandan yeşil çay kupanı eksik etmeyip, her gün bir kupa içmeyi bir rutine oturttuğun sürece, yeşil çayın sana iyi hissettiren etkilerini üzerinde taşıyabilirsin. Bizden bir öneri, tüm bunların yanında, en önemli olanın içeriden güzel hissetme halini deneyimlemek olduğunu da unutma! Hadi, günlerini yeşillendirmeye başla!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Lesly Juarez