Hayatını yeşillendirmek sana neyi çağrıştırıyor? Doğanın içinde olmak, yalın ayak toprağa basmak, ağaçlarla çevrili patikaları takip ederek yürüyüş yapmak… Seni doğaya yakınlaştıran her hareket, bir o kadar da sessizlik, sakinlik ve huzur katıyor hayatına; fark et. Doğaya kaçamadığın anlardaysa imdadına hayatının bir diğer yeşili, sıcacık yeşil çayın koşacak. Eğer istersen, her gün bir kupa Doğadan Yeşil Çay ile zihnini yeşillendirebilirsin!

Yeşil Çay

Yeşil çayın hem bedenin hem zihnin üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğunu biliyor muydun? Yeşil çayın içerisindeki L-Theanine adlı aminoasit, bilişsel bir iyileştirme etkisine sahip olup, anksiyete ve stresi azaltıyor. Beyindeki dopamin seviyesini artıran L-Theanine, aynı zamanda kan basıncını düşürüyor. Trends in Food Science & Technology’de yayınlanan bir araştırmaya göre yeşil çay, sindirildikten sadece 40 dakika sonra kişide bir rahatlama ve gevşeme hissi sağlıyor. Zihinde durmadan dönüp durmasına alışkın olduğumuz iç sesler susuyor, zihin dingin ve sakin bir hal alıyor. Bir başka deyişle, meditasyon veya yoga pratiklerinde yaşadığın iç huzur ve zihni susturup an’da kalabilme halini, her gün içtiğin bir kupa yeşil çayla da destekleyebiliyorsun. 

Doğadan Yeşil Çay

Yeni tanıştığın insanların adlarını unuttuğun için utanıp sıkıldığın anlar, yöneticin ile yaptığın bir telefon konuşması sonrası unuttuğun bir detay için onu tekrar araman gerekmesi ya da o anda seninle paylaşılan bir bilgiyi unutmamak için etrafta kalem kağıt aradığın koşuşturmacalı durumlar… Tanıdık geliyor mu? Bunlara ek olarak sosyal medya, whatsapp grupları… Tüm bu uyarıcılar hafızanı zayıflatıyor. İşte yeşil çay, hafızayı güçlendirme etkisiyle seni bu gibi anlarda da daha huzurlu ve rahat yapıyor. Hayatına yeni giren insanların adlarını da, işin ile ilgili detayları da, aklında tutman gereken anlık bilgileri de kolayca hatırlayabilir hale geliyorsun; bu da seni daha sakin yapıyor, şüphesiz.

Üstelik tam da bu konuyla ilgili bir araştırma yapılmış: Araştırma, Singapur’da her hafta en az bir kupa yeşil çay tüketen 55 yaş ve üstü kişilerin, hafıza ve bilgi işleme dayalı görevlerde, tüketmeyenlere oranla çok daha yüksek bir başarı sağladığını gösteriyor. (Kaynak: Nature.com)

Yeşil çay, günün her anında sana eşlik etmek için hazır: İster güne boş ve taze bir zihin ile başlamak için sabah tüket, ister gün içindeki yoğun anlarında seni rahatlatması ve sakinleştirmesi için ona koş. Tercih senin!