Birçok insan hedefleri ve niyetleriyle örtüşmeyen kararlar verir. Kilo vermek istiyorken öğlen yemeğinde extra cheese whooper menü yanında altılı soğan halkası ve damacana boy bir Coca-Cola eşliğinde yediğiniz, ofiste yetişmesi gereken işleriniz varken 9 ayrı siteden sevgilinizle burç uyumlarınıza baktığınız ya da okula gideceğiniz günün gecesinde uykunuzu boşverip sabah 05:00’e kadar bir sezon diziyi peş peşe izlediğiniz durumlarda olduğu gibi…

Bir anı yaşıyorsunuz, diyelim ki bu kötü bir anı olsun. Aradan yıllar geçiyor ve bir yerde aklınıza geliyor. “Ben bunu unutmamış mıydım ya?” diyorsunuz.. Yok işte. Onu kafanızda çözmeden yokmuş gibi davranıp bilinçaltınızın derinliklerine atmıştınız aslında. Ondan arada hortluyor tabii.. Ya da bir işe girişeceksiniz, alttan alttan korkular geliyor. Ben şimdi bunu yapamam, ya elime yüzüme bulaştırırsam, sonunda da başarısız olursam korkuları.. Sonra bütün bu olumsuz düşünce ve korkular sizi adım atmaktan alıkoyuyor çünkü verdiğiniz bir kararın arkasında durup, gereken aksiyonu aldığınızda başarıyı sağlayacak sağlıklı bir düşünce yapısına henüz beki de sahip değilsiniz. Dolayısıyla bütün bu korkular bilinçli beyin dışında gerçekleştiği, birçoğumuz bilmeden bu düşünceler doğrultusunda hareket ettiğimiz için bütün olumsuzlukları da güçlendirmiş oluyoruz. Tıpkı olumsuzluklar gibi alışkanlıklar da bu şekilde yerleşiyor. Bugüne kadar birçok başarı hikayesi okumuşsunuzdur. Biri de sizin olabilir. Tüm bu engellerden kurtulmamız için artık söylenmek yerine memnun olmadığımız bu döngüden çıkmamız lazım – da nasıl? Araştırmalarımıza göre yeşile dönüş ile! Çünkü yeşil, dengeyi kurmanızı sağlayıp, huzur ve rahatlama hissi veren, sağlıklı düşünmenizi sağlayıp bizi yeniden canlandıran bir renk.

Sağlıklı Beslenin!

juiceup
Juice up

Mesela elinizdeki o kocaman pizza dilimini kutusuna geri bırakın. Sağlıklı beslenmek sadece fit görünmeniz için değil, en önemlisi (adı üstünde) sağlığınız için gerekli. Daha hafif beslenmek, bedenen ve ruhen daha iyi hissetmek demek. Öyleyse biraz arınmak için detoxa ihtiyacımız var. Katılardan uzak durup, sindirim sistemimize de biraz mola verdirmiş olacağız aynı zamanda. Sebze, baharat, kuruyemiş ve ham meyvelerden oluşan Juice Up’ı deneyebilirsiniz. Böylece ürünlerde kullandıkları alkali su sayesinde hem vücudunuzun asit-baz dengesi korunur, hem de sağlıklı bir cam şişede taze sebzenizi çantanızda gezdirebilirsiniz. İnternet sayfası üzerinden sipariş verilebiliyor.

Bakış Açınızı Değiştirin

honestlife
The Honest Life, Jessica Alba

Yeni bir oluşumun içine gireceğiniz her adımda, özgüvenli bir şekilde davranmanızı engelleyecek her türlü önyargıdan kurtulun. Mankenden oyuncu olmaz, Türk filmleri sinemada izlenmez, ucuz ürün kesin çok kalitesiz çıkar gibi klişeleri bir kenara bırakın. Anne olduktan sonra çocuklarına sağlıklı ve güvenli bir ortamda nasıl bir yaşam sağlayabileceği ile ilgili ciddi araştırmalar yapan ve bunları kitabında paylaşan Jessica Alba için rafta ilk gördüğünüzde “oyuncudan yazar olmaz” ön yargısı oluşturacağınızı düşünerek bir girizgah yapmak şarttı. The Honest Life adlı kitabın içinde evde size pratik çözümler sağlayacak küçük önerilerden, ananas, kavun, mantar, tatlı mısır gibi besinleri illa ki organik yemenin şart olmadığına, iyi bir cilt maskesinin nasıl olması gerektiğinden makyaj sırlarına, en kolay düzenlenebilir ev partilerine kadar 6 farklı bölüm var. Doğal yaşamı keşfedebilirsiniz.

Sizi Olumsuzluklara İten Duyguyu Bulup Çözmeye Çalışın

bobmarley
Bob Marley

1977 yılında Amerika’da müzikle tedavi bir bilim dalı olarak kabul edilmiş ve müziğin özellikle serotonin, adrenalin ve testosteron gibi psikiyatrik hastalıkların oluşumunda etkili hormonlara, solunum ritmi, nabız sayısı gibi fizyolojik olaylara olumlu etki yaptığı da bilinen mevzular… Üzülünce, sevinince, düşünürken, bazen de hiç bir şey yokken hep fonda olmasını istiyoruz. O meşhur şarkı “Ağlama kadınım, ağlama” mıdır yoksa “Kadın yok göz yaşı yok” mudur bilemiyoruz ama fona yeşilin en güzel tonu Bob Marley’i koymayı gönülden seviyoruz. Marley’in “Happiness is a state of mind, I guess” mottosuna saygıyla…

Daha Önce Denemediğiniz, Farklı Şeyler Deneyin

suluklugol
Sülüklügöl

Doğa yürüyüşlerinin motive edici etkisi var. Yürüyüş yapmak daha sağlıklı düşünceler ve oto telkinler belirlemeniz için birebir olacak. Kararlarınızı üst üste 3 kahve içtiğiniz melankolik bir gecede vermek yerine, açık havada, hareket ederek, bol oksijen alarak vermek hayatınız için daha belirleyici olacak. Belgrad Ormanı, Maçka Demokrasi Parkı, Caddebostan Sahili gibi yakın lokasyonlar seçmek bir tarafa, hafta sonunuzu yolculuklu bir yürüyüşe ayırabilirsiniz. İstanbul’a 200 km uzaklıktaki Sakarya’nın Akyazı ilçesi sınırları içinde kalan Sülüklügöl bunun için doğru nokta. Burası yaklaşık 300 yıl önce büyük bir heyelan sonucunda meydana gelen gölün sularıyla çevrili muhteşem bir yer. Hem biraz şehrin kakafonisinden uzakta güzel bir hafta sonu geçirip hem de zihininizi bol oksijenle açabilirsiniz.

Umudunuzu Kaybetmeyin

timothygreen
The Odd Life Of Timothy Green

Hayatta her zaman kaybedecek ve kazanacak bir şeyleriniz olsun. Bazen Tom ve Jerry’de Tom’un yaşadığı sendromu yaşayabilirsiniz. Şu sürekli kovalayıp da yakalayamadığınız fareyi yakalamak için belki de her zaman aynı o çok alıştığınız, aslında işleri daha da karmaşık hale getiren metodu deniyorsunuzdur da, tabii fare artık peynir numaranızı yemiyordur. Aslında cevap çok basit ve karşınızda bazen. The Odd Life of  Timothy Green‘de Cindy ve Jim Green bir türlü dünyaya gelemeyen bebekleri için artık tüm tedavi yöntemlerini ve uygulamaları deneyip tam umutlarını yitirmişken bir bebek istedikleriyle ilgili notu yazıp bahçeye gömerler. Kısa zaman sonra fırtınalı bir gecede Timothy Green isimli bir çocuk yaşamlarını sonsuza kadar değiştirecektir. Daha fazla spoiler vermeden filmi izlemenizi önerelim: