Yılbaşının yaklaştığı, havaların da oldukça soğuk olduğu şu günlerde önce damağınızı sonra boğazınızı sonra da tüm anılarınızı ısıtacak bir hediyeye ne dersiniz?

george-osborne-freezes-duty-on-scotch-whisky-in-the-budget-479538905-59521fc4dc39a

Laphroaig Cairdeas Madeira 2016

Laphroaig’ın 2016 yılında piyasaya sürdüğü  Cairdeas Madeira arkasında tatlı bir hikayeye sahip. Cairdeas İskoç dilinde “Arkadaşlık” demek. Madeira ise Portekiz’e bağlı, Atlas  Okyanusu’nda bir ada. Bu ada en az Porto kadar ünlü “kiremit rengi” şaraplarıyla oldukça sık anılan bir bölge. Madeira şarabının Porto şarabından farkı Porto şarabından çok daha uzun süre (90 gün kadar) oda sıcaklığından yüksek bir ısıda bekletilmesi. Bu uzun bekleyiş başlangıçta beyaz olan şarabı kiremite yakın bir sarı renge dönüştürürken, şarabın tatlı notalarını da ön plana çıkarıyor. Diyeceksiniz yahu biz viskiden bahsediyorduk ne oldu da şaraba geldik? Çünkü Laphroaig Cairdeas Madeira 2 ayrı fıçıda işlem görüyor. İlk olarak eski bourbon fıçısına giren Cairdeas sonrasında madeira fıçılarında bekliyor. Bu bekleyiş sonucunda isli mi tatlı mı diye sorsalar tam tanımlayamayacağınız bir tat oluşuyor. Böylece Laphroaig’ın meşhur isli karakterine tatlı notalar eklenmiş oluyor.

Burunda tatlı meyve kokuları, boğazda halen isli his bırakan bu viskinin bitişinde hafif bir fındık tadı alabilirsiniz. Her yerde bulunamayan bu viskinin satışları internet üzerinden yapılmakta, sık rastlanır olmadığı için bir şarap severi yeni yılda viskiye alıştırmak adına hoş bir seçim olabilir. Dahası bu viskiyi internetten aldığınızda sizlerle paylaşacağı bir kod olacak. Bu kod ile Islay bölgesinde bir arsa sahibi olabiliyorsunuz. 10 desimetrekare, yine de hediye edeceğiniz kişinin kendini Lady ya da Lord hissetmesi için yeterli 🙂

laphroaig-cairdeas-madeira-cask-2016

 Johnnie Walker – Blue Label

Johnnie Walker Blue Label, daha önceki yıllarda isli, hafif fındık aroması ve kuru meyvemsi hissi ve  baharat tılsımının yanı sıra Jude Law’lu reklam filmleriyle 5 duyumuzu da uyandırmıştı. Bu yıl ise öyle bir şey yaptı ki “Ben artık bir klasiğim, ben artık bir mirasım”ı apaçık ortaya koydu. Viski tutkusu babasından miras kalmış biri olduğum için mi çok etkilendim bilmiyorum ama viski ile duygusal bağı olan biri için oldukça güzel bir hediye olabilir. Yani reklamdaki motto ile diyorum ki “Give something blue.”. İşte o reklam filmi:

Johnnie Walker – Green Label

Şimdi yeşile gelelim. 4 yıldır Türkiye’de göremediğimiz Johnnie Walker Green Label tekrar aramızda. 4 Aralık’ta Jungle 8’de yapılan “Green is back.” lansmanı ile ülkemize dönen yeşil, baharat, kuru incir ve is ile son dokunuşunu yapışıyla, geri dönüşünün ilk yılında çok da güzel bir hediye olabilir.

GreenLabelk-1024×1024

Not: Aralık ayı boyunca, Nopa, The Bar, Backyard, Ruby, Martinez, People, Hudson, Escale gibi bir çok mekanda devam eden bir etkinlik mevcut: “Malt of Month“. Çeşitli maltlarla eşlikçilerinin Twins Cocktail ile sunulduğu bu tadıma yönelik deneyimlerimi de bu hafta içinde yine theMagger’da paylaşacağım. Aralık bitmeden bu güzel eşleşmeleri siz de kaçırmayın derim! 🙂

Viski içmeye mesafeliyseniz ya da viski içmeye mesafeli birini tanıyorsanız Yarcan’ın fikrinizi değiştirecek bu yazısını da okuyabilirsiniz.