Yılın sonuna yaklaştıkça, hiçbir şey kaçırmamamız için yayınlanan yılın en iyileri ya da hafızalarımızı tazeleyecek yılın öne çıkanları derlemeleri gibi birçok yazı, liste ve kaynak paylaşılmaya başlanıyor. Yazmayı ve okumayı hayatının bir parçası haline getirmiş kimseler olarak, en sevdiğimiz geleneklerden biri de her yıl bir sözcüğün “Yılın Sözcüğü”nün seçilmesi…

Farklı gruplar ya da belli başlı sözlükler, o yılın sosyal ve politik gündemine, trendlerine, internette en sık aranılanlarına bakarak yaptıkları değerlendirmeler sonucunda kendi “Yılın Sözcüklerini” seçiyorlar. Bunlar arasında American Dialect Society gibi kurumlar, Oxford, Merriam-Webster, Macquarie ve dictionary.com gibi sözlükler yer alıyor. 2016’nın son ayına girerken de “Yılın Sözcüğü” olarak seçilenler duyurulmaya başlandı bile. İşte Brexit ve Amerikan başkanlık seçimlerinin etkisinin her ikisinde de hissedildiği, İngiltere ve ABD’den 2016’nın sözcükleri…

Oxford Sözlüğü’nden Yılın Sözcüğü: Post-Truth Oxford Dictionary Word of the Year 2016

Oxford Sözlüğü’nün 2016’nın Sözcüğü seçtiği post-truth, objektif veri ve gerçeklerden çok kendi hislerine ve inançlarına uyana inanmak ve bel bağlamak anlamına gelen ve bu anlamda ilk kez 1992’de kullanılan bir sözcük. Fakat günümüzde sosyal medya kullanımının ve internetteki yalan haber kaynaklarının yaygınlaşması sonucu doğruluğu kontrol edilemeden yayılan haberler nedeniyle yanlış bilgilendirmeye meyilli oluşumuz, herkesin kendi doğrusunu yarattığı bir ortamı çok daha görünür kılıyor ve post-truth‘un son zamanlarda birçok makalede, haberde ve paylaşımda karşımıza çıkmasına neden oluyor. Çoğu zaman post-truth politics kalıbı ile, politika ile yan yana kullanılan bu sözcük, içinde yaşadığımız ve cehaletle yönlendirilen dünyanın bir özeti gibi. Sözcüğün en çok arandığı dönemlerin, yılın iki büyük politik gelişmesi ile çakışması tesadüf değil.

WOTY_20graph_20blue

Oxford Sözlüğü tarafından “Yılın Sözcüğü” seçilen Post-Truth ve seçimin gerekçeleriyle ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

 

Dictionary.com’dan Yılın Sözcüğü: Xenophobia Dictionary.com Word of the Year 2016

Yabancı fobisi anlamında gelen xenophobia’nın dictionary.com’daki arama sayılarının özellikle Brexit’in ardından kullanılan başlıklar, atılan tweetler ve yapılan paylaşımlar nedeniyle arttığını görüyoruz. Fakat 2016’nın sosyal ve politik gündemine bakıldığında, cehaletten doğan, önyargıyla beslenen ve nefrete dönüşen bu korkunun başta Avrupa ve Amerika olmak üzere tüm dünyada korkutucu sonuçlar doğurmaya başladığını söylemek ve yalnızca Brexit’le ilişkilendirmemek gerektiğini fark etmek de mümkün.

xenophobia2016

Dictionary.com tarafından “Yılın Sözcüğü” seçilen Xenofobia ve seçimin gerekçeleriyle ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

 

Son 3 Yılın Sözcükleri

Peki geçtiğimiz yıllarda iz bırakan sözcükler neydi?

Oxford Dictionary, 2015’te bir emojiye (

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?