Sürekli olarak belgesel, dizi, film önerileri veriyoruz. Dijital platformlarda bir şeyler izlemek elbette ki çok keyifli ancak kimisi bu kadar uzun olunca izleyemiyor, kimisi de izlemek istiyor ama zaten evdesiniz diye başlayan cümlelerinde sonunda biriken iş, ödev, sınav, proje yükünden vakit bulamıyor. O zaman yapılacak tek şey Youtube’dan bir şeyler izleyip günün yorgunluğunu atmak. İzlenmeler mi düştü, algoritmalar mı değişti, çok izlendiği halde trende mi giremedi bugün bunların hiç biriyle işimiz yok. Çoğunluğu seyahat ağırlıklı olan 7 kanaldan bahsetmek istiyorum. Pandemi, artan Dolar, Euro kuru derken seyahat etmenin belki de en zor olduğu dönemlerden birindeyiz. E madem gezemiyoruz o zaman izleriz. Hazırsanız Youtube’dan seyahat kanalları için şahane önerilerle geldim.

Youtube'dan Seyahat Kanalları
Youtube’dan Seyahat Kanalları | Fotoğraf: Unsplash/@anniespratt

Youtube’dan Seyahat Kanalları

Yol Günlükleri (Emre Durmuş)

Seyahat etmeyi sevip de Emre Durmuş’u tanımayan yoktur. Zaten 1,8 milyonluk abonesiyle büyük bir takipçi kitlesi var. 2014 yılından beri dünyayı geziyor kendisi. Mesleğini gezi seyahat fotoğrafçısı, profesyonel blog yazarı ve dijital göçebe olarak tanımlıyor. Grönland, Meksika, Hindistan, Norveç, Kenya, Brezilya, Japonya, İran, Malezya benim aklımda kalan gezdiği yerlerin küçük bir kısmı.

youtube play youtube play

Rotasız Seyyah (Mehmet Genç)

İstanbul’da 6 yıl boyunca IT sektöründe çalışıyor. En son çalıştığı yer eğitim için Tayvan’a gönderiyor ve macera aslında orada başlıyor. İlk kez yurt dışına çıkan Mehmet Genç Türkiye’ye dönünce kurumsal hayatta yapamayacağını anlıyor ve istifa ediyor. 2010 yılında yola 2014 yılında ise 1.000 günlük dünya turuna çıkıyor. 2018 yılında ise Halkalı Tren Gar’ından yola çıkarak tam 22.000 km’lik bir yol yapıyor. Benim en dikkatimi çeken ise Afganistan gezisinde büyük bir cesaretle yaptıkları aslında. 10 yıllık seyahat macerasında her şeyi deneyimliyor. Bu turlar sırasında İngilizce ve İspanyolca öğreniyor. Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 1 ve 2’yi bu seyahatlerin arasında yazıyor. İlkel kabilelerin köylerinde de kalıyor, en lüks otellerde de, business class uçak biletiyle de uçuyor, her an batacakmış gibi görünen teknelerde yolculuk da yapıyor.  Bütün bu anları ise 450 bin kişilik Youtube kanalında paylaşıyor. İşin en önemli kısmı her videoda aynı kişiyi görüyoruz. Yani en lüks otelde  de, bir köyde de konaklarken samimiyet hep aynı.

youtube play youtube play

Yağmur Arat

youtube play youtube play

Annesi okuyup üniversiteyi bitiren kızının memur olmasını isterken o işinden istifa edip, ev eşyalarını satıp gezgin oluyor. Müthiş bir hikaye değil mi? Önce Japonya’ya gidiyor. Kitabında anlattığına göre o sırada bir Youtube kanalı açıyor ve kapsül otelde kaldığı bir video yayınlıyor. Video çok kısa sürede  bir milyon gibi bir izlenme alıyor. Ancak kendisi çok düşük bütçelerle gezdiği  için öyle her an internete erişemiyor. İnternete bağlandığı anda bir bakıyor ki ortalık yıkılıyor. Oradan Türkiye döndükten sonra kurumsal hayata geri dönmenin onu mutsuz edeceğine emin oluyor. Ev eşyalarını satıp Hindistan gibi çok zor bir coğrafyadan dünya turuna başlıyor. Türkiye’de ki hayatını bırakması mı yoksa yola Hindistan’dan başlaması mı daha cesurca bilemiyorum. Fakat şu an 4 yıldır dünyayı geziyor ve bu sırada Bir Yol Bin İhtimal isimli bir kitapta yayınladı. Bir kadın olarak tek başına Hindistan, Meksika gibi ülkelere bile gidiyor. Yolda kadın olarak zorluklar yaşadığını ama pes etmediğini söylüyor. Kendisinin 356 bin kişilik bir Youtube kanalı var.

Trail Of Us (Burçin ve Erdi)

youtube play youtube play

Kurumsal hayatı terk ederek, evlerini de boşaltıp karavanda yaşamaya başlayan bir çift Burçin ve Erdi. Elbette ki onları sadece böyle tanımlamak büyük haksızlık olur. İşten istifa edip, bir araba satın aldıktan sonra asıl macera başlıyor. Her şeyini kendi elleriyle yaptıkları ve Mars adını verdikleri bir karavan yapıyorlar. Bütün bu süreçleri de Youtube kanallarından paylaşıyorlar. Şu an 278 bin aboneleri var. Pandemi dolayısı ile çok sık seyahat edemeseler bile arada yaptıkları günü birlik kısa yolcuklarda çektikleri videolar insanın içini ısıtıyor. Çift olarak uyumları ve birbirleri ile olan iletişimleri o kadar huzur dolu ki hemen anlıyorsunuz. Her videolarını izlerken umarım bir gün bende aynı cesareti gösterebilirim demeden duramıyor insan.

Kanada’ya Göç (Özge ve Cem)

Aslında listede şimdiye kadar anlattığım kanallardan biraz farklı Özge ve Cem’in hikayesi. Ankara’da kendi halinde yaşayan memur olmak isteyen çiftimiz Türkiye’de bazı problemlerle karşılaşınca kendilerine göç etmekten başka çare bulamamış olacaklar ki Kanada’ya gitmişler. Ne yalan söyleyeyim iyi ki gitmişler bizlerde onları tanımışız. Kanada’ya göç etmeye karar verdikten sonra bu süreçleri anlatan yeterli Türkçe kaynak olmamasından dolayı bizden sonra gelmek isteyenlere yol gösterelim, bu süreçte yaşadıklarımızı anlatalım diyerek açıyorlar kanalı. Şu an 145 bin aboneleri var. Tabi kanalda sadece Kanada’da yaşama süreçlerini değil günlük hayatlarını da paylaşıyorlar. 2 insan 1 kedi ufacık bir evin içinde yaşayıp videolar çekiyorlar. Ortaya da çok samimi işler çıkıyor.

youtube play youtube play

Yolcuların Dikkatine (Ebru ve Cihan)

Metrobüste başlayan hikayeleri evlilik ile taçlanan Ebru ve Cihan’da evlerini boşaltarak karavanda yaşamaya başlıyorlar. Bir araba satın aldıktan sonra karavanlarını kendi elleriyle yapıyorlar. Yazın turizm işinde çalışıp kışın ise geziyorlar. Gezileri sırasında oldukça eğlenceli, bol hareketli videolar çekip kanallarında yayınlıyorlar. Şu an için 145 bin aboneleri var.

youtube play youtube play

Bonus: Coşkun Aral Anlatıyor

Aslında Coşkun Aralı burada benim anlatmama hiç gerek yok. Kendisi  bir usta zaten. Uluslararası bir savaş fotoğrafçısı.  Şu an 60’lı yaşlarında olan Coşkun Aral Youtube’a  her biri kısa belgesel tadında olan videolar çekiyor. Yaşının getirdiği ağırlık ve tatlılık mı bilmiyorum ama insanın izledikçe izleyesi geliyor. Bir seyahat kanalı değil ancak Coşkun Aral meslek hayatı boyunca dünyada neredeyse gezilmedik yer bırakmadığı için ara ara videolarında bu deneyimlerinden de bahsediyor. Ama ne deneyimler korsanların kaçırdığı bir uçakta olmak mı dersiniz, savaşın ortasında fotoğrafçılık yapmak mı, en tehlikeli teröristlerle röportajlardan tutun, dünyanın bir ucunda ki kabilelerde maymun eti yemeye kadar varan deneyimler. Kanalında çok çeşitli konularda videolar bulabilirsiniz.

youtube play youtube play

Bu kanallar benim çok uzun süredir severek takip ettiklerim. Bunların dışında kalan ve çok güzel işler yapan birçok isim var ancak hepsini burada anlatmak mümkün değil. Bütün bu videolarda samimi, içten çok cesur kararlar alarak hayatlarını yollarda yaşayan insanları göreceksiniz. Tıpkı videolarda ki gibi dünyadaki bütün güzelliklerle dost kalmanız dileği ile…

Kapak Fotoğrafı: Youtube/@rotasızseyyah

İlginizi çekebilir: Larissa Bapuçoğlu’ndan İlham Peşinde Bir Gezgin İle Sohbet