Süregelen geçmişe dair 11 sanatsal ifadeden oluşan Yüzyılların Yüzyılı sergisi SALT Beyoğlu’nda!

13_yasemin_ozcan

Yasemin Özcan, üçyüzbir, 2008

Yankıları halen süren ve bugünü şekillendiren tarihsel dönüşümler, travmatik deneyimler ve toplumsal geçişlere karşılık olarak üretilmiş 11 sanatsal ifadeden oluşan Yüzyılların Yüzyılı sergisi 24 Mayıs’a kadar SALT Beyoğlu’nda yer alıyor.

02_DidemPekun

Didem Pekün, Zarlar ve insanlar videosundan bir kare, 2011’den bu yana

Sanatçıların sergi mekanında birbiriyle ilişkilenen üretimleri, tarihi öneme sahip an, dönem ve olayların uzun vadedeki kalıcı etkilerini araştırıyor. Didem Pekün’ün deneme videosu Zarlar ve insanlar kayda değer ve zaman zaman yinelenen olaylara dikkat çekiyor. Chto Delat? sanat kolektifinin The Excluded. In a Moment of Danger [Dışlanmış. Bir Tehlike Anında] adlı film enstalasyonu bireylerin sosyal ağlar ve web üzerindeki bilgi yığınıyla etkileşim kurmasını tartışıyor. Sergideki bazı işler, Maha Maamoun’un piramitlerin mirasını sorgulayan iki videosu gibi, zamanda geriye giderek antik tarihi bugüne bağlıyor. Hera Büyüktaşçıyan’ın kadim anlatıları inceleyen mekana özgü yeni işi ise çeşitli travma ve mitolojileri bir araya getiriyor. Judith Raum’un çoklu medya enstalasyonu, Alman İmparatorluğu’nun 1889 yılının başında Anadolu ve Bağdat demiryollarının inşasındaki rolünü anlatan tarihsel araştırmalara gönderme yapıyor.

12_HeraBuyuktasciyan

Hera Büyüktaşçıyan, Zaman ve gelgit kimseyi beklemez, 2014 | Delfina Foundation (Londra) serisinden

Kişisel ve kolektif hafıza kavramlarına odaklanan dans sanatçıları Erinç Aslanboğa, Natalie Heller ve Bahar Temiz’in sunum-performans serisi İz Sürücü SALT Beyoğlu’nun üçüncü katında gerçekleşiyor.

11_trailer4

Erinç Aslanboğa, Natalie Heller ve Bahar Temiz, İz Sürücü, 2015 | Fotoğraf: Irmak Altıner

Yüzyılların Yüzyılı sergisini pazartesi hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için saltonline.org

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?