Yüzyüzeyken Konuşuruz şarkılarının son zamanlarda bağımlısı olduğumu söyleyebilirim. Grupla aslında tanışmam tamamen tesadüf. Arabada yüksek sesle müzik dinlemeye bayılıyorum. İşe giderken radyo açıktı ve çıkan şarkı grubun “Ne Farkeder?” adlı şarkısıydı. Şarkıyı dinler dinlemez etkinlediğimi söylemeden geçemeyeceğim. Şarkıda sound’unun dışında solistin sesi de oldukça farklı bir renkteydi. İki ayrı tat birleşince grubun başka şarkılarını dinlemek ve onlar hakkında fikir sahibi olmak istedim. Yazıyı okumadan önce tanışmama vesile olan şarkıyı dinleyerek beraber güzel bir başlangıç yapalım!

youtube play youtube play

Yüzyüzeyken Konuşuruz 

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu 2011 yılında kurulan bir rock grubu. Solist Kaan Boşnak‘ın kendi şarkılarını kaydedip yayınlamasıyla oluşan gruba zamanla başka müzisyenler de katılmış. Grubun diğer üyeleri Engin Sevik, Ahmet Can Kalyoncu, Baran Ökmen, Resul Baransel Ökmen ve Can Tunaboylu.

İtiraf etmeliyim, ilk duyduğumda grubun ismi bana oldukça garip gelmişti. Acaba neden “Yüzyüzeyken Konuşuruz” ismini verdiler diye sormuştum kendime. Okuduğum bir röportajlarında, aslında grup üyelerinin isim konusuna bir türlü karar veremediğini ve daha sonra kendi aralarında birbirlerine bu konuyu “daha sonra yüzyüze konuşuruz” diye söylediklerini ve grubun adının böyle kaldığı öğrendim.

İlk albümleri 2013 yılında Evdekilere Selam’dan sonra 2014 yılında Otoban Sıcağı ve 2018 yılında Akustik Travma adlı albümleri yayınlamışlar. Albümlerine ek olarak single çalışmaları da olmuş. Kaş (2014), Ne Farkeder (2017), Sandal (2017), Boş Gemiler (2018), Ölsem Yeridir (2019) ve son şarkları Kazılı Kuyum (2020)… “Kazılı Kuyum” adlı son şarkılarını New York’ta bulunan Red Bull Müzik Stüdyolarında kaydetmişler. Yurt dışında stüdyo deneyimlerini anlatan bir de belgeselleri var, Red Bull’un websitesinde izleyebilirsiniz. Müzisyenlerin de dediği gibi her albümde farklı sound kullanıyorlar ve son şarkılarında yurt dışında analog kayıt yapmışlar. Grubun etkileyici sound’ları sayesinde oldukça fazla beğeni kazandıklarını söylemek mümkün. Analog sound’la içli dışlı olan grup, her zaman kendisini tatmin edecek sound’un peşinde aslında.

Grubun en büyük konseri Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşmiş ve tam 5 bin kişi tarafından dinlenmiş. Bu büyük konserde yaşananlar, sahne arkası, grup üyelerin kulisteki heyecan dolu anları ve röportajlarına dair unutulmaz anlar tam bir konser belgesi olarak Blu Tv‘de yerini almış durumda. 2019 yapımı olan bu belgesel 43 dakika sürüyor. 

Farklı sound’larının yanında grubun parçalarının sahip olduğu şarkı sözlerine baktığımızda da etkileyici ifadeler karşımıza çıkıyor. Her şarkısında etkileyici cümlelere tanık oluyorum diyebilirim. Her dinlediğimde acaba bu sefer nasıl bir söz beni etkileyecek diye şarkıyı daha bir pür dikkat dinliyorum. Bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum…

“Yoktu hiçbir beklentimi zaten olsaydı bile ne fark eder?”
“Hiçe bağırıyorum sesimi duyun, sizi seveni üzün düzene uyun…”
“Bize biraz umut lazım, diyalog lazım, karavan lazım…”
“Ben su muyum, bunları kaldırayım…”
“Güneşimsin gökyüzümde, ya da gök senin yüzünde…”

Buna benzer birçok etkileyici ve anlamlı sözler çalınıyor kulağınıza Yüzyüzeyken Konuşuruz’un şarkılarını dinlerken. Grubun her parçasında tattığım sound’ların kalitesi, sözleri muazzam. İyi ki böyle güzel bir grup kurarak biz müzikseverler için harika müzikler ve şarkılar yazıyorlar. İlk defa bir albümde tek bir şarkıyı değil tüm şarkıları sevdiğimi fark ettim. O yüzden favorim parçam şu diyemiyorum, tüm şarkıları favorim.  Yüzyüzeyken Konuşuruz‘u keşfetmeyenler de umarım bir an önce müziklerini dinlemeye başlar. Gerçekten harikalar!

Minik bir not: “Yüzyüzeyken Konuşuruz”, Yapı Kredi World sponsorluğunda 28 Mayıs Perşembe günü saat 21.00’de Yapı Kredi bomontiada Instagram hesabından canlı olarak izlenebilir!

Kapak fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Eser Altınkaya’dan Anadolu Rock