Z kuşağı şimdiden dünyayı etkilemeye başladı. 1990’lı yılların ortasından 2012 yıllarına kadar olan dönemde doğan Z kuşağı (Gen Z) dünyanın en kalabalık grubu haline geldi. Kendi kimliklerini oluşturmak ve bir nevi kim olduklarına karar verme sürecinde olan Z kuşağı üyeleri aynı zamanda sosyal adalet odaklı bir nesil olarak biliniyorlar. Yani onlarla birlikte diğer pek çok şeyde olduğu gibi moda alanında da beklentiler değişiyor.

rodnae-productions

Z Kuşağı Moda Trendleri | Fotoğraf: Pexels

Estetik kavramını benimseyen ve kendi stillerini oluşturan Gen Z üyeleri, küçük güneş gözlüklerinden 2000’lerin başındaki trendlere kadar birçok geçmiş trendi benimsemek konusunda cesur davranıyorlar. Moda trendlerini kendi fikirleriyle denemeyi ve tasarlamayı seviyorlar. Gitgide çılgınlaşan Z kuşağı moda trendleri eski nesiller için kafa karıştırıcı olarak görünebilir. Tiktok ve Instagram’ın moda alanında bu yeni  trendleri belirlemedeki etkisi yadsınamaz. O zaman gelin Z kuşağının sevdiği moda trendine bir göz atalım.

Z Kuşağı Moda: Trend kenlere Kısa Bir Bakış

Athleisure

Fotoğraf Altyazısı | Peter Conlan (unsplash.com)
Athleisure| Fotoğraf: Peter Conlan (unsplash.com)

Z kuşağının tanıttığı ilk moda trendlerinden biri diyebiliriz. Victoria’s Secret modellerinin desteklemesiyle sosyal medyada başlayan bu akımı genç nesil hızla benimsedi. Egzersiz ve spor kıyafetlerinin şık bir versiyonu olan Athleisure, Z kuşağı tüketicilerinin en büyük trendlerden biri olarak gösteriliyor. Gündelik ve rahat kıyafetler; tozluklarla uyumlu bisiklet şortları, yoga pantolonları, spor ayakkabılar ve kısa tişörtlerle uyumlu eşofmanlar Z kuşağı üyelerinin tercih ettiği bir trend olarak karşımıza çıkıyor.

Mini Güneş Gözlükleri

Mini Güneş Gözlükleri
Mini Güneş Gözlükleri | Fotoğraf: BuzzFeed

Z kuşağı ile ilişkilendirilen mini güneş gözlükleri 2017’den beri revaçta. Daha önce Gigi Hadid, Rihanna, Selena Gomez gibi ünlüler bu trendi sarsarken Z kuşağı, 60’lı , 70’li ve 90’lı yılların havasını yansıtan daha küçük, yuvarlak çerçeveli güneş gözlüklerini tercih ediyor. Tercih ettikleri bu aksesuarı Athleisure ve sokak stilleriyle eşleştirerek tarzlarına retro bir görünüm katıyorlar.

Nostaljik Olan Her Şey

2000'ler Moda
2000’ler Moda | Fotoğraf: medzdrav.kz

70’ler, 90’lar ve 00’lar dönemi modası Z kuşağı için ilham kaynağı. Özgürlüğü ve kadın özgürlüğünü keşfeden Z kuşağının listesinde eğlenceli baskılar, abartılı aksesuarlar, yapay elmaslar, 2000’lerin mini etekleri ve başta Paris Hilton, Britney Spears, Destiniy’s Child olmak üzere neredeyse tüm ünlülerin üstünde gördüğümüz düşük bel kot pantolonlar geri dönüyor. Sokak stilleriyle bilinen Bella Hadid, Kendall Jenner, Hailey Bieber gibi ünlü modellerin üstünde görmeye başladığımız düşük bel kot pantolonlar bu trendin yeniden yükseldiğini gösteriyor.

Unisex Ürün Sunan Markalar

Unisex Giyim

Unisex Giyim | Fotoğraf: Anna Shvet- Pexels 

Kendilerini özgün bir şekilde ifade edebilecekleri alanlar oluşturmak isteyen Z kuşağı, tipik “cinsiyete dayalı” markalara meydan okuyor ve daha uygun giyinmelerine olanak tanıyan unisex ürünler sunan markaları tercih ediyor. 2020 yılında yapılan bir ankette Z kuşağı tüketicilerinin %56’sının alışveriş yaparken cinsiyet kavramını görmezden gelerek unisex kıyafetler satın aldıklarını gösteriyor.

Yırtık ve Yamalı Kotlar

Konu denim olduğunda Z kuşağı çok daha deneyseldir. Büyük beden kalıplar, kesilmiş cepler, yırtık ve yamalı kotlar risk almaktan korkmayan Z kuşağı tüketicileri arasında oldukça popüler. Yeni bir kot döngüsünün başlangıcı olarak ilan edilen bu trendde karantinada kendin yap (DIY) çalışmalarından ilham alan ‘patchwork’ trendi her türlü kıyafetle uyum sağlayarak yükselişe geçiyor. Bununla birlikte Billie Eilish, Kanye Wesr bu trendi tercih eden ünlüler arasında yer alıyor. 

Kova Şapkalar

Kova Şapkalar
Kova Şapkalar | Fotoğraf: unsplash/@dadgrass

Eski nesil tarafından deneyimlenen bu trend Z kuşağı ile tekrar geri dönüyor. Batik kova şapkalar, kare burunlu topuklu ayakkabılar ve onlarla eşleşen takımlar birçok gençte trend olmaya devam ediyor. Z kuşağının moda aksesuarı haline gelen unisex kova şapkalar kot pantolon, tişört,deri ceket ve elbise üzerinde kombinlenerek sokak stiline ayrı bir hava katıyor.

Tie Dye

Tie-dye
Tie-dye | Fotoğraf: Unsplash/@cutcollective

Alışılmadık renk deylerini denemeyi seven Z kuşağı gençleri arasında karantina trendlerinden biri olan ‘tie-dye’ı, tişörtler dışında sweatshirtler, bisiklet şortları, oversize tişört elbiseler, sırt çantaları ve şapkalar üzerinde de görüyoruz. Böylece Z kuşağı, 1960’ların başında Manhattan’ın Greenwich Village bölgesinde doğan batik boyamayı şekillendirerek, popüler bir trend haline getiriyor.

Sürdürülebilirlik ve Sosyal Mesaj

charles-etoroma-k78r0ldxd48-unsplash
Sürdürülebilir Kıyafetler | Fotoğraf: Unsplash/@CharlesEtoroma

Z kuşağı, moda trendleri söz konusu olduğunda sürdürülebilir kumaşları tercih eden, güçlü sosyal mesajlar veren markalara önem veriyor ve şirketlerin çevresel ve sosyal sorunları ele alma sorumluluğu olduğuna inanıyor. Bilgi paylaşımı konusunda etkili olan Gen Z üyeleri bu konuyla ilgili sosyal medya platformlarında haber paylaşımlarını yapıyor ve sürdürülebilirlik, sosyal mesaj içeren konuları oldukça önemli görüyorlar.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@cutcollective

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Stil Öncüleri