Zaanse Schans, Kuzey Hollanda’da Zaandam semtinde bulunuyor. 19. yüzyılın ortalarında sanayi devriminde önemli rolü olan bu kasabada yürürken tarihin içerisinde bir zaman yolculuğu yapıyormuş hissi uyanıyor içinizde. Zaanse Schans adını ise İspanyol yönetimine karşı bağımsızlık savaşı ayaklanmasında güçlendirilmiş olan toprak siperinden alıyor.

 Zaanse Schans
Zaanse Schans | Fotoğraf: Petite Guide

Şu an hala içerisinde yaşayan insanlar ile birlikte ruhunu hiç kaybetmemiş olan bu kasaba, dışarıdan bakıldığında yel değirmenleri, yeşillikler, kanallar ve etrafta gezinen hayvanlar ile birlikte tam bir harikalar diyarı.

Zaanse Schans’ın Tarihi

Zaan bölgesinde, 16. yüzyılda bu tür toprak siperlerinden yaklaşık 13 tane varmış. Bu bölge, İspanyollar tarafından fethedilmeyen en büyük ve tek yermiş. Batı Avrupa’nın en eski sanayi bölgesi Zaan’da, bir zamanlar aynı anda çalışan 600’e yakın aktif yel değirmeni bulunuyormuş. Bu ise Hollanda’nın Altın Çağı’nda ticaretin bir sonucuymuş ve yaratıcı Zaan bölgesi girişimcileri sayesinde sanayi fabrikaları tarafından çok sayıda ürün üretilmiş.

Kasaba ve Yel Değirmenleri
Kasaba ve Yel Değirmenleri | Fotoğraf: Petite Guide

Zaanse Schans’taki yel değirmenleri, atölyeler ve evler, Hollanda tarihinde verimli bir dönemin sonucu. Altın Çağ – Zaan bölgesindeki gemi yapımı ve endüstriyel değirmenler için harika bir yermiş. Zaan bölgesi, girişimci ruhu sayesinde 17. yüzyılda, Avrupa’da ticari bir gemi inşa merkezi haline gelmiş ve yılda 100 ila 150 gemi inşa edebilen en az 26 tersane açılmış.

Zaanse Schans
Zaanse Schans | Fotoğraf: Petite Guide

Bu harika kasabaya arabayla giderseniz 9 Euro otopark ücreti veriliyor, gezmek ise ücretsiz. Değirmenlerin içerisini gezmek isterseniz 5 euro vererek bir çoğunu gidebiliyorsunuz. Biz gittiğimizde pandemiden ya da saatten olacak ki açık değillerdi ve gezme şansımız olmadı.

Bölgede aynı zamanda hediyelik eşya dükkanlarını, el yapımı sanat eserlerini gezip alabilme imkanı da bulunuyor. Klompen adındaki meşhur tahta terlik yapım atölyesine katılmak ise ayrı bir heyecan fakat biz biraz geç gittiğimiz için katılma şansımız olmadı ve sadece etrafı gezebildik. Yani planlayarak gitmek etkinliklere katılma şansını yakalamak açısından önemli. Zaanse Schans’ta yapılabilecek şeylerden en güzeli ise kakao değirmenine karşı sıcak çikolata içmek, bunun yanı sıra hazır gitmişken nefis pancakelerden de tatmadan dönmeyin derim.

Kapak Fotoğrafı: Petite Guide

İlginizi çekebilir: Aslı Erden’den Leiden