Daha önce hiç Kaş’a gittiniz mi? Ya da kaç kez gittiniz? Birden fazla gitme fırsatı bulabilenlerin ve her noktasını ayrı ayrı keşfedenlerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Hiç gitmeyenlerin ise böyle bir yerin hala bu doğal güzelliğini koruyabiliyorken en kısa zamanda deneyimlemesini ve anılarında yer vermesini çok isterim. Benim için Kaş, adının geçtiği her cümlede iç çektiğim, aklıma her geldiğinde keşke şu an orada olsam diye hayaller kurduğum, henüz Kaş tatilinin sonuna bile gelmemişken yeniden gelme planları yaptığım, ayrılırken çok zorlandığım ve dönerken bende birçok güzel anı ve deneyim bırakan muazzam bir yer. Denizine doğasına, havasına ve insanına apayrı hayran kaldığım bu yerde birçok mekan keşfettim. Kafamda yeniden gelmek için sebepler sunan ve bende iz bırakan yerler var. Bunlardan biri olan ve sizlerle paylaşmak istediğim bir detay; Kaş’ta yeme-içme önerilerimde “en”lerimin başında yer alan ve “Burada yemek yemeden asla dönmemeliyim” dediğim bir mekan olan Zaika Ocakbaşı.

kas-ta-gezilecek-yerler-kopya
Kars | Fotoğraf: flypgs.com

Zaika kelimesi Farsça’da “tad alma duyusunun kuvvetli olması” anlamına geliyor. Kaş merkezde bulunan ve limana yürüyüş mesafesinde bulunan Zaika Ocakbaşı; yeşillikler içinde gizlenmiş ve  zemininde bulunan çakıl taşları üzerine kurulmuş masalarıyla kocaman keyifli bir bahçeye sahip. Genellikle, Kaş denildiği zaman akla ilk gelen yiyeceklerin başında deniz mahsulleri yer alır. Benim için de bu böyleyd;i ta ki denize biraz daha uzak bir yerde yer alan ve  birbirinden güzel etlerin piştiği bu ocak başına denk gelene kadar. 

Zaika Ocakbaşı
Zaika Ocakbaşı | Fotoğraf: magazine.trivago.com.tr

Zaika Ocakbaşı açılana kadar balık restorantları gibi alışılmış olanların dışında çok bir seçenek bulunmuyordu. Zaika için Kaş’taki ilk ve en lezzetli et restoranı demek çok doğru bir tabir olacaktır. İnanılmaz zengin bir menüye sahip olan Zaika’da her gördüğünüzün tadına bakmak isteyeceksiniz. Yanınızdan geçen her tabağa, mutfaktan gelen her kokuya mest olabilirsiniz. Mezeleri, etleri, tatlıları ve kendilerine özgü tariflerle yaptıkları spesiyalleri sizleri bekliyor. Meze olarak; kuru cacık, muhamara ve al yazmalısı, et olarak; isli kebabı, çıtır beytisi, Adana kebabı ve şaşlık kebabı, spesiyalleri olarak; zaika kebabı ve tavuk zaikası ve son olarak ise tatlı için tahinli çıtır kabak lezzetli tavsiyeler olarak aklınızda bulunabilir.

Zaika Ocakbaşı
Zaika Ocakbaşı | Fotoğraf: Esra Özocak

Bu zaman diliminde bize ve yıllardır misafirlerine muhteşem ekibiyle bu alanda kucak açan Zaika artık yeni konumunda bizlerle olacakmış. 1 Nisan itibariyle rezervasyonlara başlamış ve 25 Nisan itibari ile yine Kaş’ın çok özel bir noktası olan Yarımada kısmında faaliyete geçiyor. 2022 sezonunda artık misafirlerini yeni yerinde ağırlamaya başlayacak olan Zaika’yı  ilk tatil planımda yeniden bir başka keyifli atmosferde ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum.

Zaika Ocakbaşı
Zaika Ocakbaşı | Fotoğraf: Esra Özocak

Zaika’ya gitmek isterseniz rezervasyonun çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Bazen 2 ay öncesinden bile rezervasyon gerekebiliyor. Benim için uğramadan dönme listesinin en başında yer Zaika yer alıyor. Mutlaka yerinizi ayırtın, yolunuzun  bir gün Kaş’a ve Zaika’ya düşmesi dileğiyle.

Kapak Fotoğrafı: Esra Özocak

İlginizi çekebilir: Hatun Vera Altunöz’den Villa Zeus