hipicon.com’un İsveç kökenli markalarından Fjallraven bir outdoor markası olarak kurulmuş. Markanın çanta tasarım serüveni 1978 yılında dönemin çocuklarında ortaya çıkan sırt ve bel ağrılarıyla başlamış. Yapılan araştırmalar sonucu dönemde kullanılan kol çantaları çok popüler olmasına rağmen, kullananlarda ortopedik rahatsızlıklara yol açıyordu. Uzmanlar kitapların yükünü iki omuza eşit olarak paylaştırmanın sırt ağrılarını büyük ölçüde azaltacağına inanıyorlardı. Tam da bunun üzerine markanın kurucusu Ake Nordin, günümüzde ikonikleşmiş olan Kanken çantalarını tasarlamış.

kanken

Çantanın temel amacı, meydana gelen sırt ve bel ağrılarını dindirmek olduğu için kullanılan malzeme çok hafif. Böylece eşyaların ağırlığına bir de çantanın ağırlığı eklenmemiş oluyor. Aynı zamanda okul kitapları için yeterince alanı bulunan, uygun fiyatlı ve kullanışlı olan Kanken dönemdeki problemleri de azaltmıştır.

kanken 2

İlk olarak 1978’te üretilen Kanken çantaları, günümüze kadar tasarımını korumuş. Sadece renklerinde ve boylarında yapılan küçük değişikliklerle, her kesimden insana ulaşmayı başarmış. Kanken; classic, mini, big, maxi, laptop ve No:2 modelleriyle ürün yelpazesini oldukça geliştirmiş durumda.

Gelelim Kanken çantalarının neden bu denli popüler olduğuna…

kanken 3

Küçük çocuklardan iş kadınlarına, üniversite öğrencilerinden moda blogger’larına, herkesin sırtında gördüğümüz bu çantaların sırrı, zamansız tasarımı, konforu ve efor sarf etmeden her kıyafetle uyum sağlayabilmesi. Hem şık ve kullanışlı, hem de rahat ve eğlenceli!

kanken 1

Eğer siz de bu konforu yakalamak istiyorsanız, geç kalmadan istediğiniz rengi ve modeli hipicon.com‘da keşfe çıkabilirsiniz!