DSC_0199

Zell Am See’ye ulaşmak için birkaç seçeneğiniz var. Biz Salzburg’a uçup oradan transfer ayarlamayı tercih ettik. Bunun dışında Münih ya da Viyana’dan trenle de gidebilirsiniz. Sekiz kişilik bir ekip olarak gittiğimiz tatilimizde yer sıkıntısı nedeniyle birbirine çok yakın iki ayrı otelde kaldık. Transferimizi bizim otelden tüm grup için gidiş dönüş olarak ayarladık, oldukça hesaplı oldu. Otel tercihinizi yaparken merkeze ve pistlere yakın olacak mıyım endişesi duymanıza gerek yok çünkü burası minicik bir kasaba ve her yer birbirine en fazla beş dakika yürüme mesafesinde. Biz Hotel Gruner Baum‘da kaldık, diğer ekip biraz daha iyi bir otel olan Hotel Tirolerhof‘ta kaldılar. İkisinden de lokasyon, kahvaltı ve temizlik olarak memnun kaldık. Göl kenarındaki Grand Hotel, bir dahaki gelişimizde tercihimiz olabilir.

Hotel Gruner Baum

City Express, merkeze 5 dakika yürüme mesafesinde. Dört kişilik teleferiklerle yukarı çıkıyorsunuz, oradan telesiyejlerle aktarmalı olarak zirveye kadar çıkabiliyorsunuz. Zirve, 3029 metrede ve Salzburg’un en üst noktası. Aldığınız skipass ile tüm pistlerde kayabiliyorsunuz. Pistler her zorluk derecesine uygun, uzun, geniş ve hiç sıra yok. Skipass günlük 49€, göle doğru kaymanın keyfi ise paha biçilemez.

Zell Am See Pist

Son olarak birkaç mekan önerisinde bulunmak istiyorum. Farklı restoranlar ve kafeler deneme fırsatımız oldu ama hepimizin gözdesi olan yerleri yazacağım sadece. Restoran olarak Steinerwirt bizim çok hoşumuza gitti, zaten 1493’ten beri bu işi yapıyorlarmış. Kayak molalarının adresi MittelStation, yerel dizaynı ve leziz yemekleriyle bizi tavladı. Tren yolunun hemen dibindeki Villa Crazy Daisy, apres ski denilen kayak sonrası eğlencelerinin adresi ve bizim de uğrak yerimiz olmuştu. Tren yolunun göl tarafında bir de casino var. Gitmeyi düşünürseniz kıyafet şartı olduğu aklınızda bulunsun, ceket kiralamak zorunda kalıyorsunuz.

Villa Crazy Diasy

Biz Zell Am See’yi çok sevdik ve bu spora gönül veren herkesin seveceğini düşünüyorum. Gitmeyi düşünecek olanlara umarım bir faydam olur.

İyi tatiller!

Zell Gölü