Bildiğiniz gibi bu sene 7. gerçekleşmesi beklenen Zeytinli Rock Festivali’nin bir hafta kala yasaklanması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Sanat camiası ve birçok insan, son dakikada açıklanan bu karara tepki gösterdi. Festival yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağı hala belirsizken, Zeytinli Rock Festivali’nin ilk yılına dönelim ve zaman içinde gelişimini birlikte keşfedelim istedim.

Dünden Bugüne Zeytinli Rock Festivali

Zeytinli Rock Festivali, aslında ilk kez 2005 yılında Edremit’te bulunan Dalyan Sahili’nde düzenlenmeye başlamış. 2008 yılına kadar Edremit Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen bu festival, belediye ve organizasyon firmasının anlaşmazlığı nedeniyle 2009 yılında Foça’ya taşınıyor ve ”Rock Tatili” adını alıyor. Ancak burada da varlığını sürdüremeyip ikinci yılında sona eriyor. 2014 yılında Türk rock müziği şarkıcısı ve söz yazarı Umut Kuzey’in çabalarının sonuç vermesiyle birlikte, Zeytinli Rock Festivali 3 gün olacak şekilde tekrar başlıyor. 2015 yılında festival süresi 4 güne, 2016 yılında ise 5 güne yükseltiliyor. Bu süre içinde festivalin, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde gerçekleştirilmesine de karar veriliyor.

Bölge halkı tarafından çok sevilen bu festival, zaman içinde Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçileri ağırlayarak büyük bir ilgi görmeye başlıyor. Festivalin en sevilen tarafı ise, ana sahnede yer alan rock sanatçılarının yanı sıra, seslerini duyurmaya çalışan gruplar için Keşif Sahnesi’nin açılması oldu. 2014 yılından 2020 yılına kadar eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilen festivale, Covid-19 önlemleri kapsamında 2 sene ara verilmişti. Bu süre içinde festivalde Mor ve Ötesi, Moğollar, Umut Kuzey, Hayko Cepkin, Ogün Şanlısoy, Bulutsuzluk Önlemi, TNK, Aylin Aslım, Salda Bağcan, Fatma Turgut, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Teoman gibi önemli rock sanatçıları sahne aldı.

Yasaklanma Süreci ve Tepkiler

Geçen haftayı olayları hatırlayalım….

Bu sene 7. düzenlenecek olan Zeytinli Rock Festivali’nin, 17-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanıyordu. Festival programına göre maNga, Mor ve Ötesi, Athena, Cem Adrian, Adamlar, Dedublüman, Dolu Kadehi Ters Tut, Emir Can İğrek, Sena Şener, Moğallar ve daha birçok sanatçının sahne alması bekleniyordu ancak Kaymakamlıktan; Zeytinli Rock Festivali talebinin güvenlik, asayiş, trafik ve istenmeyen durumlar dolayısıyla, kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru ve çevrenin korunması amacıyla uygun görülmediği ve yasaklandığı açıklaması geldi.

Gelen yasaklamanın ardından Zeytinli Rock Festivali, tartışmaların gündemine oturdu. Festivali heyecanla bekleyen insanlar ve sanat camiası, sosyal medyada tepkilerini gösterdiler. Festivalin yasaklanmasına yalnızca sahne alacak sanatçılar değil, şarkıcılar, oyuncular ve politikacılar da, tepkilerini gösterdi.

Önce Covid kapsamında alınan müzik yasağının kaldırılmaması, bahar şenliklerinin ve bazı belediyelerin kadın sanatçıların konserini sebepsiz yere iptal etmesinin ardından Zeytinli Rock Festivali için verilen bu yasak, insanların sanata ulaşma özgürlüğünü kısıtlıyor. Festival yasağının son durumu ne olacak bilinmez ama, tüm sanatseverler adına müzik seslerinin yükseleceği, hep birlikte şarkılar söyleyebileceğimiz, sanat ve insanların yeniden bir arada olacağı, güzel yarınlar diliyorum.

Kapak Fotoğrafı: lotusnews