“Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo ve Robert Downey Jr.’ın yer aldığı, yönetmen koltuğunda David Fincher’ın oturduğu Zodiac filmi, adından da anlaşıldığı üzere Zodiac davasına ilişkin belgesel amaçlı bir film.”

Zodiac
Zodiac

ABD’deki binlerce cinayet dosyası arasından yüzlercesi hala sonuçlanamamış durumda. Kiminde katil bulunamıyor, kiminde deliller yeterli görülmüyor, kiminde ise soruşturacak bilginin yetersizliğinden ilerleyemiyor. Fakat bu dosyalar arasında bir tanesi var ki, uzun soluklu bir soruşturmaya rağmen asla sonuçlanamadı.

20 Aralık 1968’de Lake Herman Road’da, liseli çiftin öldürülmesiyle başlayan ve 29 Ocak 1974 yılındaki son mektuba kadar süren Zodiac davası, ABD’deki seri cinayet davalarından en meşhur olanı. San Francisco Polis Teşkilatı tarafından kabul edilen 5 cinayete ve 2 yaralama olayına karşın Zodiac’ın gönderdiği mektuplarda yer alan son sayı, kurban sayısının 37 olduğunu gösteriyor. Fakat Zodiac’ın namı ne cinayetlerinden ne de öldürdüklerinin sayısından geliyor. O, tüm polis teşkilatından daha zeki olduğunu iddia edip haklı çıkmayı başarmasıyla ün kazanıyor. Gönderdiği mektuplarda yaptıklarını hiç çekinmeden anlatmasıyla, bulmacalar sunması ve çözülemeyen şifrelerde kimliğinin saklı olduğunu söylemleriyle fark yaratıyor. Peşindekilerin farkında oluşu, onları rahatsız etmekten çekinmemesi de ortalarda olduğunun yani saklanmadığının bir göstergesi ki, tehditlerini korkutucu kılan da bu özelliği. Bir türlü ele geçirilememesine rağmen akıllıca bir tavır sergileyerek saldırılarını ifşa etmekten vazgeçmesi ve katliamı “tadında” bırakmasıyla olaylar son buluyor.

Bütün bu olaylar bittiğinde Chronicle gazetesi çalışanı karikatürist Robert Graysmith, Zodiac davası ve katile dair merakıyla ipuçları üzerinden kendi soruşturmasını başlatır, ardından da davanın tüm detaylarıyla anlatıldığı adlı Zodiac kitabını yazar. İpuçları neticesinde bir şüpheli bulmuş olmasına karşın suçlamalardan bir sene önce şüphelinin kalp krizi sonucu ölmesiyle soruşturma yeniden çıkmaza girer ve artık sonuçlanmayacak olan dosya askıya alınır, olaylara ilişkin bütün deliller de halka sunulur. Yapılan DNA testleri, Graysmith’in yanıldığını gösterse de kanıtlar ve dosyada görevli müfettişler aksi bir görüş sunar.

Zodiac
Zodiac


Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo ve Robert Downey Jr.’ın yer aldığı, yönetmen koltuğunda David Fincher’ın oturduğu Zodiac filmi, adından da anlaşıldığı üzere Zodiac davasına ilişkin belgesel amaçlı bir film. Filmi oluştururken ele alınan kaynaklar ise halka açılan dava dosyaları ve Robert Graysmith’in Zodiac kitabı ki bu nedenle film, katil olarak Graysmith’in şüphelisini işaret ediyor. Olayların anlatımında etkili, akıcı ve özellikle de açıklayıcı bir yapıya sahip olan filmde olayların ilişkilendirilişi, olayların birçok yazı ve kitaba karşın daha anlaşılır olmasını sağlıyor. Jake Gyllenhaal’ın performası ve de senaryodaki birkaç soru işareti dışında olaya odaklanışındaki başarısı ise filmi amacına ulaştırıyor ki belgesel- biyografi havasındaki bir film için önemli olan nokta da anlatılanların başarıyla aktarılmasıdır.

Bugün bile ara sıra yeni kanıtlar ve ifadeler neticesinde yeniden açılan dosya, Amerikan Tarihi’nin en korkutucu seri katillerinden biri olan Zodiac’ın bulunması için hala yetersiz kalmakta. Bu yüzdendir ki Zodiac gizemini ebediyen koruyacak ve dünya üzerindeki birçok yazar, yönetmen, senarist ve de özellikle katile ilham vermeye devam edecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: 10 Filmde David Fincher Sineması