Efsanelerin buluştuğu #PSMCazFestivali 25 Nisan’dan bu yana tüm hızıyla ve coşkusuyla devam ediyor! ‘Her müziğin caz festivali’ diyerek yola çıkan ve blues’dan elektroniğe, poptan indie’ye aklınıza gelebilecek tüm müzik türlerini caz çatısı altında buluşturan festival yalnızca müthiş sahne performanslarıyla değil, çok sayıda film gösterimi, atölye ve Jazz It Up! konserleriyle dolu. İsterseniz bu sürprizlerle dolu festivalin ilerleyen günlerinde bizi neler beklediğine yakından bakalım.

GREASE 7

Bugünlerde bazen gülmekten yerlere yatacağınız, bazen de eski zamanlara doğru nostaljik bir yolculuğa çıkacağınız ama her seferinde müzik tutkusuyla dolup taşacağınız filmler izlemeye hazır olun çünkü PSM Caz Festivali’nin Caz’lık Sinema programı birbirinden renkli film gösterimleriyle dolu! 9 Mayıs akşamı Get On Up filmi ile 20. yüzyılın en önemli isimlerinden biri olan soul müzisyeni James Brown’ın hayat hikayesine tanıklık etmeye hazır olun. 14 Mayıs akşamı Jersey Boys ile kendinizi The Four Seasons adlı rock müzik grubunun hikayesini ortasında bulacak, 23 Mayıs’ta ise sinema tarihinin unutulmaz yapımlarından biri olan Grease ile 1950’lere yolculuk edeceksiniz.

GLEEN MILLER 6

Caz’lık Sinema’nın programında yer alan diğer filmlere gelirsek; 26 Mayıs günü, 2018 Oscar ödülleri En İyi Animasyon Filmi kategorisinde ödül sahibi Coco ve 28 Mayıs’ta country müzik yıldızı Johnny Cash’in hayatını perdeye yansıtan Walk The Line sizlerle buluşacak. Son olarak, 30 Mayıs akşamı, besteci, trombonist, big band şefi ve aranjör Glenn Miller’ın yaşamını anlatan The Glenn Miller Story gösterilecek. 16.00’da gösterilecek olan Coco filmi dışında tüm gösterimler 20:00’de gerçekleşecek.

PSMCAZ_ATLYE_26MYS_IG

Festival boyunca devam edecek olan birbirinden keyifli atölyelerden bahsetmeyi unutmayalım! Jazz’ın En Eğlenceli Hali diyerek, 6-10 yaş grubuna caz ve tarihinin anlatılacağı atölyede Zuhal Müzik, canlı orkestra eşliğinde bir masal anlatımı gerçekleşecek. Caz müzikte yaygın olarak kullanılan enstrümanlardan müzisyenlere, adeta caz ile ilgili her şeyin eğlenceli bir şekilde tanıtılacağı, 4 Mayıs’ta gerçekleşecek olan bu atölyeyi kaçırmayın! Çocukların farklı malzemeler kullanarak kendilerine 3 boyutlu, caz ve müzik temalı bir kolaj hazırlayacakları 3 Boyutlu Pop-Up Kolaj Atölyesi 19 Mayıs’ta gerçekleşecek. Efsanelerin Atölyesi başlığı altında, ünlü sanatçıların çocukluklarına, hayallerine ve çalışmalarına yakından bakan atölye ise 26 Mayıs’ta çocuklarla bir araya gelecek.

PSMCAZ_ATLYE_25MYS_IG

Bu seferki atölye yetişkinler için! Türkiye caz sahnesinin duayen kalemleri Sevin Okyay ve Feridun Ertaşkan ile  “Cazın Altın Çağı” atölyesi 25 Mayıs’ta gerçekleşecek. F. Scott Fitzgerald’ın unutulmaz kitabı Caz Çağı Öyküleri’nden yola çıkılacak olan atölyede, cazın altın çağına dair öykülerin yeniden canlanışına tanık olabilirsiniz.

PSMCAZ_JZZITUP_01HZRN_IG

PSM Caz Festivali kapsamında 2. kez düzenlenen “Jazz It Up!” konserlerinde sıra! Jazz It Up! tamamen gönüllülük esasına dayanan oldukça özel bir proje. Birbirinden yetenekli genç müzisyenler, sizlerle birlikte keyifli konserlerde buluşuyor olacak. Elif Seven Trio 10 Mayıs’ta, Elif Cohaz Quintet‘in 20 Mayıs’ta, Aytenbando‘nun 24 Mayıs’ta ve Gizem Gündoğdu Septet‘in 1 Haziran’da gerçekleşecek caz dolu performanslarını kaçırmayın!

PSMCAZ_YOGA_IG

Hiç caz eşliğinde yoga yapmayı denediniz mi? Cevabınız hayırsa, sizi PSM Caz Festivali’nin bu kez de yoga severlerin yüzünü güldüren etkinliği, “Inhale Exhale Jazz It Yoga” ile tanıştıralım. 25 Mayıs sabahı, saat 10.30’ta gerçekleşecek olan etkinlik ile zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanın tadına varırken, size eşlik eden cazın özgürleştirici etkisini hissedeceksiniz.