Hazır olun, müthiş bir festival geliyor! Üçüncü yılında “Her müziğin caz festivali” diyerek yola çıkan ve hepimizi birbirinden usta sanatçılar ve genç yeteneklerle buluşturan PSM Caz Festivali’nden bahsediyoruz tabii ki. Daha önceki festivallere katılmamış olabilirsiniz, kendinizi sıkı bir cazsever olarak tanımlamıyor olabilirsiniz, belki hayatınızda hiç caz dinlememiş bile olabilirsiniz! Bu festival öyle bir festival ki, size yaşatacağı akıl almaz güzellikteki deneyimler ile müziğe dair aklınızdaki tüm kalıpları kırmaya aday. Peki, bu yıl 25 Nisan – 1 Haziran 2019 tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan bu renkli festivalde sizi neler bekliyor?

Öncelikle, PSM Caz Festivali’nin ilhamını dünyanın ikinci büyük caz festivali olan ve 50 yılı aşkın bir süredir tüm dünyadan yüz binlerce cazseveri İsviçre’de buluşturan Montreux Caz Festivali’nden aldığını söyleyelim. Festivalin bu seneki programı ise çok farklı çünkü odağında birbirininden farklı müzik türlerinin takipçilerini buluşturmak var. Dolayısıyla festivalin bir parçası olmak için bir caz tutkunu olmanıza gerek yok; müzik dinlemeyi sevin, ritmi hissetmekten hoşlanın ve keyifli zaman geçirmek isteyin yeter! Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz, hemen anlatalım. PSM Caz Festivali, blues’dan elektroniğe, world’den funk’a, indie’den klasiğe ve poptan rock’a aklınıza gelebilecek tüm müzik türlerini caz çatısı altında buluşturuyor. Yani hangi müziğe tutkunsanız, onun caz müziğe bağlı kalarak yaratılmış yorumlarını dinleyebiliyorsunuz. Sizce de müthiş değil mi?

Gelelim Zorlu PSM’nin tüm alanlarına yayılacak festivalin beş haftalık programında yer alacak olan efsane isimlere… Cazı rock, flamenko, blues ve klasik Hint müziğiyle buluşturan eşsiz stiliyle 75 yaşını aşan üstat John McLaughlin, son turnesinde bu festivalde olacak! Minimalist müziğin en önemli temsilcilerinden biri olan İzlandalı Ólafur Arnalds, 2013 yılında Grammy kazanan Amerikalı trompet sanatçısı Chris Botti, dünyaca ünlü Türk piyanist ve besteci, ülkemizin değerli müzik hazinesi Fazıl Say, 20. yüzyılın yaşayan en önemli bestecilerinden biri kabul edilen ve ilk kez Türkiye’ye gelecek olan Terry Riley ve oğlu Gyan Riley, hepimizin “Don’t Worry, Be Happy” şarkısı ile tanıdığı ve bu şarkıyla 2 Grammy ödülü kazanan efsanevi caz vokalisti Bobby McFerrin, yarım asrı aşkın kariyeri ile dünya müziğinin değerli ismi Enrico Macias ve Türkiye caz sahnesinin önde gelen piyanistlerinden Kerem Görsev ise sahne alacak diğer unutulmaz isimler arasında. Festival boyunca, Zorlu PSM’in dinamik ve eğlenceli sahneleri, bu isimlere ek olarak Madeleine Peyroux, MorcheebaChristian Löffler, Stavroz, Estas Tonne, Joep Beving, Kamaal Williams, Akua NaruEphemerals, Diablo Swing Orchestra, Dead ComboFrench 79 ve daha pek çok değerli müzisyeni ağırlıyor olacak.

Festival deyince çoğumuzun aklına unutulmaz konserler ve sınırsız bir eğlence geliyor olabilir, PSM Caz Festivali bununla yetinmiyor! Müthiş enerjisi ve renkli programıyla festival, birbirinden özel konserlerin yanı sıra sizleri konsept partilerden panellere, atölyelerden film gösterimlerine birçok etkinliğe davet ediyor. Şubat ayında kapılarını  açtığından bu yana, ev sahipliği yaptığı sayısız keyifli etkinlikle ilgileri üzerine toplayan Touché ise, bu yıl festival boyunca sizlere birbirinden eşsiz deneyimler sunmaya hazırlanıyor. Touché’de, Terry Riley & Gyan Riley, İlhan Erşahin Electric Quartet, Stanpolites Project Meets Okay Temiz, Ferit Odman Quintet, Kürşad Deniz Trio feat. Sibel Köse ve Ozan Musluoğlu Quartet gibi birçok yerli ve yabancı değerli caz müzisyenlerini kulüp atmosferinde dinleme fırsatı bulabilirsiniz.

Sözün özü, 25 Nisan – 1 Haziran 2019 tarihleri arasında Zorlu PSM‘de iyi müziğe, keyfe ve birbirinden farklı etkinliklere doyamayacaksınız, şimdiden hazır olun! :)

Programla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bilet almak için tıklayın.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN