Zürih planını oluşturmaya başladığımız zamanlarda bloglarda gezinirken genel olarak bu şehir hakkında ilk okuduklarımız beklentimizi düşük tutmamız gerektiğiydi. Ancak beklentimizi bir hayli düşük tutarak gittiğimiz bu şehri çok sevdik. Sizin de bu şehri seveceğinizi düşünerek Zürih gezi rehberi yazısını hazırladık. Hadi başlayalım!

Zürih
Zürih | Fotoğraf: Unsplash / Claudio Schwarz

Zürih, İsviçre’nin en büyük şehri ve Zürih Kantonu’nun başkenti. Sanılanın akisine İsviçre’nin başkenti Zürih değil, Bern ancak Zürih, İsviçre’nin ekonomik ve kültürel başkenti olarak kabul ediliyor. Zürih, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olarak biliniyor. Şehir, Zürih Gölü’nün Limmat Nehri’ne birleştiği noktada kurulmuş ve şehrin kuzeyiyle batısı tepelerle çevrili.

Zürih Gezi Rehberi

Opernhaus Zürich Konum

Zürih Opera Binası
Zürih Opera Binası | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Bu bina, ilk olarak Aktientheater Tiyatrosu olarak 1834’te Richard Wagner tarafından inşa edilmiş. Sonra, 1890 yılında çıkan yangından sonra Viyanalı mimarlar Ferdinand Fellner ve Hermann Helmer tarafından Barok tarzı mimarisi ile tekrardan inşa edilmiş ve 1891’de açılmış. 1925’e kadar drama, opera ve müzik etkinlikleri için kullanılmış. Daha sonra ismi Opernhaus Zürich olarak değiştirilmiş ve yalnızca opera binası olarak hizmet vermeye başlamış. Uzunca bir süre Avrupa’daki ilk elektrikli aydınlatmaya sahip opera binası olarak hizmet vermiş. Çok sayıda performansa ev sahipliği yapan Zürich Opera Binası 2014’te Uluslararası Opera Ödülleri’nde “Yılın En İyi Opera Şirketi” ödülüne layık görülmüş.

Kunsthaus Müzesi Konum

Kunsthaus Müzesi
Kunsthaus Müzesi | Fotoğraf: Kunsthaus.ch

Sanat evi anlamına gelen Kunsthaus Müzesi 1910 yılında Karl Moser tarafından yapılmış, İsviçre’nin en önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan sanat müzesi. Müze, Orta Çağ’dan başlayarak günümüze kadar uzanan zengin bir koleksiyona sahip. Müzede Monet, Munch, Picasso, Lipchits ve Alberto Giacometti gibi sanatçıların önemli eserleri bulunuyor. Aynı zamanda İsviçre sanatını sergileyen geniş bir koleksiyona da sahip. Müzede, vatansever tabloların yaratıcısı Ferdinand Hodler’in büyük bir eser koleksiyonu da sergileniyor.

Grossmünster        Konum

Grossmünster
Grossmünster | Fotoğraf: Unsplash / Robert Ruggiero

Büyük Manastır anlamına gelen ‘Grossmünster’ Romanesk tarzı bir Protestan Kilisesi. Binanın yapımına 1100 yılında başlanmış ancak sonrasında defalarca bakım ve onarım geçirmiş. Limmat Nehri kıyısında bulunan kilise aynı zamanda Zürih’te bulunan en büyük üç kiliseden biri. Efsaneye göre kilise Aziz Felix ve Regula’nın mezarı üzerine inşa edilmiş. Kilise, Huldrych Zwingli ve Heinrich Bullinger tarafından yönetilen İsviçre-Almanya Reformu’nun başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. Kilise camlarının üzerindeki sanat ise görülmeye değer. Ayrıca kilisenin kulesine çıkıp şehri kuş bakışı izlemek mümkün ancak buraya çıkabilmek için tam 187 basamağı göze almanız gerekiyor. 

Fraumünster Manastırı Konum

Fraumünster
Fraumünster | Fotoğraf: Shepherdtraveller.com

Kent merkezinde bulunan Fraumünster Kilisesi 853 yılında Alman Kralı Louis tarafından yaptırılmış ve yapımından sonraki yüzyıllar içerisinde pek çok değişikliğe uğramış. Kilisede temel olarak Gotik ve Romanesk tarzı ağlıklı olarak görülüyor. Kilise aynı zamanda Marc Chagall tarafından yapılan beş vitray penceresi ile de meşhur. Bu pencerelerin her biri kendi temasına ve kendi rengine sahip. Çapraz koridorun kuzey kanadı, cennet görüntüsüyle büyük bir vitray penceresinin bulunduğu bölge. Geçen yüzyılın sonunda manastırın sit alanı Belediye Sarayı tarafından işgal edilmiş ve kiliseden geriye sadece manastırın etrafında örtülü bir galeri kalmış.

Kuruluşuna dair anlatılan efsaneye göre Frank Kralı Ludwig’in iki kızı Hildegard ve Bertrha, Baldern kalesinden Albis’e gelmiş ve kendilerini Tanrı yoluna adamışlar. Sık sık yakınlardaki Zürih’e uğrayıp aziz Felix ve Regula’nın şapelinde dua ederlermiş. Tanrı bu inançlı kız kardeşlere bir geyik göndermiş. Geyiğin boynuzlarında parlak bir ışık yanmaktaymış ve kardeşlere karanlık ormanın içinde yol göstermekteymiş. Geyik en sonunda kardeşleri Limmat’ın kıyısına, daha sonra kilisenin yapılacağı yere getirmiş. Ludwig de buraya bir manastır inşa ettirmiş ve idaresini, önce büyük kız kardeş Hildegard, daha sonra da küçüğü olan Bertha’ya vermiş.  

İsviçre Ulusal Müzesi  Konum

İsviçre Ulusal Müzesi
İsviçre Ulusal Müzesi | Fotoğraf: Pinterest

İsviçre Ulusal Müzesi, 1898 yılınında, Fransız şatosu biçiminde Gustac Gull tarafından inşa edilmiş. Etkileyici mimarisi ve sivri kuleleri ile Zürih Eski Şehir’in en önemli turistik yerlerinden biri haline gelmiş. İçerisindeki eserler Orta Çağ’dan başlayarak 20. yüzyıla kadar devam ediyor. Müze, muhteşem bir düzene sahip; tüm eserler kronolojik olarak ziyaretçiler ile buluşuyor. 

St. Peter Kilisesi Konum

St. Peter Kilisesi
St. Peter Kilisesi | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Burası, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen, Zürih’in en turistik noktalarından biri. Zürih’in en eski kiliselerinden biri olan St. Peter Kilisesi, şehrin her yerinden görünebilen kocaman saatiyle ünlü. Kilise, 8.7 metre çapı ile Avrupa’nın en büyük kilise saatine sahip. Bunun yanı sıra ağırlığı 6 ton olan 5 adet çan da kilise kulesinde bulunuyor. 

Sechseläutenplatz Meydanı Konum

Sechseläutenplatz Meydanı | Fotoğraf: commonswikimedia.org

Bellevue durağı ile opera binası arasındaki Sechseläutenplatz, İsviçre’nin en büyük meydanlarından biri. Yılın her mevsimi, haftanın her günü hareketli bir yer olan bu meydan, aynı zamanda Zürih’teki pek çok festival, etkinlik ve kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

Bahnhofstrasse Konum

Bahnhofstrasse
Bahnhofstrasse | Fotoğraf: zuerich.com

İstasyondan göle doğru uzanan Bahnhofstrasse, dünyanın en pahalı caddelerinden birisi. Paranın gerçekten pul olduğu bu caddede Prada, Chanel, Louis Vuitton gibi lüks markaların yanı sıra H&M, Zara gibi mağazalar da yer alıyor.

Limmatquai   Konum

Limmatquai
Limmatquai | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Şehrin ortasından geçen Limmat Nehri boyunca uzanan cadde: Limmatquai! Bu cadde, Zürih tatilinde gezilecek, görülecek yerlerin başında geliyor. Burası bizim de en severek dolaştığımız cadde oldu. Rathaus ve Grossmünster gibi tarihi yapıların dışında sıra sıra uzanan mağazalar, kafeler, restoranlarla Zürih’in en popüler yerlerinden biri.

Bürkliplatz Square  Konum

Bürkliplatz Square | Fotoğraf: Zeynep Usta İman

Sahil gezintileri için en ideal bir başlangıç noktası bu meydan. Meydanda haftada iki kere (salı ve cuma) sebze-meyve pazarı, yazları her cumartesi ikinci el pazarı kuruluyormuş. Maalesef bizim ikisine de katılma fırsatımız olmadı. Bu meydan aynı zamanda göl turu yapan teknelerin de kalkış noktası.

Zürih Gezi Rehberi: Kısa Kısa Notlar

Zürih | Fotoğraf: Zeynep Usta İman
  • Zürih’te en çok dikkatimi çeken şey, her yer de çiçekçilerin olması. Hiçbir Avrupa şehrinde görmediğiniz kadar çok çiçek dükkanı ve çiçek pazarları var bu şehirde. Kış mevsiminin ve kapalı havanın tüm grisini götüren rengarenk, mis gibi kokan çiçekler…
  • Hem Zürih’te hem de İsviçre’nin diğer şehirlerinde sıklıkla Migros’u görebilirsiniz, sakın şaşırmayın!
  • Şehirde neredeyse her yere tramvay ağı mevcut. Biz her yeri yürüyerek gezdik ama yürümeyi sevmeyenler için tramvay en iyi alternatif.
  • Çikolata meselesi… Çikolatayı şehrin birçok yerinde bulunan Coop süpermarketlerinden aldık. Şehrin içerisinde bulun Lindt mağazalarına göre epey bir fiyat farkı var ama cumartesi günleri 18.00’de kapanıyor. Pazarları ise komple kapalı olduğu için temkinli davranmakta yarar var.
  • Otopark Zürih’te büyük bir sorun. Şehirde, cadde üzerinde pek çok park yeri bulunuyor ancak uyarılar İngilizce olmadığı için anlamak güç ve cezalar bir hayli yüksek. Kalacağınız yerin otoparkı olmasına dikkat edin!

Herkese seyahat dolu günler!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Ricardo Gomez Angel

İlginizi çekebilir: Begüm Kartal’dan Zürih Tren Yolculuğu