“Yemek pişirmek öyle bir konudur ki hiçbir zaman bildiklerinizle yetinemezsiniz. Her zaman keşfedecek yeni bir şeyler vardır.” Bobby Flay’in bu sözleri mutfağın büyüsünü eforsuzca açıklıyor. Tabii cesurca denemeler yapmak ve yeni tatlar keşfetmek için gastronomi ruhunun yanı sıra mutfağa hak ettiği değeri veren yardımcılar da gerekiyor. İşte Zwilling de tam bu noktada devreye giriyor ve Türkiye’deki on yıllık yolculuğu boyunca bu yeniliklerin peşinde koşan misyonla farklı mutfaklara ilham kaynağı oluyor.

theMagger olarak hikayesi olan markaları seviyoruz; o yüzden gelin hikayeyi başa saralım. Zwilling geçmişin bizleri geleceğe hazırladığına inanan bir marka ve 288 yıllık geçmişinde de bunu kanıtlıyor! Markanın yolculuğu 1731 yılında, Peter Henckels Zwilling markasının Almanya’daki Solingen Bıçak Üreticileri Esnaf Birliği üyesi olmasını sağlamasıyla başlıyor. İlk mağazasını 1818 yılında Berlin’de açıyor. Alanındaki ödülleri toparlamaya 1851 yılında Londra’daki Dünya Fuarı’nda başlıyor ve o günlerden bu günlere hız kesmeden başarılarını sürdürüyor.

Hikayenin Türkiye kısmıysa; 2013’te ofisinin açılmasıyla başlıyor. Elbette yeniliklere açık ruhunu koruyan marka, ilk bilinen ürün grubu olan paslanmaz çelik bıçaklarla sınırlı kalmıyor. Pişirme gereçleri, mutfak yardımcıları, sofra & servis ürünleri ve son yıllarda küçük ev aletleri ile vakum sistemlerini de dahil ederek ürün yelpazesini genişletiyor. Hatta mutfak gereçleri dışında kişisel bakıma yönelik atılımlarla da karşımıza çıkıyor.

Odak noktasına geri dönersek, “modern mutfak yaşamı” stratejisiyle hareket eden Zwilling dünyanın her neresinde olursa olsun yemek pişirmekten ve mutfakta olmaktan zevk alan kişiler için deneyim sunmayı hedefliyor. Bunu yaparken de en önemli üç güncel arayışımızı ön plana alıyor: Daha sürdürülebilir, daha estetik ve daha akıllı mutfaklar! Zaten hem dünyadaki hem de Türkiye’deki yolculuğunda çok sık duymaya başladığımız bir kavram olan “marka sadakati”ni pratiğe geçirebilmesinin arkasında da bu vizyon yatıyor.

Üstelik yakın zamanda USLA’da Şef Ali Ronay’ın benzersiz menüsü eşliğinde gerçekleşen, 10. yıl kutlamasında Genel Müdür’ü Ali Murat Kalyoncuoğlu’ndan Türkiye macerasını dinleme şansı bulduğumuzda öğrendiğimiz üzere Zwilling, Türkiye pazarına olan güvenini ve geleceğe yönelik hedeflerini koruyor! O halde gelin sizi derin bir geçmiş ve modern bir anlayışı birleştiren Zwilling dünyasına daha yakından bakmak üzere buraya alalım.

Kapak Fotoğrafı: Zwilling