Uzun zamandır heyecanla beklenen, DC’nin hem çizgi roman hem de sinema dünyasında en tanınan, en sevilen iki süperkahramanını buluşturan Batman v Superman: Dawn of Justice bu hafta vizyonda! Bunu fırsat bilerek, yeni Batman’imiz Ben Aflleck’in filmografisini mercek altına aldık.

batman v superman 12

Superman’in gücünün sonuçlarından endişe eden Batman’in dünyaya ait olmayan bu kahramana savaş açması sonucu karşı karşıya gelen iki süperkahraman bir yana, Lex Luthor’un dünyaya saldığı yeni tehdit Doomsday’i ve Wonder Woman’ı da barındıran film, gişede MARVEL filmlerinin elde ettiği başarıyı yakalayabilecek mi, göreceğiz. Batman’i Ben Affleck’in, Superman’i ise Man of Steel‘de olduğu gibi Henry Cavill’in canlandırdığı filmde ayrıca Jesse Eisenberg, Gal Gadot, Michael Shannon, Jeremy Irons, Amy Adams ve Diane Lane gibi oyuncular da rol alıyor.

batman v superman 1

Batman’i canlandıracağı açıklandıktan sonra bu role uygunluğu oldukça tartışılan Ben Affleck’in kariyerini, 90’lardan bugüne rol aldığı (ve bazılarını yönettiği) 10 filmle hatırlamak istedik:

Bu hafta Batman v Superman: Dawn of Justice (Batman v Superman: Adaletin Şafağı) dışında vizyona giren filmler şunlar: !f kapsamında da izlediğimiz Innocence of Memories (Hatıraların Masumiyeti), Robert Redford, Nick Nolte ve Emma Thompson’ı buluşturan A Walk in the Woods (Hayatımın Yolculuğu) ve yerli yapımlar Leblebi Tozu, Sol Şerit ve Azazil 2:Büyü.

***

En İyi Ben Affleck Filmleri

Good Will Hunting | 1997, Gus Van Sant

Henüz kariyerinin başlarında yakın arkadaşı Matt Damon ile yazdığı senaryo sayesinde yazar kimliğiyle Oscar’a uzanan Ben Affleck, aynı zamanda rol de alıyordu Gus Van Sant imzalı Good Will Hunting’de. MIT’de hademe olarak çalışan ve matematiğe karşı keşfedilmeyi bekleyen engin bir yeteneği olan Will Hunting’in hayatını bir psikoloğun yardımıyla yoluna sokma sürecini konu alan filmde başroldeki Matt Damon’a Robin Williams eşlik ediyordu

Shakespeare in Love | 1998, John Madden

Maddi ve ilhamsal sorunlar yaşayan büyük bir oyun yazarı (daha net olmak gerekirse William Shakespeare), erkek kılığına girerek onun oyunlarında rol almayı kafaya koymuş genç ve güzel bir kadın, finansal ve romantik problemleri daha da büyüten soylu ve belalı adamlar ve hatta karizmatik bir kraliçe… Bir Shakespeare eserinden uyarlanmak yerine doğrudan büyük yazara odaklanan bu kurgusal komedi, Gwyneth Paltrow’dan Judi Dench’e, Joseph Fiennes’tan Geoffrey Rush’a birçok ünlü oyuncuyu buluşturuyordu. Kadroda Ben Affleck de yer alıyordu.

Forces of Nature | 1999, Bronwen Hughes

Ben Affleck ve Sandra Bullock’lu bu romantik komedi, hayatının en mutlu gününde, kendi düğünü için ülkenin farklı bir noktasına ulaşmaya çalışan Ben Holmes’un, önce teknik arızalar ardından hava muhalefeti nedeniyle tüm uçuşlar iptal olunca karayolu ile ulaşımını sağlamaya karar verişi sonucu yaşadıklarını konu alıyordu. Yolculuğunda ona eşlik eden gizemli kadın Geo Metro, ufukta bir düğün olacak mı sorusunu sormamıza neden oluyordu.

Daredevil | 2003, Mark Steven Johnson

Batman’in o simsiyah ve zırhlı kostümü, Ben Affleck’in giydiği ilk ve tek süperkahraman kostümü değil…ne yazık ki! 2003 yılında Marvel kahramanı Daredevil’i canlandıran Ben Affleck, bir süperkahraman filminin alabileceği en olumsuz eleştirilerle yüzleşmiş ve uzun süre bu türden uzak durmaya çalışmıştı. Filmde ona Elektra rolünde Jennifer Garner, Bullseye rolünde Colin Farrell eşlik ediyordu.

Hollywoodland | 2006, Allen Coulter

1950’lerde popüler bir televizyon dizisinde Superman’i canlandıran George Reeves’in gizemli ölümüne, bu ölümün nedenlerini araştıran dedektifin araştırmasına ve dönemin ışıltılı Hollywood atmosferine odaklanan Hollywoodland’de Reeves’i Ben Affleck canlandırmıştı. Perdedeki süresi az olmasına rağmen sürpriz bir şekilde o yıl Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu seçilen Affleck, bu film sayesinde kariyerinin en parlak anlarından birini yaşamıştı.

The Town | 2010, Ben Affleck

2007’de ilk kez Gone Girl filmi ile yönetmen koltuğunda oturan ve oldukça olumlu eleştiriler alan Ben Affleck, ikinci filmi The Town ile de başarısını korumuş, hatta çıtayı yükseltmişti. Nefes kesici bir soygun filmi olan The Town’da başrolü de üstlenen Ben Affleck’e Jon Hamm, Rebecca Hall ve Jeremy Renner gibi oyuncular eşlik etmişti.

Argo | 2012, Ben Affleck

2012’nin En İyi Film’i seçilen Argo, 1980 yılında yaşanmış gerçek olaylara dayanıyordu. Fantastik bir flimin yapımcısı rolüne bürünerek Tahran’daki ABD elçiliğine yapılan saldırının ardından kentte mahsur kalan görevli ABD vatandaşlarını ülke dışına kaçırmayı başaran CIA ajanı Tony Mendez’in hikayesi nefes nefese izlenen bir dönem filmiydi. Filmi yönetmenin yanı sıra başrolünü de üstlenen Ben Affleck’e Bryan Cranston, Alan Arkin ve John Goodman gibi usta oyuncular eşlik etmişti.

Gone Girl | 2014, David Fincher

David Fincher’ın, Gillian Flynn’in aynı adlı romanından kendisi tarafından uyarlanan son filmi, kaybolan karısının ardından medyanın ve suçlamaların odağı haline gelen bir adamın hikayesini anlatıyordu. Sürpriz, heyecan ve gizem dolu filmin oyuncu kadrosunda Ben Affleck ve Rosamund Pike’ın yanı sıra Neil Patrick Harris ve Tyler Perry de yer alıyordu.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN