2008 yılında Iron Man filmiyle içine girdiğimiz MARVEL Sinema Evreni (MCU) ilk  on yılını çoktan devirmişken, geride onlarca film ve dizi, onlarca süper kahraman, çok sayıda görsel efekt ve bol mizah kaldı. Stan Lee‘nin dünyaya armağanı olan tüm sevdiğimiz süper kahramanlar MARVEL filmleri ve dizileri sayesinde yıllarca daha bizimle olacak gibi duruyor; geçtiğimiz günlerde Comic-Con’da açıklanan dördüncü faz MARVEL filmleri ve dizileri de bunu kanıtlıyor. Bu yazıda tüm MARVEL filmleri hakkında hafızanızı tazelemenizi sağlayacak bir özetin yanı sıra, yeni MARVEL filmleri ve dizileri hakkında açıklanan ilk bilgileri de bulacaksınız.

marvel filmleri – captain america
Captain America

MARVEL Filmleri: Birinci Faz

MCU’nun birinci fazı, Jon Favreau‘nun Iron Man‘i (2008) ile başlayıp Joss Whedon‘un The Avengers‘ı (2012) ile son buluyor. Altı filmden oluşan ve beş yıl süren birinci fazı, Avengers’ın dört süper kahramanını, Iron Man, Hulk, Thor ve Captain America‘yı tanıdığımız solo filmlerle The Avengers‘a bir hazırlık olarak düşünmek mümkün. Iron Man‘in göğsündeki reaktörün ve Iron Man‘in teknolojik zırhının hikâyesini, Bruce Banner‘ın neden yeşil dev Hulk‘a dönüşüp durduğunu, Thor‘un yaşamı ve varlığının ardındaki mitleri ve Captain America‘nın köklerini öğrendiğimiz bu ilk fazdaki filmler başta beklenen ilgiyi çekmese de, The Avengers (2012) sonraki fazlar için beklentileri zirveye çıkarmış, yıllar sürecek ve bugün başlı başına milyon dolarlık bir endüstriye dönüşmüş olan MCU’nun temellerini sağlamlaştırmıştı.

youtube play youtube play
Kaçırmayın: Iron Man (2008) | IMDb Puanı: 7.9/10
youtube play youtube play
Kaçırmayın: The Avengers (2012) | IMDb Puanı: 8.1/10

MARVEL Filmleri: İkinci Faz

MCU’nun ikinci fazı, Shane Black’in Iron Man 3‘ü (2013) ile başlayıp, Peyton Reed‘in Ant-Man‘i (2015) ile son buluyor. 6 filmden oluşan ve 3 yıl süren bu fazda Iron Man, Thor ve Captain America’yı daha iyi tanıma, geçmişlerine dair daha fazlasını öğrenme fırsatı bulmuş, Hydra ve S.H.I.E.L.D. hakkında daha fazla bilgi sahibi olmuş, Avengers: Age of Ultron‘da büyük hatalara ve gerginlik yaratan fikir ayrılıklarına tanık olmuş ve son olarak Guardians of the Galaxy ve Ant-Man filmleri ile üçüncü fazda çok daha içli dışlı olacağımız yepyeni karakterlerle, evrenin farklı köşeleriyle ve fiziksel boşluğun farklı boyutlarıyla tanışmıştık. İkinci faz, görece kısa sürmesine rağmen yaşanan olaylarla ve karakterlerin çok daha derinine inmesiyle, önemli bir geçiş dönemiydi.

youtube play youtube play
Kaçırmayın: Captain America: The Winter Soldier (2014) | IMDb Puanı: 7.8/10
youtube play youtube play
Kaçırmayın: Guardians of the Galaxy (2014) | IMDb Puanı: 8.1/10

MARVEL Filmleri: Üçüncü Faz

MARVEL filmleri ve MCU’nun ilk üç fazındaki filmler, Infinity Saga olarak da anılıyor ve saga’yı tamamlayan üçüncü faz, Russo Kardeşler‘in Captain America: Civil War‘uyla (2016) başlayıp, Jon Watts‘ın Spider-Man: Far from Home‘u (2019) ile son buluyor. Evet, sanıldığının aksine büyük bir final ve kapanış tadındaki Avengers: Endgameüçüncü fazın son filmi değil. Dört yıl süren ve on bir filmden oluşan bu faz, şimdilik aralarında en uzunu, en görkemlisi ve en renklisiydi. Bu fazda MCU’ya yeni dahil olan ve solo filmlerini de izleme fırsatı bulduğumuz süper kahramanlar Doctor Strange, Spider-Man, Black Panther ve Captain Marvel oldu. Captain America ve Iron Man‘in fikir ayrılığının büyük bir sokak havaalanı kavgasına dönüştüğü Civil War, belki de üçüncü faza başlamak için en doğru seçimdi, çünkü bu fazın alametifarikası, tüm MARVEL süper kahramanlarını bir araya getirmek, filmler arası bağlantıları, referansları ve karakter geçişlerini maksimuma çıkarmaktı. Captain America, Guardians of the Galaxy, Thor ve Ant-Man devam filmleriyle yolculuklarına devam ederken, saganın büyük finali için iki parçalık bir destan seçilmişti: Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame. Tüm MARVEL süper kahramanlarının bir araya gelerek savaştığı, yok oluşların, geri gelişlerin, ölümlerin ve vedaların olduğu iki filmde aksiyonun dibine vuruldu.

marvel filmleri – black panther
Black Panther

Tüm bunlar bir yana, Black Panther bir parantez açmak şart: Sadece bir süper kahraman filmi değil, eğlence sektörünün ve film endüstrisinin çeşitliliğe yer açmasına önayak olan toplumsal bir olaydı Black Panther. Siyahi bir süper kahramanın gişe rekoru kırdığı 2018 yılı, MARVEL için daha birçok büyük başarıyı getirdi. En İyi Film dahil 7 dalda Oscar adaylığı elde eden Black Panther, En İyi Özgün Müzik, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Kostüm Tasarımı kategorilerinde ödüle uzanarak, Oscar kazanan ilk MARVEL filmi olmayı başardı. (Merak edenler için ekleyelim, bugüne kadar çekilmiş MARVEL filmlerinin toplamda 3 Oscar ödülü (özgün müzik (1), prodüksiyon tasarımı (1), kostüm tasarımı(1)), 18 Oscar adaylığı (görsel efekt (9), ses kurgusu (2), film (1), özgün müzik (1), prodüksiyon tasarımı (1), kostüm tasarımı (1), makyaj ve saç tasarımı (1), ses miksajı (1), özgün şarkı (1)) bulunuyor.

youtube play youtube play
Kaçırmayın: Thor: Ragnarok (2017) | IMDb Puanı: 7.9/10
youtube play youtube play
Kaçırmayın: Black Panther (2018) | IMDb Puanı: 7.3/10

Filmlerin Ötesinde MCU

MCU’da MARVEL filmleri dışında, MARVEL süperkahramanlarını ve MARVEL çizgi romanlarını konu alan birçok televizyon dizisi de var aslında. MCU’nun ilk üç fazı boyunca bu diziler filmlerde yaşananlarla iç içe geçmiyor, devamlılık açısından birbirlerini etkilemiyorlardı. (Başka bir deyişle, MCU filmlerini anlamak için dizileri izlemek zorunda değildik.)

youtube play youtube play

MCU dizilerinin en ünlüsü, kuşkusuz ABC‘nin Agents of S.H.I.E.L.D.‘ı. Filmlerden tanıdığımız Peggy Carter (Hayley Atwell) ve Phil Coulson’ın (Clark Gregg) S.H.I.E.L.D. bünyesindeki maceralarını altı sezondur izlemeye devam ediyoruz. ABC’de bunun dışında iki sezon boyunca (2015-2016) Agent Carter ve sadece altı bölümden oluşan tek sezonuyla Inhumans (2017) yayınlandı. Hulu‘nun Runaways‘i de devam eden MCU dizilerinden biri. Gençlik dizisi formatındaki bu süper kahraman dizisi, üçüncü sezonunun 2019 sonunda Hulu’da yayınlanması bekleniyor. Hulu, ayrıca Ghost Rider ve Helstrom dizilerinin de yapım aşamasında olduğunu duyurdu.

youtube play youtube play

Ve son olarak Netflix‘teki MARVEL dizileri… MARVEL ile anlaşması biten Netflix’in dizilerinden hepsi mazide kalmış olsa da, anılarımız güzel: Süper kahramanlar Daredevil (2015-2018), Jessica Jones (2015-2019), Luke Cage (2016-2018), Iron Fist (2017-2018) ve The Punisher (2017-2019), kendi solo dizilerinin yanı sıra tek sezonla yetinen Defenders‘ta (2017) bir araya gelmişti.

Yeni MARVEL Filmleri ve MARVEL Dizileri: Dördüncü Faz

marve filmleri – phase four
MARVEL Filmleri , Dördüncü Faz

2019’un MARVEL filmleri Captain Marvel, Avengers: Endgame ve Spider-Man: Far from Home ile beraber sona eren üçüncü fazın ardından MARVEL, çizgi roman dünyasının en büyük etkinliği Comic-Con’daki merakla beklenen panelinde yaptığı duyurularla MCU’nun dördüncü fazının ilk projelerini duyurdu. Projelerini diyoruz, çünkü artık MARVEL dizileri de MCU’yla içe içe geçiyor ve devamlılığın bir parçası oluyor. Sinema filmlerinden tanıdığımız karakterleri dizilerde, dizilerden tanıdığımız karakterleri filmlerde görmeye başlayacağımız bu yeni dönemin en önemli oyuncusu ise kuşkusuz Disney+ olacak. Disney’in Netflix, Hulu ve Amazon Prime gibi dijital platformlara rakip olarak devreye sokacağı Disney+, yayın hayatına 12 Kasım 2019’da başlayacak. MARVEL’dan Star Wars’a, Pixar animasyonlarından Disney film ve animasyonlarına kadar popüler sinemaya yön veren franchise ve yapım şirketlerinin birçoğunun haklarını elinde tutan Disney, tüm bunları yayınlayacağı platformunda pek tabii ki orijinal film ve dizilere de yer verecek, bunlardan birçoğu da MCU dizileri olacak.

youtube play youtube play

MCU’nun dördüncü fazına dahil olacağını bildiğimiz sinema filmleri ve Disney+ dizileri şimdilik şöyle;

_Cate Shortland‘ın yöneteceği, Scarlett Johansson‘ın karakteriyle aynı adı taşıyacak solo Black Widow filmi, 1 Mayıs 2020‘de MCU dördüncü fazın ilk filmi olacak,

_Chloé Zhao’nun yöneteceği, Richard Madden, Angelina Jolie, Kumail Nanjiani, Brian Tyree Henry ve Salma Hayek gibi ünlü isimlerin kadrosunda yer alacağı Eternals6 Kasım 2020‘de bizi yepyeni süper kahramanlarla tanıştıracak,

_Çoğunluğu Asya kökenli Amerikalı oyunculardan oluşacak kadrosuyla, ilk Asyalı süper kahraman filmi olacak olan Shang-Chi ile 12 Şubat 2021‘de vizyona girecek, Destin Daniel Cretton‘un yöneteceği Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings‘de buluşcağız,

_7 Mayıs 2021‘de vizyona girecek ve yine ilk filmin yönetmeni Scott Derrickson‘ın imzasını taşıyacak olan Doctor Strange in the Multiverse of Madness hem MCU’nun ilk korku filmi olacak, hem Wanda Maximoff / Scarlet Witch aracılığıyla WandaVision dizisine bağlanarak MCU’nun doğrudan bir televizyon dizisiyle bağlantılı olan ilk filmi olacak,

_Birçok kişinin favori MCU filmi olan Thor: Ragnarok‘un ardından 5 Kasım 2021‘de bir kez daha Taika Waititi‘nin yöneteceği Thor: Love and Thunder‘da hem Thor’un çekicini Chris Hemsworth‘ün yanı sıra Natalie Portman‘ın da kaldırdığına tanık olacağız, hem de MCU’nun ilk LGBTQ süper kahramanı olduğu açıklanan Valkyrie (Tessa Thompson) ile yeniden bulaşacağız.

_MCU’da bir Blade filmi olacak ve bu film dördüncü faza dahil olmayacak; başrol oyuncusu Mahershala Ali dışında filme dair hiçbir detayı henüz bilmiyoruz.

_Disney+‘ta yayınlanacak ve doğrudan MCU filmlerinden tanıdığımız karakterlerin yer alacağı MCU dizileri ise şöyle: Anthony Mackie ve Sebastian Stan ile The Falcon and the Winter Soldier (Ağustos 2020), Elizabeth Olsen ve Paul Bettany ile WandaVision (2021 başı), Tom Hiddleston ile Loki (2021 başı) ve Jeremy Renner ile Hawkeye (2021 sonu). 2021 ortasında izleyeceğimiz What If…? ise aralarında belki de en heyecan vericisi; MCU filmlerinden tanıdığımız oyuncuların kendi karakterlerini seslendireceği bu animasyon dizi, MCU’daki birçok kritik ana geri götürecek ve “Ya her şey farklı olsaydı?” sorusunu sorarak ihtimaller üzerinden ilerleyecek.

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri