Günümüzde, Dardenne Kardeşler, Felix van Groeningen ve Jaco Van Dormael gibi yönetmenler sayesinde Avrupa sinemasında önemli bir yere sahip olan Belçika filmleri, toplumsal gerçekçilikle fantastik komediler arasında geniş bir skalaya sahip. Belçika’nın son yıllarda öne çıkan yapımları ve en iyi Belçika filmleri bu yazıda!

Le tout nouveau testament
Le tout nouveau testament / The Brand New Testament (2015, Jaco Van Dormael)

En İyi Belçika Filmleri

Girl | 2018, Lucas Dhont

2018 Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera (en iyi ilk film) ve Queer Palm dahil dört ödül kazanan Girl, Lukas Dhont‘un ilk filmi. 15 yaşındaki trans genç kadın Lara’nın psikolojik ve fiziksel olarak zorlu bir süreç olan cinsiyet değiştirme sürecindeyken, bir yandan da balerin olma hayallerini gerçekleştirmek için verdiği mücadeleyi anlatıyor film. Victor Polster‘in başarıyla sergilediği başrol performansı, ağızları açık bırakırken, film izledikten uzun süre sonra bile etkisini koruyacak kadar çarpıcı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 20 LGBTİ Filmi

Le tout nouveau testament / The Brand New Testament | 2015, Jaco Van Dormael

Tanrı yaşıyor, hem de Brüksel’de bir apartmanda! Bu fikrin etrafında şekillenen Le tout nouveau testament / The Brand New Testament, Tanrı’yı eşine ve 10 yaşındaki kızı Ea’ya kötü davranan, insanların kaderiyle oynayarak eğlenen kötü kalpli bir adam olarak gösteriyor. Asıl eğlence, Ea’nın babasının bilgisayarını ele geçirerek tüm insanların ölüm tarihlerini SMS olarak kendilerine yolladıktan sonra evden kaçmasıyla başlıyor. Ea yeni bir kutsal kitap yazmaya ve bunun için Brüksel sokaklarında hikayelerini dinleyeceği havariler aramaya başlıyor. İnce mizahı, din ve toplum eleştirisi ve müzik kullanımıyla dikkat çeken film, 2015’te Belçika’nın Oscar aday adayı olarak kısa listeye kalmasına rağmen adaylar arasında yer alamamış, diğer yandan Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dilde Film dalında aday olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Deux jours, une nuit / Two Days, One Night | 2014, Jean-Pierre & Luc Dardenne

Belçika filmleri ve günümüz Belçika sineması denince akla ilk gelen yönetmen(ler), toplumsal gerçekçiliğin ustası yönetmen ikilisi, iki Altın Palmiyeli Dardenne Kardeşler… Fabrikadaki diğer işçilerin senelik ikramiyelerini alabilmeleri için işten çıkarılan Sandra’nın, bu kararı engelleyebilecek, demokratik bir oylama yapılmasını talep etmesi ile başlıyor film. Bir hafta sonu – yani iki gün ve bir gece boyunca kapı kapı dolaşarak iş arkadaşlarını ziyaret eden ve lehine oy kullanmalarını isteyen bu kadının üzerindeki psikolojik baskıyı ve yükü en iyi şekilde performansına yansıtan Marion Cotillard, son yılların en iyi oyunculuklarından birini ortaya koyuyor. Zaten film Belçika’ya En İyi Yabancı Dilde Film kategorisinde bir adaylık getiremese de, Cotillard performansıyla ikinci Oscar adaylığını elde etmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Broken Circle Breakdown | 2012, Felix von Groningen

Belçika sinemasının tanınmış yönetmeni Felix van Groeningen, müzikal ve melodrama türlerini birleştiren bu filmiyle hem büyük bir hüznü başarılı ve alternatif bir yolla aktarmayı hem de derinlikli bir din ve toplum eleştirisi sunmayı başarmıştı. Tüm düşünce farklılıklarına rağmen birbirlerine aşık olan Elise ve Didier’nin küçük kızları ciddi bir hastalığa yakalandığında çiftin birbirleriyle ve yaşamla olan ilişkileri de ciddi sorunlarla karşılaşıyordu. Film adını, yine film için kurulmuş ve country tarzındaki şarkılarıyla eşsiz bir müzik deneyimi sunan müzik grubu The Broken Circle Breakdown’dan alıyordu. 2013 yılında bu filmiyle ülkesine bir Oscar adaylığı getiren Felix van Groeningen, 2018’de Steve Carrell ve Timothée Chalamet’li filmi Beautiful Boy ile Hollywood’a açıldı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Anı Ekin Özdemir’den The Broken Circle Breakdown incelemesi

À perdre la raison / Our Children | 2012, Joachim Lafosse

Oldukça karamsar bu melodram, aşık olup evlenen, çocukları ile mutlu olmayı uman Mounir ve Murielle’in hayatındaki bir engelin değiştirdiği dengelere odaklanıyor. Evlerinin bir yuvaya dönüşmesine engel olan Mounir’in üvey babası Doctor André Pinget, sağladığı maddi desteğin karşılığı olarak evdeki varlığını sürdürdükçe, bu Murielle’in psikolojisini tehlikeli sulara sürüklüyor. Çok genç yaşta rol aldığı Dardenne Kardeşler filmi Rosetta’daki performansı ile ünlenen Émilie Dequenne’in başrolde etkileyici bir performans sunduğu filmde, ona Niels Arestrup ve Tahar Rahim eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Le gamin au vélo / The Kid with a Bike | 2011, Jean-Pierre & Luc Dardenne

Genç ve çocuk oyuncularla çalışarak elde ettikleri başarı görmezden gelinemeyecek Dardenne Kardeşler’in 2011’deki keşfi, 1996 doğumlu Thomas Doret olmuştu. Babası tarafından terk edildikten sonra yaşamını bir bakımevinde sürdüren Cyril’in mahallenin kuaförü tarafından evlat edinilme provalarına odaklanan film, Cyril’in ergenlikle, dış dünya ile tanışmasını ve babasıyla iletişim kurmaya yönelik kararlılığını da işliyor. Thomas Doret’nin yanı sıra Cécile De France ve Jérémie Renier de filmin oyuncuları arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Rundskop / Bullhead | 2011, Michaël R. Roskam

Belçika’ya 2010’lu yıllardaki ilk Oscar adaylığını getiren film, aynı zamanda Matthias Schoenaerts’in dünyaca tanınmasını sağlayan Rundskop olmuştu. Sığır çiftliklerinin yeraltı dünyası ile bağlantılarını bir antikahraman üzerinden işleyen film görüntü yönetimi ve Schoenaerts’in performansıyla dikkat çeken, karanlık ve sürükleyici bir yapım.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Illégal / Illegal | 2010, Olivier Masset-Depasse

Illégal, 13 yaşındaki oğlu ile Belçika’da kaçak olarak yaşayan Rus bir kadın olan Tania’nın uzun bir süre polisten kaçmayı başarmasının ardından bir gün tutuklanması ile başlayan olayları konu alıyor. Bir yandan sınırdışı edilmemek isteyen bir göçmen, bir yandan da oğlu ile yeniden bir araya gelmek için didinen bir anne olan Tania’nın hikayesi, günümüz dünyasında çok daha karmaşıklaşan göçmen sorununa odaklanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Mr. Nobody | 2009, Jaco Van Dormael

En son The Brand New Testament ile karşımıza çıkan Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael’in bir önceki filmi de sizi şaşırtacaklardan… Oldukça görkemli bir türlerarası film olan Mr. Nobody, tek bir andan yola çıkarak yaşamın tüm olasılıklarını gözden geçiren bir destana dönüşüyor, seçimler ve kararlar üzerine aynı anda mantıksal ya da duygusal, hayalci ya da gerçekçi olabilen bir yolculuk vadediyor. Başrollerinde Jared Leto, Sarah Polley ve Diane Kruger‘in yer aldığı film, Belçika filmleri denince akla geldiği üzere, müzik kullanımıyla da iz bırakıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

De Helaasheid der Dingen / The Misfortunates | 2009, Felix van Groeningen

İstanbul Film Festivali’nin uluslararası yarışma bölümünün birkaç kez konuğu olmuş Felix van Groeningen, 2009 yılındaki festivalde bu filmiyle Altın Lale ödülünün sahibi olmuştu. Alkol ve pisliğe bulanmış babası ve amcalarının bulunduğu ortamda büyümeye ve hayatla tanışmaya çalışan 13 yaşındaki Gunther’in hikayesini anlatan film, yönetmenin çocukluğundan izler taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Le silence de Lorna / Lorna’s Silence | 2008, Jean-Pierre & Luc Dardenne

Avrupa Birliği dışındaki Avrupa ülkelerinden Belçika’ya gelen göçmenlerin hikayesi Illégal’den önce Dardenne Kardeşler sinemasının da konusu olmuştu. Arnavutluk göçmeni Lorna ve vatandaşlık alabilmek için para karşılığı evlendiği uyuşturucu bağımlısı Andrei’nin hikayesini anlatan film, bu ikilinin dışında birçok farklı ülkeden birçok göçmenin sorununa daha değiniyordu. 2008’de Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo ödülünü de kazanan filmde başrollerini Arta Dobroshi ve Jérémie Renier paylaşıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Ben X | 2007, Nic Balthazar

Nic Balthazar’ın kendi romanından uyarladığı ilk filmi, otizmli bir gencin lisede uğradığı fiziksel ve psikolojik şiddetin bir sonucu olarak kendini sanal gerçekliğe ve çevrimiçi oyunlara kaptırmasını ve bunun hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Karanlık tonları ve sanal gerçeklik sahneleri sizi yanıltmasın, Ben X hayat dolu bir film!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10